Ασθένειες Ακάρεα σε μπάτζι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kathrin
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kathrin

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2022
Μηνύματα
4
Πόλη
Kordelio
Γεια σας το πουλάκι μου έχει ακάρεα στο ράμφος του βάζω σήμερα επιθολ .
Παρατήρησα όμως ότι κάνει σαν να σπάει ένα σπορακι χωρίς να έχει σπορακι και γίνεται λογικά έχει και ακάρεα και στην τραχεία .Εκτός από τις σταγόνες στον σβέρκο που βάζεις μια που περιέχουν ιβεμεντινη μήπως υπάρχει και κάτι άλλο που μπορώ να βάλω στο νερό πχ γιατί έχω ξαναπαθει το ίδιο θέμα με πουλάκι διαγνωσμένο από πτηνιατρο έβαλα σταγόνες όπως έπρεπε αλλά απεβίωσε το πουλάκι μάλλον από λανθασμένο χειρισμό μου δεν είναι ότι έβαλα περισσότερες σταγόνες δεν στόχευα καλά το δέρμα με αποτέλεσμα να έπεφτε στα πούπουλα και να το απορροφούσε .Οποιαδήποτε βοηθεια θα ήταν χρισημη
 
.....μήπως υπάρχει και κάτι άλλο που μπορώ να βάλω στο νερό πχ γιατί έχω ξαναπαθει το ίδιο θέμα με πουλάκι διαγνωσμένο από πτηνιατρο έβαλα σταγόνες όπως έπρεπε αλλά απεβίωσε το πουλάκι μάλλον από λανθασμένο χειρισμό μου δεν είναι ότι έβαλα περισσότερες σταγόνες δεν στόχευα καλά το δέρμα με αποτέλεσμα να έπεφτε στα πούπουλα και να το απορροφούσε .Οποιαδήποτε βοηθεια θα ήταν χρισημη
Σημασία έχει πως το πουλάκι πέθανε, δεν ήξερες τότε. τώρα όμως είναι κρίμα να ξαναγίνει κάτι παρόμοιο.
Πήγαινε το καλύτερα στον γιατρό.
 
Οι παπαγάλοι τρίζουν το ράμφος τους ως ένδειξη χαλάρωσης-ευχαρίστησης. Πρέπει πρώτα να σιγουρευτείς απο που προέρχεται αυτό το τρίξιμο που ακούς και τι σημαίνει.
 
@Φοίβος Υπάρχει περίπτωση να το κάνει αυτό και ένα καναρίνι; Γιατί κάποιες μέρες κατά το σούρουπο που κουρνιάζουν, ακούω ένα παρόμοιο τρίξιμο χωρίς να έχω καταλάβει από ποιο καναρίνι είναι. Βέβαια το βράδυ κατά διαστήματα ακούω το γνωστό τσικ-τσικ σπασίματος σπόρου...🙁
 
Back
Top