Ασθένειες Αδυνατισμένο κόκατιλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης manto
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

manto

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2009
Μηνύματα
14
Πόλη
Αθήνα
ειμαι φοβερα ανησυχη! Πριν 2 μηνες εχασα τον αρσενικο μου κοκατιλ☹αδυνατισε πολυ αποτομα, του εδωσα αντιβιωση, αλλα δεν τν προλαβα.. Το προβλημα μου τωρα ειναι η θηλυκια. Παρατηρησα σημερα οτι το στερνο της ''πετουσε'' πολυ προς τα εξω, αλλα μετα καταλαβα οτι αυτο συμβαινει μονο γιατι εχει αδυνατισει παρα πολυ στην κοιλια της. Καθεται πολλες ωρες με το κεφαλι στα φτερα και γενικα ειναι πολυ ησυχη. Οταν βαζω ομως φαγητο τρεχει γρηγορα και τρωει αρκετη ωρα. Παρολα αυτα γιατι αδυνατιζει;τι αρρωστια μπορει να εχει;
 
, αδυνατισε πολυ αποτομα,του εδωσα αντιβιωση, αλλα δεν τν προλαβα.. Το προβλημα μου τωρα ειναι η θηλυκια...τι αρρωστια μπορει να εχει?
; Ποιος σου ειπε να δωσεις την αντιβιωση και για τι ειδους ασθενεια;
Το θηλικο, μπορει να εχει καλλιστα οτι ειχε και το αρσενικο που εχασες, αλλα δεν ειμαι γιατρος... Ειναι κριμα εμεις που ζουμε στην Αθηνα, μα μην 'εκμεταλλευομαστε' την δυνατοτητα που εχουμε να παμε τα αρρωστα πουλια μας, σε καποιον γιατρο (μπορει να μην ειναι πολλοι, αλλα υπαρχουν καποιοι). Η γνωμη μου ειναι πως πρεπει να δει καποιος γιατρος το πουλακι και γρηγορα!
https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
Ευχομαι να ειναι κατι αναστρεψιμο... Περαστικα!
 
στο πετ σοπ τον πηγα τοτε και μου ειπε οτι ειχε λεει λοιμωξη η κατι τετοιο.. Το ειχε ξαναπαθει και με την αντιβιωση περνουσε. Τωρα δεν ξερω, ανησυχω πολυ και για το θηλυκο.. Θα την παω σε γιατρο το συντομοτερο.
 
ειμαι φοβερα ανησυχη! Πριν 2 μηνες εχασα τον αρσενικο μου κοκατιλ☹αδυνατισε πολυ αποτομα,του εδωσα αντιβιωση, αλλα δεν τν προλαβα.. Το προβλημα μου τωρα ειναι η θηλυκια. Παρατηρησα σημερα οτι το στερνο της ''πετουσε'' πολυ προς τα εξω, αλλα μετα καταλαβα οτι αυτο συμβαινει μονο γιατι εχει αδυνατισει παρα πολυ στην κοιλια της. Καθεται πολλες ωρες με το κεφαλι στα φτερα και γενικα ειναι πολυ ησυχη. Οταν βαζω ομως φαγητο τρεχει γρηγορα και τρωει αρκετη ωρα. Παρολα αυτα γιατι αδυνατιζει;τι αρρωστια μπορει να εχει;
Όταν λες απότομα τι εννοείς; Δεν αδυνατίζει ένα πουλί μέσα σε μισή ώρα... Το πιθανότερο είναι να έγινε σιγά-σιγά, αλλά εξαιτίας των φτερών να φάνηκε (και να το είδες) αργότερα. Και αν κατάλαβα καλά, το ίδιο συμβαίνει και με το άλλο πουλάκι. Μην καθυστερείς καθόλου! Τα πουλιά έχουν την ιδιότητα να δείχνουν κάποια ασθένεια αφού αυτή έχει προχωρήσει πολύ... Εύχομαι τα καλύτερα, αλλά βιάσου!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Εγω θα θέσω ένα άλλο ερώτημα. Έγινε ποτέ αποπαρασίτωση στα πουλιά;
 
Back
Top