Γενικά Ακάραια της τραχείας ή τίποτα;

Εκηβόλος

PB Member
Εγγραφή
28 Αυγ 2016
Μηνύματα
743
Πριν από δύο χρόνια, ένα από τα καναρίνια μου είχε ως σύμπτωμα για τα ακάραια της τραχείας τον ήχο σα το σπάσιμο των σπόρων. Μετά τις αγωγές με την ''ευλογία'' του πτηνιάτρου, πάντα, το καναρίνι σταμάτησε το κελάηδημα για 1,5 χρόνο χωρίς το σταματημό αυτού του ήχου...
Στεναχωρήθηκα πολύ βλέποντας το πουλί με τα φάρμακα να γίνεται και επιθετικό... μέχρι που μια μέρα ένας γνωστός μας μου είπε να σταματήσω να ''χρυσώνω'' τον πτηνίατρο και να αφήσω το πουλί στην ησυχία του...
Παρέμεινε μουγγό για ακόμα μισό χρόνο μέχρι που τα έδωσε όλα... (κελαηδούσε μέχρι ''αηδίας'':D)...
Δεν του ξαναέδωσα τίποτα παρά μόνο μία ήρεμη ζωή... Και συνεχίζω..
Ακόμα και σήμερα χτυπά το ράμφος του στις πατήθρες ώρες-ώρες κάνοντας κάτι σαν αυτό τον ήχο...
χωρίς άλλο σύμπτωμα για τα ακάραια της τραχείας...
Έγινε μάλιστα και πιο κοινωνικός με το σταματημό των αγωγών!
Ήταν-είναι αυτό ακάραια της τραχείας ή κάποια συνήθεια;😵
 
Ήταν-είναι αυτό ακάραια της τραχείας ή κάποια συνήθεια;😵
Είναι κάποιο χρόνιο νόσημα σε ύφεση, που δεν αντιμετωπίστηκε σωστά όταν έπρεπε. Είναι δηλαδή κλασική περίπτωση απορίας: "μα στα καλά καθούμενα κι ενώ χαλούσε τον κόσμο στο κελάδημα μέχρι χθες;".
 
Είναι δηλαδή κλασική περίπτωση απορίας: "μα στα καλά καθούμενα κι ενώ χαλούσε τον κόσμο στο κελάδημα μέχρι χθες;".
Κάπως έτσι είναι μάλλον και η δική μου περίπτωση...
Παρόλες τι προσπάθειες να αντιμετωπισθεί το πρόβλημα δεν υπήρξε αποτέλεσμα...
Κελαηδάει πλέον κανονικά με μόνο πρόβλημα αυτό το χτύπημα του ράμφους στο κλαδάκι με το συνοδευόμενο ήχο...
Ακολούθησα πιστά τις οδηγίες του πτηνιάτρου με μόνο αποτέλεσμα την απόλυτη επιδείνωση του πτηνού.
Η παρούσα κατάσταση το καθιστά μη κατάλληλο για αναπαραγωγή;

Είναι κάποιο χρόνιο νόσημα σε ύφεση
Το νόσημα αυτό θα υποχωρήσει εντελώς;
 
Είναι πιθανόν το πρόβλημα που αντιμετωπίζει να οφείλεται σε παράσιτα, τα οποία μεταδίδονται εύκολα, ειδικά όταν μεταβιβάζεται τροφή από το ένα πουλί στο άλλο. Αν ήμουν στη θέση σου, με το ιστορικό αυτό δεν θα το έβαζα σε αναπαραγωγή εάν δεν είχα διαπιστώσει τα ακριβή αίτια.

Το νόσημα αυτό θα υποχωρήσει εντελώς;
Αλέξανδρε, ο μόνος τρόπος για να γνωρίζεις με ακρίβεια ποια είναι η ασθένεια, είναι να δεις με τα μάτια σου τον μικροργανισμό στο μικροσκόπιο ή στις καλλιέργειες ή στις αιματολογικές εξετάσεις που θα σου δώσουν αρκετά ασφαλή στοιχεία για να συμπεράνεις.

Ακόμη και μια πλήρη απουσία συμπτωμάτων μετά από προσπάθεια αντιμετώπισης μπορεί να μην είναι θεραπεία, όταν πηγαίνεις στα τυφλά. Στη δική σου περίπτωση, πηγαίνουμε εντελώς στα τυφλά με μόνο οδηγό το ιστορικό. Με βάση αυτό λοιπόν, πιστεύω αυτό που έγραψα στο πρώτο μήνυμα μου στη συζήτηση.
 
Οι οποίες ήταν για ακάραια; Τι φάρμακα και ποιες οδηγίες σας έδωσε;
Οι οδηγίες ήταν για ακάραια της τραχείας. Μας είπε να αγοράσουμε το pulmosan, να βάλουμε μία σταγόνα στο σβέρκο του πτηνού και να κάνουμε επανάληψη σε εννιά μέρες(χωρίς όμως αποτέλεσμα).
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Οι οδηγίες ήταν για ακάραια της τραχείας. Μας είπε να αγοράσουμε το pulmosan, να βάλουμε μία σταγόνα στο σβέρκο του πτηνού και να κάνουμε επανάληψη σε εννιά μέρες(χωρίς όμως αποτέλεσμα).
Μήπως δεν είχε τότε ακάρεα και είχε κάτι άλλο.
Δεν έχω ακούσει περίπτωση να μην καλύπτεται το πτηνό από αυτό το φάρμακο.
 
Το καναρίνι μου, τότε, τα μόνα συμπτωματα που είχε ήταν αυτό σα το σπάσιμο των σπόρων και το σταμάτημα του κελαηδήματος.
Δεν έκανα κάτι μόνος μου και επιστέφτηκα αμέσως κτηνίατρο με ειδικότητα στα πτηνά, του οποίου τήρησα κατά γράμμα τις οδηγίες. Η εξέταση δεν είχε κάτι σα το βρέξιμο του λαιμού, απλά μόλις άκουσε το σύμπτωμα μου είπε μπορεί να είναι ακάραια της τραχείας, πάρε pulmosan και βλέπουμε!
Να αναφερθεί ότι το θηλυκό που ήταν μαζί του μας άφησε λόγω δυστοκίας(υπάρχει περίπτωση το κελάηδημα να σταμάτησε λόγω κατάθλιψης;
Με την αγωγή ακολούθησε πτεροροία αμέσως...
Άρχισε να ξανακελαηδά όταν σταμάτησα το pulmosan, αφού πέρασε ένας χρόνος.
Τώρα δεν σταματά να κελαηδά. Μιλάμε για ώρες, απλά χτυπάει το ράμφος του σε κάποιο κλαδί βγάζοντας ήχο κάτι σαν τσικ-τσικ...
Υπάρχει περίπτωση αυτό να ήταν κάτι άλλο;
Δεν εμφανίζει άλλο σύμπτωμα...
 
Τι να πω;
Γιατρός ποτέ δεν ήμουν.
Αλλά αν φτάσω εκεί, μπορώ να δω αν το καναρίνι μου έχει ακάρεα στην τραχεία έστω και δύσκολα.
Για τα υπόλοιπα... αφού τώρα τραγουδάει χωρίς πρόβλημα... απομακρύνονται οι υποψίες τουλάχιστο από αυτά τα παράσιτα στο παρόν...
απλά χτυπάει το ράμφος του σε κάποιο κλαδί βγάζοντας ήχο κάτι σαν τσικ-τσικ...
Μπορεί να είναι οτιδήποτε κι όχι απαραίτητα πολύ κακό ίσως κάποιος κνησμός.
Εκεί που ξύνεται έχουν φύγει φτερά;
 
Το τσικ-τσικ το κάνει μόνο τις στιγμές που χτυπάει το ράμφος στα κλαδάκια ή και σε άλλες στιγμές; Το βράδυ στον ύπνο είναι απόλυτα ήσυχο;
Ποια είναι συνολικά η διατροφή του;
Έχει κλουβί σε ικανοποιητικό μέγεθος να πετάει; Μήπως είναι υπερκινητικό και το πιάνει ανία;
 
Το τσικ-τσικ το κάνει μόνο τις στιγμές που χτυπάει το ράμφος στα κλαδάκια ή και σε άλλες στιγμές;
Μόνο τότε.
Έχει κλουβί σε ικανοποιητικό μέγεθος να πετάει;
Πολύ ικανοποιητικών διαστάσεων με τη καλύτερη δυνατή τοποθέτηση των πατηθρών ώστε να πετάει και όχι απλά να χοροπηδάει.
Το βράδυ στον ύπνο είναι απόλυτα ήσυχο;
Δεν ακούγεται κάποιος ήχος και η ουρά είναι αρκετά σταθερή.
το πιάνει ανία;
Τι είναι η ανία;:D
 
Όχι, ίσα-ίσα είναι αρκετά δραστήριος.
Δεν μου είπες περί διατροφής όμως :)
Συσκευασμένη τροφή( λίγο πιο ενισχυμένη κατά την άνοιξη και τη πτερορροία).
Αυγό μία φορά και φρούτα-λαχανικά(καλά πλυμένα και απολυμασμένα με ξύδι) 1-2 φορές την εβδομάδα.
 
Διάβασε λίγο εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-των-καναρινιών.17688/ και ακολούθησε και λίγο κάποιες εναλλακτικές προληπτικές θεραπείες ρουτίνας https://community.petbirds.gr/tags/alternative-medicine/.
Ίσως να του έβαζες κάποια κούνια στο κλουβί; Ή κάποιο παιχνίδι να εκτονώνει την δραστηριότητά του; https://community.petbirds.gr/threads/Παιχνίδια-καναρινιών-που-ταυτόχρονα-γυμνάζουν.23686/
Δεν ξέρω πολλά από καναρίνια αλλά αυτό που περιγράφεις, θα το έλεγα και χαρούμενη αντίδραση, αφού εντοπίζεται σε ώρες μεγάλης δραστηριότητας.
 
Back
Top