Γενικά Αδαμ και Ευα - ζευγος ανεκτιμητο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης falkonis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

falkonis

PB Member
Εγγραφή
13 Οκτ 2014
Μηνύματα
239
Πόλη
Νέα Ιωνία
ΑΔΑΜ και ΕΥΑ - ΖΕΥΓΟΣ ΑΝΕΚΤΙΜHΤΟ

Για να μην δημοσιεύουμε μόνο προβλήματα θέλω να μοιραστώ μαζί σας την χαρά μου για το ζευγαράκι μου, τον Αδάμ και την Εύα
Η Ευα
IMG0040A_zpshfzndvln.jpg
και
IMG0055A_zpsudhko0ll.jpg
ο Αδάμ
Πήραν τα ονόματα αυτά γιατί είναι σαν τους πρωτόπλαστους στο σπίτι μου, δηλαδή το πρώτο μου ζευγάρι και πρώτο σε αναπαραγωγή
Γνωρίστηκαν σε σύντομο χρονικό διάστημα 2 εβδομάδων και άρχισαν τα ταΐσματα μεσα από το χώρισμα
Έβαλα φωλιά και υλικό και η κοπέλα (ΕΥΑ) έφτιαξε μόνη της την μισή φωλιά.
Παρατήρησα ότι ο άντρας (ΑΔΑΜ) έπαιρνε κλωστές στο ράμφος του και άνοιξα το χώρισμα.
Μαζί με τα βατέματα από κοινού τελείωσαν και την φωλιά.
Κάθε μέρα κι ένα αυγό που το αφαιρούσα και έβαζα ψεύτικα
Έκαναν 4 αυγά εκ των οποίων εκκολάφθηκαν τα 2
Τα άλλα 2 που τους έκανα την απαραίτητη χειρουργική επέμβαση είχαν σπόρο αλλά μάλλον δεν τα φύλαξα σωστά όταν τα αφαίρεσα από την φωλιά.
Και τα δύο μαζί ταΐζουν τα μικρά
Ενώ είχαν κάνει ρηχή φωλιά και ετοιμαζόμουν να επέμβω με τσόχα διαπίστωσα ότι ο Αδάμ έβγαζε κλωστές από την φωλιά και τις πετούσε πράγμα που με ανυσήχησε και αύξησα την παρατήρηση της συμπεριφοράς του
Τελικά το αποτέλεσμα είναι να αλλάξουν μόνα τους την φωλιά και να την κάνουν με βάθος και να την συντηρούν πάντα καθαρή.
IMG0054A_zps97md7ed6.jpg
IMG0053A_zpspybjcysc.jpg
IMG0056A_zpscnifmhzl.jpg

Να μην τα ματιάσω ο Αδάμ και η Εύα είναι ζεύγος ανεκτίμητο
Και εγώ ένας πολύ τυχερός πρωτάρης παραγωγός
Θελω βεβαια να ευχαριστησω και όλους τους φίλους στο φόρουμ για την ανεκτίμητη βοήθεια μεσω των άρθρων οδηγιών που έχουν αναρτηθεί αλλά και για τις απαντήσεις σε ότι θέμα μου έχει εως τωρα προκύψει
 
Γιωργάρα, να σου ζήσουν! φτου φτου! Να τα καμαρώσεις όμορφα και στο κλαρί, φίλε!👍)
 
Να σου ζήσουν και με το καλό να μεγαλώσουν τα μικρά! Αυτά τα κανελή σαν την Εύα είναι τα αγαπημένα μου!
 
Back
Top