Ασθένειες Αδύνατο παπαγαλάκι

scarface

PB Member
Εγγραφή
14 Μαϊ 2008
Μηνύματα
126
Πόλη
Καβάλα
Σημερα πηρα ενα θηλυκο παπαγαλακι για να κανει παρεα στο αρσενικο που εχω και για να τα κανω ζευγαρι. Διαπιστωσα ομως οτι το καινουργιο ειναι πιο παχυ και μεγαλυτερο απο το αλλο. Δεν το ειχα προσεξει τοσο καιρο γιατι ηταν μονο του δεν μπορουσα να κανω την συγκριση επισης δεν εχω εμπειρια αφου ασχοληθηκα προσφατα με τα παπαγαλικια. Εχω μπει τωρα σε σκεψεις μηπως ειναι αρρωστο αφου ειναι τοσο αδυνατο. Τους πηρα και ενα σπρει της vitakraft (milbentod) που μου ειπαν οτι ειναι για να προλαμβανει τα ακαρεα και τις ψειρες και τα ψεκασα. Απο αυτη την στιγμη αυτο ξηνεται συνεχεια. Μηπως τελικα ειναι αρρωστο και δεν το ειχα καταλαβει; 😕
 
εγω για το μονο που μπορω να σε βοηθησω ειναι για το μεγεθος που λες.. Μπορει να ειναι εκθεσιακο αυτο που πηρες(νομιζω ετσι τα λενε)! Τα εκθεσιακα δεν πρεπει να τα ζευγαρωνεις με του ιδιου τυπου πουλιων! Δηλαδη εκθεσιακο με εκθεσιακο δεν κανει! Μονο με κοινα παπαγαλακια οπως ειναι και το δικο σου! Αρα για το ζευγαρωμα μην ανυσηχεις! Οσο για αυτο που λες οτι ειναι αδυναμο δεν το πας πισω καλυτερα απο εκει που το πηρες και να παρεις καποιο αλλο που θα εισαι σιγουρος οτι ειναι καλα;
 
βρε Φωτη το παλιο είναι αδύνατο όχι το καινούριο.
Το ήδη υπάρχον παπαγαλάκι τι συμπεριφορά έχει, γράψε λίγα πράγματα τρώει παίζει ή ζαρώνει; Για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε πρεπει να μας δώσεις περισσότερα στοιχεία.
 
Τρωει κανονικα μεσα απο το χερι μου και δειχνει να μην εχει κατι. Δεν εχει φουσκωμα στα φτερα μονο που τα τιναζει λιγο και τα φουσκωνει για δευτερολεπτα αλλα απο οτι ξερω ειναι φυσιολογικο αυτο. Κατι αλλο που κανει ειναι οτι μαλλον απο το ξυσιμο και το τσιμπημα χανει ασπρα πουπουλα. Τα εχω στο μπαλκονι και το καινουργιο φωναζει και κελαιδαει ενω αυτο ξυνεται.Α το εχω δει και να προσπαθει να ξυσει το λαιμο του στο πλαστικο κλαδακι που καθεται.😕
 
Εχω την εντυπωση οτι αυτο που ειχες ειναι το κοινο αυστραλεζικο παπαγαλακι και το νεο ειναι το "εγγλεζικο" παπαγαλακι. Αυτα ειναι λιγο μεγαλυτερα σε μεγεθος και με πιο φουσκωμενο κεφαλι! Βαλε μια φωτο να σου πουμε!
 
Υπάρχουν στα BUDGIES 3 διαφορα εμφάνισης

1. Εμφάνιση τις φύσης, 18 πόντους, 40 gr
2. Μυζώ στάνταρ (αγλεσικα Budgies ), 21 πόντους, 45 gr
3. Εκθεσιακό Budgie, 24 πόντους, 50 gr

Όλα τρία είναι ίδιο ράτσα, και η διαφορετικά εμφάνιση έγινε λόγο το standard που έχουνε στις έκθεσις.
 

Συνημμένα

  • WS-Hansi-Bubi.webp
    WS-Hansi-Bubi.webp
    15,1 KB · Προβολές: 299
  • WS-Halbstandard.webp
    WS-Halbstandard.webp
    20,6 KB · Προβολές: 115
  • WS-1,0-Gruen-01.webp
    WS-1,0-Gruen-01.webp
    23,7 KB · Προβολές: 170
Αλέξανδρε αν μου επιτρέπεις να βάλω και μια σχετική ιστοσελίδα για το εκθεσιακό και το Budgie που υπάρχει στην φύση.

http://www.papagalakia.gr/pages/history.htm
 
Έβαλες σε καραντίνα το καινούργιο παπαγαλάκι;
Σήμερα ήμουν έτοιμη να πάρω έναν άγγλο Budgerigar σαν τον Σάκη μου, αλλά δεν υπήρχει περίπτωση να πληρώσω για ζωάκι γιατί όλα αυτά τα ποστ που έχω διαβάσει με έχουν πολύ επηρεάσει. Αγοράζοντας συντηρούμε το εμπόριο και την ταλαιπώρία των ζώων. Ίσως ο κύριος που μας είχε χαρίσει τον Σάκη, να μας δώσει έναν άγγλο.
 
Οχι δεν το εχω βαλει σε καραντινα.Αυτα ειναι τα παπαγαλακια. Δε ξερω αν διακρινετε τιποτα, δεν φαινεται πολυ καλα η διαφορα.
 

Συνημμένα

  • DSC00073.webp
    DSC00073.webp
    30,4 KB · Προβολές: 198
  • DSC00076.webp
    DSC00076.webp
    30,2 KB · Προβολές: 156
μπα εγω νομιζω οτι ειναι και τα δυο κοινα... Το καινουργιο που πηρες νομιζω ειναι πολυ νεαρο ε;
 
Na po tin gnomi mou.

To mprasino einai afto pou lene emfanisi tis fisis. Toulaixston 1 xronon, malon pio megalo.

O grey einai Mizo-Standard. Sigura kato apo 6 minon.

An boris kane mia fotografia, pou blepoume kathara to ramfos-miti tou kainourgio. Mou fenete san o kainourgios einai arseniko.

Alexandros
 
ομορφουλια ειναι! Το γκρι οντως ειιναι μικρουλι σε ηλικια κ δεν φενεται το φυλο του καθαρα... Βαλε μια φωτο να φενεται η μυτη του..
και μενα για αγορι μου κανει...
 
Είναι κουκλιά και τα δύο, να σου ζήσουν! Εμένα το γκρι για κορίτσι μου φαίνεται, εξάλλου και τα θηλυκά μπορούν να έχουν γαλάζια-ροζ μυτούλα.
Είναι -μακράν- τα ομορφότερα πλάσματα της φύσης τα παπαπαγαλάκια πάντως :)
 
Λετε να ειναι αγορι;Ειναι ροζ η μυτουλα του και εχει γυρω απο τα ρουθουνια λιγο μπλε αν μπορειτε να δειτε. Τελικα ειναι εγγλεζικο; Και κατι ακομα σε περιπτωση που ειναι αγορι αν παρω ενα θυλικο θα υπαρχει προβλημα να ειναι μαζι με δυο αρσενικα; Με το ζευγαρωμα πως θα τα πανε; 😕
 

Συνημμένα

  • DSC00084.webp
    DSC00084.webp
    20,7 KB · Προβολές: 126
Το πουλακι μπορει να μην εχει τιποτα! Κανενας παπαγαλος δεν ειναι ιδιος απολυτα με καποιον του ιδιου ειδους.Αλλοι ειναι πιο αδυνατοι αλλοι πιο ψηλοι. Και εμενα ο ζακο μου ειναι πιο αδυνατος απο του ξαδερφου μου. Οσο για το ξησημο ολα τα πουλια ξηνωντε που και που.
 
To kiklos giro sta roufounia einai ble kai oxi aspro, ektos na me gelai i fotografia.

Giamena einai kathara arseniko.

Kai nai einai afto to mizo Standard - egglesiko Budgie.

O mikros selei sigura akoma 6 mines prin boris na ton zefgaronis. An tha baleis mia thiliki se dio arseniko, exeis ton pio oreo polemo meza stin klouba. Tha zakonounte sinexio.


Alexandros
 
αγορι ειναι! Θα σου προτεινα να τον πας πεισω να σου τον αλλαξει... Κοιτα να βρεις με κεφε μυτη που θα ειναι συγουρα ενηλικο κ θυληκο, αμα παρεις παλι μικρουλι σε ηλικια μπορει να σου βγει παλι αρσενικο(την εχω πατησει πολλες φορες!)... Μην βαλεις ενα θυληκο με 2 αρσενικα, πιθανοτατα θα τσακωθουν...
 
Θα τους παρω καλυτερα δυο θυληκα, ενηλικα αυτη τη φορα να ειμαι σιγουρος. Το θεμα ειναι οτι η υπαληλος επεμενε οτι ειναι θηλυκο παρολο που τις ελεγα οτι ειναι μικρο και δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι. Ελεγε οτι δεν φερνουν μικρα παπαγαλακια μονο ενηλικα και πανω στο κλουβι τους ειχαν μια καρτελιτσα που ελεγε "ενηλικα παπαγαλακια". Την επομενη φορα θα ειμαι ποιο προσεκτικος. Μια τελευταια ερωτηση παιδια τα θηλυκα που θα παρω θα πρεπει να ειναι ιδιου τυπου με το αρσενικο τους για να ζευγαρωσουν η διαφορετικου;:)
 
Eγω παντως εχω τις αμφιβολιες μου ακομη κατα ποσο ειναι αρσενικο διοτι ειναι πολυ μικρο! Μη βιαστεις να παρεις αλλα πουλια καλυτερα!
 
Back
Top