Αναπαραγωγή Αιμομιξία Budgies

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mlt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mlt

PB Member
Εγγραφή
20 Μαϊ 2008
Μηνύματα
410
Πόλη
Βόλος
Ήθελα να αγοράσω σήμερα ένα θηλυκό μπάτζι για να κάνει παρέα στον μικρό Τιραμόλα (άν και δεν ξέρω άν χρειάζεται παρέα, μιας και είναι τρελαμένος με τα παιχνίδια του όλη την ημέρα)
Βασική μου σκέψη ήταν να μην πάρω το θηλυκό από το ίδιο pet που πήρα και τον Τιραμόλα, για να αποφύγω το ενδεχόμενο να είναι αδέλφια.
Επισκέφθηκα δύο καταστήματα, όπου όλα τα παπαγαλάκια είχαν το "μαύρο τους το χάλι"
Μετά από κάποιες ερωτήσεις μου στους καταστηματάρχες, έβγαλα το συμπέρασμα, ότι από όποιο κατάστημα και να αγοράσω το θηλυκό, δεν θα είμαι ποτέ σίγουρος ότι θα αποφύγω κατά 100% το ενδεχόμενο της συγγένειας μεταξύ τους, καθότι κατά πάσα πιθανότητα, όλα τα pet-shop της πόλης μου εισάγουν τα μπάτζι από τον ίδιο εκτροφέα της Ολλανδίας.
Μήπως ο χρωματισμός τους είναι γνώμονας της μείωσης αυτού του ενδεχόμενου;
Ο Τιραμόλας έχει τα φυσικά χρώματα των μπάτζι, δηλαδή πράσινο λαδί με κεφαλάκι κίτρινο.
 
Φρόντισε να ελέγξεις το δαχτυλίδι τους (αν έχουν) να μην αναγράφει τον ίδιο κωδικό εκτροφέα.
Μια άλλη ιδέα είναι να ζητήσεις να σου χαρίσει κάποιο μέλος (στο φόρουμ των αγγελιών) που είχε γεννητούρια και του περισσεύει.:)

Αν δεν ενδιαφέρεσαι για αναπαραγωγή και απλά θες να κανουν παρεούλα, μπορείς να αγοράσεις ένα ακομα αρσενικό, οποτε και να είναι αδερφάκια δεν πειράζει καθόλου 😉

Μια παρεούλα παντως θα ήταν ότι πρέπει μιας και είναι πολύ κοινωνικά πουλάκια. Και οπωσδήποτε και τα παιχνίδια είναι πολύ σημαντικά, αλλά την τρυφερότητα του ξυσίματος και του αλληλοταίσματος, καθώς και της όλης αλληλεπίδρασης μεταξύ τους δεν την υποκαθιστά κανένα παιχνίδι.
 
Georgina
Ευχαριστώ για την απάντησή σου, αλλά παπαγαλάκι μπάτζι με δακτυλίδι δεν έχω δεί ποτέ μου, τουλάχιστον εδώ που ζώ, άν και υπάρχουν 6-7 pet shop.
Ναι θα το ήθελα το θηλυκό και για μελλοντικό ζευγάρωμα, όταν ο Τιραμόλας μου γίνει τουλάχιστον ενός έτους (Νοέμβριος 2009-από ότι υπολογίζω).
Προς το παρόν το θέλω για να του κάνει παρέα, επειδή όπως έγραψα και ανωτέρω ο Τιραμόλας είναι πράγματι τρελαμένος με το παιχνίδι του.
Άν τον είχα σε βίντεο θα βλέπατε το τί κάνει με αυτό.
Κινήσεις παλαβές, ξαφνικές, αριστερά δεξιά, με ολόκληρο το σώμα του, ανεβαίνει κατεβαίνει στην πατήθρα με το παιχνίδι, το τραβάει, το σπρώχνει, άλλοτε με το ράμφος, άλλοτε με τα ποδαράκια του, κάποιος φορές κουνιέται σε ρυθμό...ζευγαρώματος.
ΕΞΟΥΘΕΝΏΝΕΤΑΙ στην κυριολεξία😡😱
Μακάρι να μου χάριζε κάποιος από εδώ μέσα ένα θηλυκό μπάτζι!
 
Μιλτιάδη διάβασε εδώ τις οδηγίες petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/
 
εγω σου ειπα.. Αν και οταν γεννισουν ελα και παρε και 1 και 2. 🙂
να σου πω και απο πιο πετ τα πηρα...
 
Το θέμα Άγγελε είναι να βρώ τώρα ένα θηλυκό, τουλάχιστον 6-7 μηνών για να ταιριάξει ηλικιακά με τον Τιραμόλα.
Όταν γεννήσουν τα δικά σου, ελπίζω να έχουν γεννήσει και τα δικά μου, οπότε και εγώ θα τα χαρίσω εκτός από ένα που σκέπτομαι να κρατήσω.
Πάντως ευχαριστώ πολύ για την προσφορά σου.
 
μια ερωτιση... Αν φοβαζε τοσο την αιμομηξηα, δεν μπορεις να παρεις ενα εγγλεζακι θηλυκο. Απο αλλο θεμα ειχαμε καταληξει οτι δεν υπαρχει προβλημα στο ζευγαρωμα... Οποτε ετσι ειναι πολυυ λιγες οι πιθανοτητες αιμομηξηας...
 
Δεν είναι ότι με φοβίζει τόσο η αιμομιξία, απλά έθεσα το θέμα προς "ακαδημαϊκή συζήτηση"
Όσο για το εγγλεζάκι, άν έβλεπες τον Τιραμόλα μαζί με ένα τέτοιο παπαγαλάκι θα έβαζες τα γέλια. Θα ήταν σαν τον Γολιάθ με τον Δαυίδ.
Είναι σε όγκο το 1/3 από τα άλλα που έχω, άν και τρώει αρκετά και από όλα.
Αλλά πού να παχύνει με τόσο "τρέξιμο και παλαβομάρες" που κάνει όλη την ημέρα. :):D
Μόνο στον ύπνο του ησυχάζει.
 
Back
Top