Ασθένειες Αδυνατο cockatiel;

cockoricos

PB New Member
Εγγραφή
27 Οκτ 2008
Μηνύματα
21
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά γεία σας!
Επειδή διάβασα και ένα άρθρο σας, μου δημιουργήθηκε μία απορία... :) Το cockatiel μου, μου φαίνεται ποιό αδύνατο σε σύγκριση με το πρώτο παπαγαλάκι μου. Θα θέλα την άποψη σας... Βέβαια η καθημερινότητα του είναι φυσιολογική και τρώει αρκετα (μην πω και πολυ!)
 

Συνημμένα

  • DSC00663.webp
    DSC00663.webp
    15,8 KB · Προβολές: 90
  • Εικόνα001.webp
    Εικόνα001.webp
    26,8 KB · Προβολές: 66
  • DSC00696.webp
    DSC00696.webp
    19,8 KB · Προβολές: 88
Μηπως του λειπουν στοιχειωδεις βιταμινες; Τρωει φρουτα κα λαχανικα; Του εχεις σουπιοκοκαλο στο κλουβι;
 
Στην πρωτη φωτογραφια φαινεται καπως αδυνατο αλλα στις αλλες εμενα μου φαινεται μια χαρα...
Ισως να ειναι αυτο που λεει η Μαρια...
Για πες μας λιγο τη διατροφη του καθημερινα!
 
Εκτος απο την πρωτη φωτο στις αλλες δυο δεν μου φαινεται πολυ αδυνατο, αλλα κανονικο. Γιατρος το εχει δει ποτε; Η διαθεση του ειναι γενικα καλη; Παιζει, σφυριζει, ειναι ζωηρο;
 
να σου πω την αληθεια δν του πολυαρεσουν... Οταν του βάζω φρουτακια δεν τα αγγιζει καν, σημερα του αγορασα sticks με φρουτακια και ηλιόσπορους και ελπίζω να τα πλησιάσει σιγά σιγά... η διατροφή του αποτελείται από σποράκια και ηλιόσπορους που τους τρώει πάρα πολύ. Φοβάται να δοκιμάζει καινούρια πράγματα. Είναι δραστίριος, σφυρίζει και φωνάζει σχεδόν όλη μέρα, εκτος αν έχει πολύ συννεφιά που καθεται ησυχος. Δεν παιζει με παιχνιδια... Τα... σνομπαρει.. Στο γιατρο δεν τον έχω πάει ακομα
 
Ειναι εξημερωμενο; Αν ναι γιατι δεν το ζυγιζεις να δεις ποσο ζυγιζει; Εμενα παντως μου φαινεται κανονικο και αφου ειναι δραστηριο και σφυριζει δεν πιστευω να εχει καποιο προβλημα! Μη σταματας να του δινεις φρουτα και λαχανικα! Καποια στιγμη θα δοκιμασει και εκτος απο το οτι ειναι πολυ καλο για την υγεια του του προσθετει και χρονια ζωης!
 
δν ειναι εξημερωμενο αν και προσπαθουμε καθε μερα να τον κανουμε να μας συνηθισει.. Του εβαλα τα στικακια με τα φρουτα και σημερα ειδα οτι ετρωγε λιγακι... Ελπιζω να τα λατρεψει και αυτα οπως και τους ηλιοσπορους! Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας!
 
δν ειναι εξημερωμενο αν και προσπαθουμε καθε μερα να τον κανουμε να μας συνηθισει.. Του εβαλα τα στικακια με τα φρουτα και σημερα ειδα οτι ετρωγε λιγακι... Ελπιζω να τα λατρεψει και αυτα οπως και τους ηλιοσπορους! Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας!


Τα στικακια και οι ηλιοσποροι κυριως αποτελουν το junk food των παπαγαλων. Καλο θα ηταν να τα ελαττωσεις οσο μπορεις και να τα χρησιμοποιεις κυριως στην εκπαιδευση και οχι στη βασικη του διατροφη. 😉
 
Προσπαθησε να κανεις αυτο που εκανα και εγω πιο πανω στο ποστ 6. Μπορει να πιασει το κολπο. 😉
 
Back
Top