Ασθένειες Αδιάθετη κανάρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης RETZIOSG
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

RETZIOSG

PB Member
Εγγραφή
4 Οκτ 2007
Μηνύματα
60
Πόλη
Πατήσια
Συνάδελφοι βοήθεια δεν είναι κάτι σοβαρό αλλά με την υπάρχουσα εμπειρία δεν μπορώ να το επιλύσω, πρόκειται για μια θηλύκια κινάρα οι οποία μετά από δυο γάνες το χειμώνα και επιτυχή εκτροφή τεσσάρων νεοσσών σταδιακά όρχησε να αδυνατίζει να χάνει την ζωντάνια της το φτέρωμα της να είναι αγριωπό και το κεφάλι κατεβασμένο. της χορήγησα αρκετά από τα σκευάσματα για διαφορές παθήσεις αλλά αποτέλεσμα δεν βρήκα ακόμα μετά οπό οκτώ μήνες… Το πουλί τρέφεται κανονικά αλλά δεν είναι ορεξάτο …
 
Μήπως, βλέπεις πούπουλα στον πάτο του κλουβιού;
και απο πότε;τρώει κανονικά ότι του δίνεις, μήλο, αυγοτροφή κλπ.;
 
Μάκη εάν εννοείς πτερόρροια νομίζω ότι το πουλί έχει αποθεραπευτεί ή πάλι είναι στο τελικό στάδιο αλλαγής του πτερώματος, μήλο και αυγοτροφή η οτιδήποτε άλλη πρασινάδα την τσακίζει κυριολεκτικά.
 
μαλλον ειναι καπως δυσκολο καποιος να σου απαντηση. Εδω εχουμε το πουλι μπροστα μας και παλι ειναι δυσκολο πολλες φορες να καταλαβουμε τι εχει.
 
-Αφού δεν έχει πρόβλημα στο φαί που του βάζεις εσύ, μήλο, πρασινάδα
αυγοτροφή, θα σου πρότεινα να αλλάξεις τους σπόρους που δίνεις.
Ασε στην άκρη για λίγο αυτούς και πάρε μια μικρή ποσότητα καλής ποιότητος
τροφή. Ισως υπάρξει σοβαρή διαφορά, παρακολούθησέ το.
-Πάντως αν υπάρχει πτερόρροια έστω και στο τελευταίο στάδιο μην περιμένεις
ιδιαίτερη ζωηράδα απο το πουλάκι.
Αυτό το -τις έδωσα φάρμακα για διάφορες παθήσεις-είναι μεγάλο ΛΑΘΟΣ.
Για να δώσεις φάρμακο πρέπει να υπάρχει διάγνωση. Μόνο τότε υπάρχει λόγος
να μπεί το πουλί σε κάποια αγωγή.Αλλά και αυτή πρέπει να είναι σύμφωνη
με τις ενδείξεις και την δοσολογία της εταιρείας παρασκευής.
 
Φίλε μου,
στη μόλυνση των πνευμόνων (πνευμονία) η προσβολή των αερόσακκων η οποία είτε οφείλετε σε βακτηρίδια είτε σε μύκητες είτε σε ζωύφια των αερόσακκων τείνει να προκαλεί μια μακροχρόνια ασθένεια, στη διάρκεια της οποίας το πουλί μπορεί να συνεχίσει να ζει και να τρέφεται κανονικά για μεγάλο χρονικό διάστημα. Σ' αυτές τις περιπτώσεις, το πρόβλημα μπορεί να φανεί μόνο όταν το πουλί βρίσκεται σε ένταση ή στρες, όταν πετάει ή κυνηγιέται γύρω γύρω στο κλουβί. Σ' αυτές τις στιγμές θα λαχανιάζει και οι αναπνοές του θα είναι γρήγορες και ρηχές. Τα πουλιά σ' αυτήν την κατάσταση επίσης χάνουν βάρος και δεν μπορούν να ζευγαρώσουν εύκολα.
Το πουλί δεν πρέπει να είναι σε ρεύματα αέρα, να κρατηθεί ζεστό και να του χορηγούμε βιταμίνη Α.

Φιλικά Ανδρέας
 
Ευχαριστώ Ανδρέα για την συμβουλή σου, αλλά πως μπορώ να καταλάβω εάν είναι πρόβλημα των πνευμόνων; έχω χορήγηση στο πουλί αυτό ένα σκεύασμα (αυτό με μια σταγόνα στο λαιμό)δεν θέλω να αναφέρω το όνομα του σκευάσματος γιατί αυτή είναι η πολίτικη της σελίδας.
 
δεν θέλω να αναφέρω το όνομα του σκευάσματος γιατί αυτή είναι η πολίτικη της σελίδας.
Δεν αναφέρεται πουθενά κάτι τέτοιο.

Απαγορεύεται η αναφορά της ονομασίας προϊόντων από άτομα που τα εμπορεύονται με σκοπό να τα προωθήσουν. Αυτό θεωρείται διαφήμιση και απαγορεύεται. Όλες οι άλλες αναφορές σε ονόματα φαρμάκων, τροφών κ.λπ. (υπάρχουν ήδη πολλές) που γίνονται για να εξυπηρετούν τις συζητήσεις μας, σαφώς και επιτρέπονται.
 
Δυστυχώς φίλε μου στις ασθένειες των πνευμόνων και ειδικά του κατώτερου αναπνευστικού δύσκολα γίνονται διαγνώσεις. Κατά πλειοψηφία διαγνώσκονται μόνο μετά θάνατον του πουλιού. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αυτά που σου έγραψα, ζεστό περιβάλον, βιταμίνη Α και ίσως κάποια αντιβίωση που θα σου συστήσει κτηνίατρος. Φιλικά Ανδρέας.
 
-Καλά βρε παιδιά πώς φτάσαμε στην πνευμονία και στα ακάρεα των αερόσακων;
Κάθεται το πουλί κάτω σε μια γωνιά, φουσκομένο τρέμοντας και με το κεφάλι στην μασχάλη;έχει "βράσιμο" στο πιάσημο; Πυρετό;(συμπτώματα πνευμονίας).
Η μήπως βγάζει βλέννες στις πατήθρες,έχει αφωνία, κάνει κυκλικές κινήσεις στο κεφάλι και τυνάγματα, έχει ρόγχο ή κάποιο σφύριγμα στην αναπνοή;(συμπτώματα
προσβολής των αερόσακων)
- Υπάρχουν τέτοια πράγματα; ή το πουλί απλά -"δεν είναι ορεξάτο"όπως λέει ο
Retziosg;
 
Θα προσπαθήσω αύριο να καταγράψω με την κάμερα την κινάρα μερικά λεπτά να την δείτε.
 
Φίλε mgerom,
συνήθως όλα αυτά τα συμπτώματα που αναφέρεις παρουσιάζονται όταν το πουλί έχει φτάσει στο απροχώρητο που λέμε!
Μακάρι το καναρίνι του φίλου μας να μην έχει τίποτα, που αυτό πιστεύω ότι ευχόμαστε όλοι μας. Για το λόγο αυτό δεν του προτείνω και κάποιο φάρμακο παρά μόνο αθώες βιταμινούλες που θα το ωφελήσουν.
Σύμφωνα με την περιγραφή όμως που μας έκανε αρχικά ο φίλος μας συμπίπτει ακριβώς με την περιγραφή που κάνουν στις ασθένειες του Κατώτερου Αναπνευστικού Αγωγού, στη βιβλιογραφία τους οι G.B.R. WALKER & DENNIS AVON σε βιβλίο τους με τίτλο ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ, όπου αναφέρουν ότι το προσβεβλημένο πουλί δεν είναι απαραίτητο να έχει όλα αυτά τα συμπτώματα ταυτόχρονα αλλά μπορεί να παρουσιάζει κάποιο σύμπτωμα μόνο του, ειδικά στην αρχή.
Σας ευχαριστώ για την προσοχή σας,
Φιλικότατα Ανδρέας.
 
-ΣΩΣΤΑ ,"ταυτόχρονα" οπωσδήποτε δεν έχει ολα τα συμπτώματα το πουλί αφού
κάθε ασθένεια έχει στάδια και εξέληξη.Αλλά εδώ δεν βλέπω να αναφέρεται ούτε ένα
απο αυτά.
-Κάθε χρόνο τα περισσότερα απο τα θηλυκά μου, που έχουν βγάλει 2-3 γέννες
ολοκληρομένες, μπαίνοντας στην πτερόρροια παρουσιάζουν την εικόνα που περιέγραψε ο φίλος μας.
- Ελπίζω και του εύχομαι λοιπόν να ειναι κάτι παροδικό.
 
Back
Top