Φροντίδα Ακαθαρσίες πουλιών στο δωμάτιο εν ώρα πτήσης

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tania
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Tania

PB Member
Εγγραφή
31 Αυγ 2008
Μηνύματα
295
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλες γιορτες! Αναρωτιεμαι και ειπα να σας ρωτησω εσεις οοι που εχετε τους παπαγαλους ελευθερους να τριγυρναν μεσα στο σπιτ ολη την ωρα τι κανετε με τις κουτσουλιες στα ραφια.στο πατωμα, στο τρπεζι, στα βιβλια κλπ.?Υπαρχει καποιο κολπο που τους το μαθατε και δεν αφηνουν τα περριτωματα τους εξω απο το κλουβι ή απλως το ανεχεστε και τα καθαριζετε;
 
Ενας τροπος ειναι να προσπαθησεις να κανεις τα πουλια να καθοντα σε συγκεκριμενο μερος (ενα σταντ ας πουμε)Συνηθως δεν κουτσουλανε την ωρα που πετανε αλλα λιγο πριν η' κατα την διαρκεια της ωρας που καθονται καπου.
 
άν έχεις κλουβί που ανοίγει πάνω.. Μπορεί εύκολα να κάθεται εκεί και να γλυτώσεις!
 
Κανένα κόλπο, κάτω από τα μέρη που συχνάζει βάζουμε εφημερίδες, χαλιά καθόλου φυσικά, και είμαστε από πίσω με αντλία νερού σπρέι & χαρτοπετσέτα ή απολύμανση! Και όταν είναι επάνω στο κλουβί έχουμε στα πλάγια εφημερίδες.
 
Καλες γιορτες! Αναρωτιεμαι και ειπα να σας ρωτησω εσεις οοι που εχετε τους παπαγαλους ελευθερους να τριγυρναν μεσα στο σπιτ ολη την ωρα τι κανετε με τις κουτσουλιες στα ραφια.στο πατωμα, στο τρπεζι, στα βιβλια κλπ.?Υπαρχει καποιο κολπο που τους το μαθατε και δεν αφηνουν τα περριτωματα τους εξω απο το κλουβι ή απλως το ανεχεστε και τα καθαριζετε;

πολυ καλη η απορια σου!

παντα ηθελα να το ρωτησω αυτο!

και πως το εκπεδευεις να καθετε σε 1 σημειο χωρις να κουνιετε βρε συ;
 
Εκπαιδευονται παντως για να κουτσουλανε με εντολη. Ο δικος μου το κανει τις περισσοτερες φορες οποτε του το ζηταω, πριν του ζητησω να ανεβει στο χερι μου και ετσι εχω το κεφαλι μου ησυχο για περιπου 15 λεπτα. Αλλα και παλι δεν λερωνει οπου βρεθει, πεταει και πηγαινει στην εφημεριδα που εχει διπλα στο κλουβι του. Ειναι ισως και στον χαρακτηρα του καθε πουλιου.
 
Κι εμενα η Σεβαχ οταν ειναι εξω απο το κλουβι της κουτσουλαει συχνοτερα απο οταν ειναι μεσα, και οπου βρει. Συνεχως ειμαι με ενα χαρτι κουζινας για να τα μαζευω. Γι αυτο περισσοτερο την βαζω επανω στο σταντ της, οπου απο κατω εχω βαλει εφημεριδα.
 
και πως το εκπεδευεις να καθετε σε 1 σημειο χωρις να κουνιετε βρε συ;
Οταν στο σημειο που θελεις να καθεται το πουλι, βρισκει κατι ενδιαφερον! Παιχνιδια, για να περναει την ωρα του ας πουμε.
 
Εμενα βασικα αυτο ειναι το προβλημα μου!Η Μιλλη δεν εχει συγκεκριμενα σημεια που καθεται! Μολις δει κατι καινουριο στον οριζοντα πεταγεται και καθεται πανω του! Μεχρι και την μπλουζα μου κουτσουλησε οταν καθισε επανω! Δεν ξερω αν το εχουν ολοι οι παπαγαλοι αλλα η δικια μου οταν προκειται να αποβαλλει τα περριτω ματα της φουσκωνει και γινεται σαν γκρι μπαλονακι!
 
Θα διαφωνήσω με την εκπαίδευση για να κάνουν την ανάγκη τους με εντολή (poop), γιατί μπορεί πολύ απλά το πουλί αν δεν ακούσει την εντολή για να την αναγκή του, να κρατηθεί με άλλα αποτελέσματα. Δεν νομίζω οτι κάποιος θα θυμάται κάθε 15-20 λεπτά να δίνει την εντολή για να κουτσουλήσουν (άνθρωποι είμαστε μπορεί να ξεχάσουμε). Μην ξεχνάμε οτι ακόμα και τα σκυλιά που λειτουργούν βάση οσμής και εκπαίδευσης όταν θέλουν να σημαδέψουν το χώρο (κυρίως τα αρσενικά) δεν θα πάνε στο σημείο που κάνουν συνήθως την ανάγκη τους, αλλά θα την κάνουν εκεί που θέλουν. Τα πουλιά τα επιλέξαμε εμείς οπότε είναι δικιά μας ευθύνη και να τα καθαρίσουμε και να τα περιποιηθούμε έστω και αν μας λερώνουν την ακριβή μας μπουχάρα ή το μεταξωτό σεντόνι μας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lina
Συμφωνω οτι ειναι μεγαλη η ευθυνη και γι αυτο το λογο εγω προσωπικα δεν το κανω συνεχεια και δεν ειμαι επιμονος με την εν λογω εκπαιδευση και το πουλι κουτσουλαει κανονικα και οταν δεν ειμαι παρων. Αλλα αφου "πιανει" και οταν θελω για να μπορω να ελεγχω και την καθαριοτητα του υπολοιπου χωρου, χωρις να δημιουργω προβλημα και στο πουλι τις υπολοιπες φορες, τοτε κατα την αποψη μου το χρησιμοποιω σωστα.:)
Αλλα εχω ακουσει, απο γνωστους μου, για πουλια αρκετα εξαρτημενα απο αυτη την εντολη τα οποια χρειαζονται συνεχη παρακολουθηση τουλαχιστον μεχρι να αντιληφθουν οι "ιδιοκτητες" τους την ευθυνη που εχει αυτο το πραγμα και να τα αφησουν πιο χαλαρα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Εμενα βασικα αυτο ειναι το προβλημα μου!Η Μιλλη δεν εχει συγκεκριμενα σημεια που καθεται! Μολις δει κατι καινουριο στον οριζοντα πεταγεται και καθεται πανω του! Μεχρι και την μπλουζα μου κουτσουλησε οταν καθισε επανω! Δεν ξερω αν το εχουν ολοι οι παπαγαλοι αλλα η δικια μου οταν προκειται να αποβαλλει τα περριτω ματα της φουσκωνει και γινεται σαν γκρι μπαλονακι!
Επειδή και ο Ρόκο έτσι φουσκώνει (και πιστεύω όλα τα πουλιά), τον καταλαβαίνω και χωρίς να τον τρομάξω του λέω να ανέβει στο χέρι μου και τον πηγαίνω πάνω στο κλουβί του. Εδώ και ένα μήνα μάλλον κατάλαβε τι του ζητάω και τις περισσότερες φορές το κάνει πλέον μόνος του! Θέλω να πιστεύω ότι με τον καιρό θα το κάνει κάθε φορά που θα νοιώθει την ανάγκη. 🙂
 
Εγω δεν εχω τετοια προβληματα. Του εχω μια δικια του κουβερτα και παει εκει και κανει την αναγκη του. Σας πληροφορω δεν του το εμαθα εγω αυτο να το κανει.
 
Εγω δεν εχω τετοια προβληματα. Του εχω μια δικια του κουβερτα και παει εκει και κανει την αναγκη του. Σας πληροφορω δεν του το εμαθα εγω αυτο να το κανει.
Rοζι δεν είναι ελεύθερο - έξω από το κλουβί του; Πόσο χώρο κρατά η κουβέρτα του; Δεν βρίσκεται σε διαφορετικά μέρη, stand, καρέκλες k.ά.? Μπράβο σας! Όσο για το ότι δεν του το έμαθες εσύ, το πιστεύω, κι'εμάς έχει κάποιες πολύ καλές συνήθειες, που δεν του τις μάθαμε, και απορούμε! Μήπως ο εκτροφέας είχε πολύ υπομονή & αγάπη;
 
Ειναι ελευθερος ολη την ημερα και μονο το βραδυ μπαινει μεσα στο κλουβι του. Την κουβερτα την εχω πανω στον καναπε και αν θελει παει εκει και κανει την αναγκη του. Δεν τον πηρα απο εκτροφεα αλλα απο πετ σοπ στην Αθήνας.
 
Αλλα και παλι δεν λερωνει οπου βρεθει, πεταει και πηγαινει στην εφημεριδα που εχει διπλα στο κλουβι του. Ειναι ισως και στον χαρακτηρα του καθε πουλιου.
Μαρια, πιστευω πως η απαντηση βρισκεται σ' αυτο που εγραψε ο Ανεστης 😉
 
Εμένα πάλι όταν είναι έξω απο το κλουβί της κάθεται μόνο στην αγαπημένη της πολυθρόνα. Στην οποία έχω βάλει νάυλον τραπεζομάντηλο και απο πάνω αλέκιαστο ύφασμα το οποίο καθαρίζεται εύκολα. Βέβαια έχουμε και μερικά ατυχήμα... 😉:D
 
Μας ευχαριστει ή οχι ατυχηματα υπαρχουν οταν εχουμε εξω ενα πουλι! 🙂 Να ρωτησω κατι αλλο(βλεπετε αυτο το θεμα περιεχει πολλες ερωτησεις😛)το βραδυ τα πουλια μπαινουν μονα τους μεσα ή τα βαζετε εσεις;

Επισης ηθελα να ρωτησω εσεις τα αφηνετε να πεταν σε ολο το σπιτι ή σε ενα συγκεκριμενο δωματιο π.χ. σαλονι;Εγω παντως τα αφηνω μονο στο υπνοδωματειο μου και για να μην λερωνουν το σπιτι αλλα και γιατι γενικα το σπιτι μου εχει πολλες τρυπες και καταπακτες, ασε που κυκλοφορει και η Ρικουλα(η γατα μου) και φοβαμαι μην εχουμε ατυχηματα...
 
Tania είπε:
Επισης ηθελα να ρωτησω εσεις τα αφηνετε να πεταν σε ολο το σπιτι ή σε ενα συγκεκριμενο δωματιο π.χ. σαλονι;Εγω παντως τα αφηνω μονο στο υπνοδωματειο μου και για να μην λερωνουν το σπιτι αλλα και γιατι γενικα το σπιτι μου εχει πολλες τρυπες και καταπακτες, ασε που κυκλοφορει και η Ρικουλα(η γατα μου) και φοβαμαι μην εχουμε ατυχηματα...
Ο Ρόκο δεν θέλει να μπει μέσα με τίποτα, αλλά η Μαρία βρήκε τρόπο να μπαίνει μόνος του: βάζει στην άκρη ενός κουταλιού μιά σταγονίτσα μέλι, για το οποίο τρελαίνεται, βάζει το κουτάλι στο κλουβί κι αυτός τρέχει μέσα μόνος του γιατί μόνο από κει μπορεί να το φάει! Όσο για την... Πτήση, πετάει σε όλο το σπίτι (2 όροφοι χωρίς ούτε 1! Πόρτα). Έχει υπολογίσει και το τελευταίο χιλιοστό και ξέρει που μπορεί να προσγειωθεί! Το καλό βέβαια ότι δεν πετάει όποτε του καπνίσει. Κάθεται πάντα εκεί που είμαστε εμείς. Μόνο την Μαρία ακολουθεί παντού:D
 
Αρεσει αι στα ρινκ νεκ το μελι αραγε;Αμα ειναι ετσι τοτε ευχαριστω παρα ολυ για την ιδεα! Εγω μενω σε πολυκατοικια τριοροφη(μενω στον τριτο) και παντου υπαρχουν πορτες εκτος απο το σαλονι! Ενας επισης απο τους λογους που δεν θελω να τους βγαζω στο σαλονι ειαι οι κουτσουλιες! Ενα μεγαλο δωματειο εχω σπιτι (το σαλονι)και αν το βρομισουν υστερα δεν καθαριζει με τιποτα! 🙄
 
Back
Top