Αναπαραγωγή Αδερφακια budgie ζευγαρωσαν

chrischarmedfan

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαϊ 2009
Μηνύματα
31
Πόλη
Λάρισα
Τα παπαγαλακια μου συμφωνα με αυτον που μου τα εδωσε ειναι αδερφια! Αγνοωντας οτι ειναι αδερφια τους εβαλα φωλια και τωρα στις 20 η 22 του μηνος περιμενω να βγουν τα μωρα! Ειναι σωστο αυτο που κανω;Θεωρειται αιμομιξια;Να αφησω την θυληκια να γεννηση;Η να της τα βγαλω τα αυγα;
 
Ναι αιμομιξια ειναι και τα πουλακια θα βγουν με προβληματα!
Θα σου προτειναι να μην τα αφησεις να βγουν!
 
δεν ξερω αν κανει η οχι,ξερω ομως οτι, η τα βγαλεις τα αυγα η οχι το ιδιο ειναι, σε μια βδομαδα βγαινουν τα μικρα αρα και μεσα στο αυγο, τα βλεπεις η οχι υπαρχουν τα πουλακια.
 
Βασικα η θυληκια δεν με αφηνει να πλησιασω την φωλια! Ειναι καπως νευρικη! Με εχει τσιμπησει ακομη και οταν πηγα να τους βαζω φαγητο οχι να κοιταξω και την φωλια! Εγω λεω να τα αφησω να βγουν και μετα με το καλο θα παρω στην θυληκια ενα καινουριο ταιρι!
 
Βασικα η θυληκια δεν με αφηνει να πλησιασω την φωλια! Ειναι καπως νευρικη! Με εχει τσιμπησει ακομη και οταν πηγα να τους βαζω φαγητο οχι να κοιταξω και την φωλια! Εγω λεω να τα αφησω να βγουν και μετα με το καλο θα παρω στην θυληκια ενα καινουριο ταιρι!

Ποιος ο λόγος να γίνει όλη αυτή η ταλαιπωρία την στιγμή που ξέρεις τα αποτελέσματα της; Καλό θα είναι να αποσύρεις τώρα τα αυγά και να χωρίσεις τα πουλάκια άμεσα για να αποφύγεις και άλλο ζευγάρωμα. Παπαγαλάκια είναι δεν είναι λιοντάρια, λίγο θα τσιμπήσουν.
 
Δεν ειναι θεμα του τσιμπηματος αλλα δεν θα θελα να παει χαμενος ο κοπος τους! Τωρα να μου πεις τσαμπα ταλαιπωρια να τα μεγαλωσουν τα καημενα και μετα να πεθανουν! Αλλα αυτην την γεννα την περιμενα πως και πως! Και αυτος που μου τα εδωσε δν μου το ειχε πει απο την αρχη αλλιως δεν θα τα εβαζα να αναπαραχθουν! Εχω απελπιστει δν ξερω τι να κανω!
 
Δεν ειναι θεμα του τσιμπηματος αλλα δεν θα θελα να παει χαμενος ο κοπος τους! Τωρα να μου πεις τσαμπα ταλαιπωρια να τα μεγαλωσουν τα καημενα και μετα να πεθανουν! Αλλα αυτην την γεννα την περιμενα πως και πως! Και αυτος που μου τα εδωσε δν μου το ειχε πει απο την αρχη αλλιως δεν θα τα εβαζα να αναπαραχθουν! Εχω απελπιστει δν ξερω τι να κανω!

Σε τέτοιες περιπτώσεις ας πάει χαμένος ο κόπος τους. Καταλαβαίνω την αγωνία σου να δείς πουλιά κτλ, αλλά κάτσε και σκέψου τι επιπτώσεις θα έχουν αν βγούνε αυτά τα μικρά, δεν είναι καλύτερα να τα σταματήσεις τώρα παρά κατόπην εορτής. Φυσικά τον τελευταίο λόγο τον έχεις εσύ, εγώ απλά παραθέτω την άποψη μου.
 
πιστευω εχει δικιο ο Γρηγορης.. σιγουρα θα θελεις και εσυ τα πουλακια σου να ειναι υγειη και γερα..
 
θα ταλεπωρηθει η θηλυκια αμα τα αφησεις οπως σε καθε γεννα. εξαρταται και η προετοιμασια που της εχεις κανει και αμα ειναι η πρωτη φορα που θα γεννησει
 
Ειναι η πρωτη της φορα! Της εχω καιρο αυγοτροφηκαι βιταμινες στο νερο τους! Ισως να το αφησω να δω! Υπαρχει καποιος τροπος να δω αν πραγματι ειναι αδερφια;
 
να δεις τι; το ξερω οτι θες να δεις πουλακια αλλα προσεξε πολυ σιγουρεψου απο αυτον που τα πηρες αν ειναι αδελφια ή οχι...
 
οκ θα παρω και θα ρωτησω! Εως τοτε ελπιζω να μην εχω πεσει εξω στοθς υπολογισμους μου και να εκολαγτουν τα αυγα αν και μεσα πιστευω πως πρεπει να τους δωσω μια ευκαιρια!
 
Δεν ειναι θεμα του τσιμπηματος αλλα δεν θα θελα να παει χαμενος ο κοπος τους! Τωρα να μου πεις τσαμπα ταλαιπωρια να τα μεγαλωσουν τα καημενα και μετα να πεθανουν! Αλλα αυτην την γεννα την περιμενα πως και πως! Και αυτος που μου τα εδωσε δν μου το ειχε πει απο την αρχη αλλιως δεν θα τα εβαζα να αναπαραχθουν! Εχω απελπιστει δν ξερω τι να κανω!

Καλο ειναι να μην εξυπηρετουνται μονο τα δικα μας θελω. Εσυ μπορει να το περιμενεις πως και πως η φυση ομως οχι. Ειναι κριμα να φερεις προβληματικα πουλια στον κοσμο τα οποια θα ταλαιπωρουνται μια ζωη και θα υποφερουν μεχρι να πεθανουν. Παρτα τα αυγα. Ειναι ΚΡΙΜΑ..

Και να τον παρεις τηλεφωνο να σου πει τι;Εφοσον οπως μας λες σου ειπε οτι ειναι αδερφια. Συγνωμη αν στα λεω λιγο "χυμα" αλλα ειναι για το καλο των πουλιων σου.
 
Εγώ δεν θα σου προτείνω να τα βγάλεις ή όχι. Θέλω μόνο να σκεφτείς κάτι. Αν όντως είναι αδέρφια και αν παρουσιάσουν προβλήματα μπορείς, είσαι διατεθιμένος και αντέχεις να τους προσφέρεις όσα θα χρειάζονται για να μείνουν στη ζωή; Υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες τα πουλιά να βγουν με προβλήματα, κινητικά ή νευρολογικά κλπ. Πιθανόν να πρέπει να μεγαλώσεις πουλιά που δεν θα μπορούν να σταθούν στα πόδια τους, να δουν ή ακόμη και να μην έχουν καν πόδια. Αν καταλαβαίνεις πόση φροντίδα χρειάζονται αυτά τα ζώα και πιστεύεις ότι μπορείς να την προσφέρεις τότε μπορείς να κάνεις ότι θες. Αν όμως υπάρχει περίπτωση να γεννηθούν, να παρουσιάσουν προβλήματα και να μην μπορείς να ανταπεξέλθεις τότε βγάλτα όσο είναι νωρίς. Θα υποφέρουν λιγότερο και αυτά και εσύ. Όσο για τους γονείς θα είναι πιο ξεκούραστοι για να σου δώσουν γέννες με άλλα ταίρια αργότερα. Ελπίζω να βοήθησα να πάρεις μια απόφαση.
 
Λοιπον βοηθησατε και εσεις βοηθησε και η θυληκια μου!Χθες που πηγα να τους βαλω τροφη καθως βγηκε εξω την ειδα να εχει κολλημενο ενα αυγο στην κοιλια που την ενοχλουσε και τελικα πριν προλαβω να το παρω το εριξε κατω! Τοτε ειδα πως ο κροκος του αυγου ηταν ανεπαφος! Οποτε η ο αρσενικος δεν την γονιμοποιησε η δεν τα κλωσαει και μας κοροιδευει ολους και ποιο πολυ τον αρσενικο που την ταιζει στο στομα για να μην φευγει πολυ ωρα απο την φωλια! Συμφωνα με την μητερα μου το αυγο αφου δεν ητανουτε καν χαλασμενο παει να πει πως δεν τα κλωσσαει η θυληκια! Της πηρα την φωλια και τωρα θα της κανω καλη διατροφη μεχρις ωτου μαζεψω χρηματα για να της παρω εναν αρσενικο!
 
μπραβο σου πιστευω εκανες την καλητερη δουλεια! Μπορει το αυγο που κλωσσουσε παντος να μην ηταν γονημοποιημενο γιαυτο να μην ειχε τιποτα μεσα! αν ειχε κανει μονο ενα δεν το κλωσσουσε για να αρχισει μαλλον στο 2ο.. και αν ηταν στην αρχη ηταν πολυ νωρις ακομα για να δειξει κατι..
 
οχι παιδιά προς θεού, δεν πρεπει να κανουμε αδελφάκια -ζευγάρια...

Να το αποφεύγετε... Δεν ειναι κριμα να τυρανιούντε τα καημενα τα πουλάκια για τα δικά μας θελω;
 
να ρωτησω κατι; τα μικρα των περιστεριων πως ζευγαρονονουν μεταξυ τους.
γιατι αυτο συμβαινει... Εκτος εξερεσεων
μπορει να εχει μια δοση επικυνδινοτιτας να ζευγαρονουν αδελφια και πρεπει να το αποφευγουμε, αλλα αμα συμβει δεν νομιζω οτι πρεπει να σκοτονουμε τα τα μικρα οταν εχουν περασει αρκετες ημερες και ειναι ετοιμα τα αυγα για εκολαψη...
 
Τελικα παιδια δεν ειναι αδερφακια ειναι απο δυο διαφορετικες γεννες και απο διαφορετικα ζευγαρια! Ελπιζω να μου λεν αληθεια! Δεν ξερω τι θα κανω σε επομενη φαση αλλα η θυληκια μου εχει μανια να κλωσσησει! Σημερα εντοπισα 1 αυγο στην βαση του κλουβιου! Τι κανω;βαζω ξανα φωλια και την αφηνω να κανει αλλα;η την αφηνω;
 
Back
Top