Φροντίδα Αδιαφορούν για το σουπιοκόκαλο

GreekMan72

PB Known Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.149
Πόλη
Ραφήνα
Καλησπέρα σας φίλοι μου.. Θα ήθελα την γνώμη σας για το θέμα..
Εδώ και αρκετό καιρό (μήνες) παρατηρώ ότι τα καναρινιά μου (και τα τέσσερα) αδιαφορούν παντελώς για το σουπιοκόκκαλο. Στην αρχή θεώρησα πως αυτό που τους είχα πάρει δεν τα προσέλκυε οπότε το άλλαξα με αυτό:

soupiokokalo-vl.webp

Καμιά ανταπόκριση..

Επισης παρατηρώ ότι τσιμπάνε τα κάγκελα των κλούβιων. Τα δυο αρκετά, το ένα λιγότερο και το άλλο σχεδόν καθόλου.

Σαν επιπλέον πληροφορίες να πω ότι τα κλουβιά είναι πεντακάθαρα και ψεκάζονται σε εβδομαδιαία βάση με αντιπαρασιτικό. Επίσης τους χορηγώ εβδομαδιαία βραστό αυγό με το τσόφλι(από βιολογική παραγωγή φίλου).

Τι δεν κάνω σωστά;
 
Θεωρώ ακριβή επιλογή το συσκευασμένο σουπιοκόκκαλο... Είμαι από κινητό και δεν βλέπω καλά... Ίσως είναι και μεγάλο και τα τρομάζει...

Θα φάνε όταν έχουν ανάγκη... Περισσότερο τα θηλυκά, τα αρσενικά συχνά δεν ασχολούνται...

Όταν υπάρχει ανάγκη έχω δει να τρώνε σοβά τοίχου πόσο μάλλον το σουπιοκόκκαλο...
 
Περισσότερο τα θηλυκά, τα αρσενικά συχνά δεν ασχολούνται...

Αυτό είναι ένα πολύ καλό στοιχείο! Ευχαριστώ Σπύρο!
Απλά βλέποντας τα να δαγκώνουν τα κάγκελα τα ερμηνεύω σαν να έχουν ανάγκη για κάτι.. Ασβέστιο ή δεν ξέρω τι άλλο..

Είμαι από κινητό και δεν βλέπω καλά... Ίσως είναι και μεγάλο και τα τρομάζει...

Το μέγεθος δεν το λες μικρό.. Είναι σχεδόν όσο και τα πουλάκια σε ύψος.. Εαν τα τρομάζει μπορώ να το κόψω στην μέση αλλά από ότι βλέπω, η πλειοψηφία των φίλων εδώ αυτό τους βάζει..
 
Απλά βλέποντας τα να δαγκώνουν τα κάγκελα τα ερμηνεύω σαν να έχουν ανάγκη για κάτι.. Ασβέστιο ή δεν ξέρω τι άλλο..
Εδώ μπερδεύουν τα πράγματα κάπως.
Δοκιμάζουν με το ράμφος τους όπως εμείς με τα χέρια...
δεν δαγκώνουν για να φάνε.. αλλά απλά παίζουν με το ράμφος τους.
Τώρα για το σουπιοκόκαλο...
Αν δεν το ξέρουν θα καθυστερήσουν πολύ να το περάσουν στη διατροφή τους και μόνο όταν η ανάγκη θα το απ[αιτήσει.
Αν κάποιο πουλί το ξέρει θα φάει και ασφαλώς βλέποντας τα υπόλοιπα θα το μιμηθούν.
Συνεπώς είναι θέμα χρόνου να το δοκιμάσουν και να περάσει στο "διαιτολόγιό" τους.
Ούτε το μέγεθος θα τα επηρεάσει ούτε καν η ποιότητά του (δυστυχώς).
Όταν το μάθουν θα το "ρημάξουν"
 
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη!

Μου έλυσες την απορια για τα.."σίδερα που μασάνε":)

Αν κάποιο πουλί το ξέρει θα φάει και ασφαλώς βλέποντας τα υπόλοιπα θα το μιμηθούν.

Αυτό στην δική μου περίπτωση δεν μπορεί να συμβεί γιατί τα πουλάκια ούτε συστεγάζονται ούτε έχουν οπτική επαφή μεταξύ τους.. Άρα από ότι καταλαβαίνω αφήνω τα πράγματα ως έχουν και απλά περιμένω να δω εάν και εφόσον χωρίς να ανησυχώ..

Η τελευταία ερώτηση είναι..Χαλάει αυτό το πράγμα; Πότε θεωρείται σωστό να αντικατασταθεί με καινούργιο;
 
Χαλάει αυτό το πράγμα;
Αν είναι καθαρό... Δεν παθαίνει τίποτε...
Αν δεν είναι καθαρό και περιέχει οργανική ύλη (σουπιά).. είναι επικίνδυνο και θα το καταλάβεις εύκολα γιατί μυρίζει άσχημα...
 
Δημητρη δεν χρειαζεται να πηγαινεις σε τοσο ακριβη λυση για το σουπιοκοκκαλο, δεν ειναι θεμα το 1.20 σαν ποσο αλλα οτι απο τα χυμα θα παρεις 5-6 τεμαχια στην ιδια τιμη.

Προσωπικα προτιμω αυτα που ειναι σε μικροτερο μεγεθος καθως "καθονται" καλυτερα στις θηκες για τα σουπιοκοκκαλα που εχω στα κλουβια.

Αφου εχεις το μεγαλο μεγεθος, μπορεις να ξυσεις την επιφανεια του ελαφρως με την αναποδη ενος μαχαιριου να φυγει λιγο υλικο και να το ζεματισεις σε ζεστο νερο για ενα λεπτακι.
Με αυτο τον τροπο θα το φρεσκαρεις και θα το "αποστειρωσεις".

Το αφηνεις να στεγνωσει καλα και το βαζεις παλι.

Οταν θα το εχουν αναγκη θα το τιμησουν, μην αγχωνεσαι!
 
Back
Top