Φροντίδα Ακαθαρσίες-περιττώματα στις ταϊστρες-ποτίστρες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vagbou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vagbou

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιουν 2008
Μηνύματα
53
Πόλη
Καβάλα
Η Έλλη μου (κοκατίλ) έχει το κακό συνήθειο να κουρνιάζει κυρίως στην ποτίστρα της (ανοιχτό μπόλ του κλουβιού) και να αναγκάζομαι να αλλάζω το νερό της λόγω κουτσουλιών 2 κ 3 φορές την ημέρα!😱Επίσης κουρνιάζει κ στο μπόλ με την βιταμίνη κ απο εκεί επίσης πρέπει να καθαρίζω.
Την έχω μιάμιση βδομάδα περίπου κ ακόμη "γνωριζόμαστε". Δεν βγαίνει έξω απο το κλουβί -δεν εξημερώθηκε ακόμη. Καμμιά πρόταση απο κάποιον πιο έμπειρο;
 
Τι πατηθρα της εχεις;
Θα σου προτεινα να της παρεις απο φυσικο ξυλο κι ετσι θα της αρεσει να καθεται εκει..
 
Tην πατήθρα που είχε στο κλουβί κ μία που έφτιαξα εγώ. Δηλαδή οι πατήθρες του κλουβιού θεωρούνται κατεργασμένες και ενός δένδρου φυσικές; Πρέπει να κόψω απο δέντρο μη τοξικό να φτιάξω;
 
Ναι, αν δεν κάνω λάθος, οι πατήθρες που φτιάχνουμε εμείς λέγονται φυσικές.

Πρέπει να κόψω απο δέντρο μη τοξικό να φτιάξω;

Δες εδώ ποια ξύλα μπορείς να χρησιμοποιήσεις, χωρίς πρόβλημα: https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-ξύλα-για-πατήθρες-και-παιχνίδια.14396/

Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει να βάλεις ξύλινη ή σχοινένια πατήθρα. Αν δεν την τρομάζει κάτι και γι' αυτό κάθεται έτσι, τότε μάλλον το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να της αλλάζεις συχνά το νερό της.
 
Δοκίμασε να της βγάζεις τα μπωλ το βράδυ πριν την πέσει για ύπνο και να της τα βάζεις πάλι νωρίς το πρωί. Αν το κάνεις αυτό για 10-15 μέρες θα δεις διαφορά. Σε εμένα έπιασε...
 
Δοκίμασε να της βγάζεις τα μπωλ το βράδυ πριν την πέσει για ύπνο και να της τα βάζεις πάλι νωρίς το πρωί. Αν το κάνεις αυτό για 10-15 μέρες θα δεις διαφορά. Σε εμένα έπιασε...

Έξυπνη η συμβουλή σου συνονόματε 😉. Την εφάρμοσα μόλις τώρα, αναγκαστικά πήγε στις πατήθρες. Ελπίζω να πιάσει. Ευχαριστώ...
(Οι αποδείξεις στην φωτό!)
 

Συνημμένα

  • elli (14).webp
    elli (14).webp
    63,2 KB · Προβολές: 64
Να της το βαζεις πολυ πρωι ομως ε;
Πινουν νερακι και τρωνε μολις ξυπνανε...
Αν την εβαζες και πιο πισω την πατηθρα ισως να την βολευε καλυτερα!
Κανε αλλαγες για να δεις πως το βολευει το πουλι...
 
Back
Top