Ασθένειες Αιμοραγική κατάσταση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης takoulis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

takoulis

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2016
Μηνύματα
53
Πόλη
Ιωάννινα
στην εικόνα φαίνεται η κοιλια του μικρού γεμάτη αίμα, έτσι το βρήκα στη φωλία του, δείχνει να έχει δημιουργηθεί όλο αυτό από τα φτερά της ουράς όμως ακόμη δεν μπορω να πω με σιγουριά.
Τι κάνω.
Σε πρώτη φάση δεν καθαρίζω τα αίματα και δεν βάζω τοπικά αντισηπτικά μέχρι να εντοπίσω αν προέρχεται από την βάση της ουράς ή αν είναι τραυματισμός από κάτι άλλο, για να μην αφήσω τα μικρά χωρίς προστασία δίνω αντιβιοτικό την συντηρητική δόση που συνήθως αναφέρεται στα σκευάσματα.

rsz_dscf0089.webp
 
Υπάρχει εικόνα της πηγής του αίματος ή απλά εικάζεις πως προέρχεται από κάποιο θυλάκιο φτερού της ουράς;
Τα σκούρα σημεία (πήγματα) είναι συγκεντρώσεις ξερού αίματος ή πληγές
Τι ηλικία έχει και για τι νεοσσό μιλάμε; Καναρίνι είναι ή κάτι άλλο;
 
Αυτό είναι τρέχον, εν εξελίξει περιστατικό ή παρελθόν και έχεις αντίληψη της πορείας του;
εν εξελίξη ήδη πάει καλύτερα μονο με λίγο αντιβιοτικό στο νερό για τρεις μέρες

Υπάρχει εικόνα της πηγής του αίματος ή απλά εικάζεις πως προέρχεται από κάποιο θυλάκιο φτερού της ουράς;
Τα σκούρα σημεία (πήγματα) είναι συγκεντρώσεις ξερού αίματος ή πληγές
Τι ηλικία έχει και για τι νεοσσό μιλάμε; Καναρίνι είναι ή κάτι άλλο;
Δεν το έχω καθαρίσει επίτηδες γιατί θα προκαλούσα μόλυνση και αιμορραγία.
ειναι νεοσσός παρατήρησα νωπό αίμα στην ουρά αλλά και στο αδερφάκι του δεν ήξερα αν το έχουν κάνει μόνα τους ή από καποιο εξωτερικό παράγοντα
 
Εύχομαι περαστικά στα μικρά!
Θέλω να υπενθυμίσω εδώ μια και συζητάμε για νεοσσούς, μια αναζήτηση και μελέτη των αναφορών που υπάρχουν στο άρθρο για τις φωλιές των πουλιών στη φύση και την μεγάλη αξία που δίνουν στα αρωματικά βότανα ως υπόστρωμα, που αυξάνουν την μυϊκή μάζα, τον δείκτη ανοσίας και ενισχύουν την καλή ψυχολογία των πουλιών γονέων και παιδιών https://community.petbirds.gr/threa...τι-φωλιές-φτιάχνουν-τα-πουλιά-στη-φύση.29708/.
Δεν ξέρω γιατί κάτι τόσο εύκολο στη χρήση του δεν έτυχε της κατάλληλης προσοχής, ίσως χρειάζονται πολλές επαναλήψεις και επισημάνσεις :)
Ελπίζω κατά την επόμενη αναπαραγωγική σαιζόν να γίνουν περισσότερες δοκιμές.
 
Εχεις μικρα στην φωλια τέτοια εποχη; Εκτος και αν καταλαβα λαθος. Α ναι τοτε το πιο πιθανον οι γονείς να εβγαλαν τα φτερα και ματωσε. Αποψη μου ειναι να καθαρισεις την περιοχή με βαμβάκι και μπεταντιν αραιωμένο στο νερο. Σιγα σιγα. ή και με απλο νερακι στο βαμβάκι. Μην αφησεις το μικρο ετσι
 
Back
Top