Ασθένειες Αδιάθετο crimson rosella

mfanciuli

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαϊ 2018
Μηνύματα
8
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους, πριν από λίγους μήνες(01/10/2018) βρέθηκαν στα χέρια μου δύο ζευγάρια ροζέλες το ένα crimson και το άλλο eastern,
τα οποία και έχω συστεγάσει στο μπαλκόνι μου σε μία κλούβα δύο επί δυο. Σκοπός μου ηταν να τα δώσω κάποια στιγμή γιατί η αδυναμία μου είναι τα καναρίνια και οι καρδερίνες, παρόλα αυτά ''κόλλησα'' (λόγω χαρακτήρα αλλά και της εκπληκτικής ομορφιάς τους)λίγο μαζί τους και εγώ αλλά και η γυναίκα μου η οποία με παροτρύνει να τα κρατήσω και να μην τα δώσω επουδενή. Τις τελευταίες μέρες το μεγαλύτερο από τα τεσσερα και σε ηλικία(2 ετών) αλλά και σε όγκο είναι κακοδιάθετο,τα αλλα τρία παίζουν μεταξύ τους είναι γενικά πολύ ενεργητικά ενώ αυτός κάθεται σε μια γωνία και παρακολουθεί μόνο. Ο άλλος αρσενικός τον παρατηρώ ''φιλιέται'' και με τις δύο θυληκές και γενικά φαίνετε να είναι μια παρέα που περνάνε καλά μαζί. Σήμερα το πρωί περίπου 8 η ώρα τον είδα καθόταν κάτω ζαρωμένος και ανησύχησα. Μόλις πλησίασα το κλουβί αναθάρησε αμέσως. Τον βλέπω πάντως τρώει κάνει μπάνιο πρώτος μόλις βάλω την μπανιέρα αλλά επειδή δεν έχω εμπειρία από παπαγάλους ανησυχώ.
Αναρωτέμαι αν είναι κάτι ψυχολογικό ή παθολογικό; Πρέπει να χορηγήσω κάτι, να τον πάω σε κάποιον ειδικό; Αν μπορείτε να βοηθήσετε με κάποιο τρόπο ευχαριστώ πολύ!
 
To καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις γιατρό και να εξετάσει το πουλί. Μπορείς να πας είτε στην κλινική του πανεπιστημίου αφού πάρεις τηλέφωνο είτε να βρεις έναν άλλον γιατρό που να να έχει προταθεί απο άλλο μέλος ότι γνωρίζει απο πουλιά. ΜΗΝ πας στο κτηνιατρείο της περιοχής σου (εκτός κι αν είναι στη λίστα) ή σε πετ σοπ, θα χάσεις το χρόνο σου, τα χρήματά σου και χρόνο απο τη θεραπεία των πουλιών σου. Το πιθανότερο είναι αν σου δώσουν φάρμακο να σου πουν να το πάρουν όλα μιας και ζουν μαζί κι ίσως νοσούν αλλά δεν εκδηλώνουν ακόμη συμπτώματα. Θυμήσου ότι τα πουλιά ως θηράματα εκδηλώνουν συμπτώματα όταν η ασθένεια προχωρήσει πολύ. Στη θέση σου δεν θα αργούσα, πουλί που κάθεται στο πάτωμα και κοιμάται δεν είναι καλά.
https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Κλουβί που να ενδυκνειται για το μέγεθος του δεν έχω αλλά μπορώ να βρώ κάτι. Τώρα για πτηνίατρο μόνο τον Σαντορηναίο προφανώς για εδώ Θεσσαλονίκη, μήπως έχει πάει κάποιος από την ομάδα και ξέρει τι χρεώνει πρώτη επίσκεψη;Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.
 
Στην ανατολική Θεσσαλονίκη είναι και ο Γκιουρτζιδης. Αν θυμάμαι καλά και αν ισχύει ακόμη, στην πρώτη επίσκεψη παίρνει 50 και δωρεάν οι επαναληπτικές εξετάσεις.
 
Back
Top