Ασθένειες Ακάρι της τραχείας σε καναρίνια ζευγάρι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TSAKAS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TSAKAS

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαρ 2009
Μηνύματα
32
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά!
Λοιπόν να πω και εγώ τον πόνο μου, πάω να σκάσω...
Έχω ένα αρσενικό καναρίνι(1 έτους) με φοβερή φωνή, κελαιδάει συνέχεια(εκτός αν βλέπει την θηλυκιά).
Αγόρασα την θηλυκιά(1 έτους και αυτή) τον Μάρτιο με σκοπό να ζευγαρώσουν. Εδειχνε υγιέστατη και έκανα το λάθος να τους βάλω μετά απο 2 μέρες μαζί. Μέσα σε 2 βδομάδες άρχισε να ξύνεται ασταμάτητα η θηλυκιά και ο αρσενικός επίσης.
Για να μην σας κουράζω τα πήγα κατευθειαν σε κτηνίατρο και μου είπε ότι εχουν ακάρεα της τραχείας διότι ο αρσενικός έχει βήχα! Τους έχω χορηγήσει acarine και δεν έκανε τιποτα. Μετά vetermec μια φορα και πάω στην δευτερη δόση του!
Τους ρίχνω και σπρέι της Βogena για τυχόν εξωτερικά παράσιτα αλλά το ξυσιμο δεν σταματάει! Ο βήχας του αρσενικού σταματησε ευτυχώς!
Δεν καταλαβαίνω,τι άλλο να κάνω;Η θηλυκιά ξύνεται σε τέτοιο σημείο που κάποιες φορές τραβάει τα φτερά της με μανία!
Κοντεύει να μπει Ιούνιος και ειναι πυρωμένα full(δεν κάνουν τιποτα ομως γιατί εχω διαχωριστικό στην μέση).
Μπορώ να τα ζευγαρώσω ακόμα; Και αν όχι, αν τα χωρίσω μια και καλή θα πάθουν τίποτα(επειδή έχουν πυρώσει το λέω);
Όταν προσπάθησα να τα χωρίσω για μία μέρα ο αρσενικος εκάνε σαν τρελός και την έψαχνε...
Περιμένω απαντήσεις...
 
Ξέχνα το ζευγάρωμα για φέτος. Πλησιάζει Ιούνιος και είναι δύσκολο να κάνεις αναπαραγωγή. Επικεντρώσου να σώσεις τα πουλιά γιατί το άκαρι θέλει (προσωπική άποψη) τουλάχιστο 4 εφαρμογές.
 
Ωραία να το ξεχάσω, αλλά παθαίνουν τιποτα που είναι πυρωμένα; Ο κάναρος δεν μπορεί μακριά της..
 
Όχι δεν παθαίνουν κάτι. Όσο είναι κοντά ο αρσενικός υπάρχει περίπτωση η θυλικιά να γεννήσει αυγά τα οποία όμως δεν είναι γόνιμα μια και τα έχεις χωριστά.
 
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου!
Να ρωτήσω κάτι ακόμα; Το βράδυ όταν κοιμάται ο αρσενικός κοιμάται στο ένα πόδι;Είναι φυσιολογικό αυτό?
 
Είναι φυσιολογικότατο. :) Πολλά πουλάκια το κάνουν. 😉
 
Back
Top