Ασθένειες Αδιαθεσια του καναρινιου μου σε συγκεκριμενη ωρα

Φαμπιο

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.898
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σας 🙂
Το αρσενικο μπορντερ που αγορασα πριν ενα μηνα, απο χθες τετοια ωρα καθεται φουσκωμενο και μπορει να κοιμηθει και λιγακι!
Το παραξενο ειναι οτι απο το πρωι που ξυπναει φερεται φυσιολογικοτατα! Ειναι υπερκινητικο,τρωει πινει, κανει μπανιο. Κελαηδαει! Κι απο τωρα καθεται φουσκωμενο..☹
Απο χθες του χορηγω βιταμινη την Nexton Q...
Η μονη αλλαγη που εγινε ειναι οτι του αλλαξα μερος τοποθεσιας μακρια απο τα αλλα πουλακια... Να παιζει ρολο αραγε;Αν και δεν ειναι η πρωτη φορα...
Το κοιταξα και το μονο που βρηκα ειναι μια γραμμη κατα μηκος της κοιλιας του(πιο κοντα στο τελος του θωρακα)κιτρινη, που πιστευω ειναι συσσωρευμενο λιπακι απο αναζητηση που εκανα...
Αν εχει καποιος υποψη του τι μπορει να συμβαινει,θα ημουν ευγνωμων...
 
Για να δεις αν είναι λίπος ρίξε μια ματιά kiklos.info/ges-check.html. Η αλλαγή σίγουρα παίζει κάποιο ρόλο πάντως πιστεύω.
 
Αυτής της κατηγορίας τα πουλιά δεν είναι και τα πιο κινητικά. 😉
Πολλές φορές μεσημεριανές ώρες "αναπαύονται".
Αν δεν υπάρχει κάποιο άλλο ανησυχητικό σημάδι
δεν πρέπει να δώσεις ιδιαίτερη σημασία. Παρακολούθησέ το λίγο
πιο επίμονα και νομίζω οτι σε μερικές μέρες θα καταλάβεις τι ακριβώς συμβαίνει.
 
Ελπιζω να ειναι λογω ρατσας και τιποτα αλλο ανησυχητικο!(ειναι το πρωτο μου μπορντερακι)
Τοση ωρα ηταν φουσκωμενο και με χαλαρωμενα ματια και τωρα αυτη την στιγμη που το κοιταω πηδαει σαν "τρελο"
Θα κανω την παρατηρηση μου και θα δουμε..
 
Bάλε του μια βιταμινη στο νερο..Βγάζε το και λίγο έξω να πέρνει λίγο φώς και παρακολουθησέτο. Είναι καλή ράτσα ενας φιλος εχει πολλά.Αλλά με νησυχεί που κοιμάται μέρα.Αλλά αν το βλέπεις και χοροπηδά είναι οκ!
 
Τωρα που γραφω αυτο το ποστ καθεται ετσι:
Πριν απο λιγο κελαηδουσε..
Κι εμενα με ανησυχει αυτη η σταση..
 

Συνημμένα

  • P4130132.webp
    P4130132.webp
    48,4 KB · Προβολές: 122
Τωρα, σηκωθηκε...χοροπηδαει και τρωει και κανα σπορακι..
Τωρα τον ειδα οτι σε φασεις ανοιγει το στομα σαν να του ερχετε αναγουλα! Αυτο το κανει οταν ειναι καθιστο..😕
Γιωργο του δινω βιταμινη την Nexton Q..
 
Mou έχει τύχει αυτή την περίοδο ακριβώς ενα ιδιο περιστατικό με το να κοιμάται... Να φουσκώνει και μια να ειναι μια χαρά. Εμένα όμως πιο μπροστά το γλύτωσα απο θαύμα το καναρίνι μου... Είχε παθει καρίνα στα όρια.. (Φυσιξέτο απο κάτω να δεις αν πετάγεται πολύ το κοκαλό του στο στηθος του) είχε ορθωμένο πτέρωμα δεν έτρωγε κοιμόταν όλη μέρα. Μετά είχε εντερικά κόκινη κοιλιά πρισμένα έντερα.Άλλα φάρμακα εκει. Δίνε αυγουλάκι να παχύνει και μηλαράκι... Παρακολούθησετο και βάλτο κοντα σε ένα πορτατιφ να δεις αν θα νοιώσει καλύτερα. Και ξαναμιλάμε παλι.. Είναι δλυσκολες περιπτώσεις αυτές.
 
Κοκκινη κοιλια δεν εχει μονο μια κιτρινη λωριδα(λιπος;)
Το κοκκαλο του φαινεται αλλα δεν ειναι πολυ πεταγμενο, αλλα η περιοχη εκει ειναι σκουρα..
 
Λοιπόν ακου. Για να τσεκάρεις το πουλί απο κάτω μπες στο google ψάξε για το kiklos.gr i kiklos.info εκέι τα δίχνει ακριβώς πως θα κοιτάξεις την καρινα έντερα κλπ.στειλε πιο μετα να μου πεις.
 
Γιωργο εχω μπει στο σαιτ αυτο...
Δεν ειναι τοσο μαυρο οσο δειχνει αλλα εινα ισκουρο σε σχεση με αλλα πουλια μου! Καμια περιπτωση απο αυτες που παραθετει δεν μου μοιαζει...
Και για να μην ψαχνεις στο google καθε φορα στο παραθετω:http://www.kiklos.info/saemereien.html
 
Βρε Νίκη μου επειδή βλέπω την αγωνία σου, πίστεψέ με
δεν υπάρχει αρρώστια που να εμφανίζεται σε συγκεκρημένη
ώρα του 24ώρου. Είναι άρρωστο ή δεν είναι.Αλλά αυτό θα είναι
εμφανές στην συμπεριφορά του όλη μέρα. 1-3 ΆΡΡΩΣΤΟ και 3-5 ΚΑΛΑ
δεν υπάρχει. Τώρα, απο τις περιγραφές σου δεν προκύπτει κάτι προς ανησυχία.
Η καρίνα του είναι σωστή, το λίγο λίπος δεν είναι πρόβλημα.Αν θέλεις παρακολούθησε
(με χαρτί στο πάτο) για λίγες μέρες τις κουτσουλιές του, για να σου φύγει και
κάποια αμφιβολία. 😉
 
Γιώργο όταν λες είχε πάθει καρίνα στα όρια τι εννοείς;
Το καρινιασμα ενός πουλιού είναι αποτέλεσμα – ένδειξη μιας αρρώστιας ΔΕΝ είναι αρρώστια.
 
Φίλε Δημήτρη ξέρω τι είναι ι καρινα. Εννοώ στα όρια..ότι και άλλα πουλια μου είχαν πάθει καρίνα άλλα οχι ΤΌΣΟ..ήταν κοκαλο σκέτο και όμως ζούσε.Αυτό εννόω στα όρια. Οσο για την δικιά μου περίπτωση με το δικό μου καναρίνι δεν εχει συγκεκριμένη ώρα, απλα είναι πολύ ασταθής η συμπεριφορά του. Και με ανησυχεί και η υπνηλία του.Αυτό.
 
Κ. Μακη το ξερω και σας πιστευω! Ακουγεται χαζο ναι για τη συγκεκριμενη ωρα, αλλα δεν εχω ξαναδει παρομοιο περιστατικο!
Μια χαρα κουτσουλιες κανει.. Τι να πω πια αλλο...
Θα το ριξω στην πλακα και θα καταληξω οτι εχει ριζες απο το Μεξικο και κανει μεσημεριανη siesta😎
Ευχαριστω για τις απαντησεις ολων...
 
Back
Top