Φροντίδα Ακαθαρσιες μεσα στο φαγητο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Katiel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Katiel

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
13
Πόλη
Πειραιάς
Γεια σας! Εχω ενα νεαρο Κοκατιλ (3 μηνων) κ απο τη μερα που το πηρα τον περισσοτερο χρονο του τον περναει πανω στην ταιστρα με αποτελεσμα αρκετες φορες να λερωνει την τροφη του! Το κλουβι ειναι αρκετα ευρυχωρο εχει μεγαλα κλαδια για να κατσει αλλα εκεινος προτιμαει την ταιστρα. Οποτε δω οτι εχει κανει ακαθαρσιες εκει μεσα το αλλαζω αλλα αμα δεν το δω κ τις φαει; Πως θα μπορουσα να τον κανω να κοψει αυτη τη συνηθεια; Ευχαριστω πολυ!
 
Τι είδους ταΐστρα του έχεις; Βάλε μια φωτογραφία του κλουβιού του.
Θα μπορούσες ν΄αλλάξεις θέση στην υπάρχουσα ταΐστρα ώστε να παρατηρήσεις την αντίδρασή του.
 
Τι είδους ταΐστρα του έχεις; Βάλε μια φωτογραφία του κλουβιού του.
Θα μπορούσες ν΄αλλάξεις θέση στην υπάρχουσα ταΐστρα ώστε να παρατηρήσεις την αντίδρασή του.
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση! Εχω αλλαξει θεση στις ταιστρες κ εχω βαλει κ αλλες ταιστρες αλλα σε ολες παει κ καθεται μεσα! Προσπαθω να ανεβασω φωτογραφια του κλουβιου αλλα μου λεει οτι το αρχειο ειναι πολυ μεγαλο.
 
Προφανώς είναι αρκετά μικρό ακόμα και έχει ανάγκη να κάθεται περισσότερο από το να στέκει σε πατήθρα. Βάλε μια κενή ταΐστρα κάπου, δίπλα σε μία πατήθρα, να ξεκουράζεται εκεί.
Πιστεύω θα τις προτιμά από τις άλλες. Επίσης άλλαξε τις ταΐστρες με κάποιες που να είναι κάπως σκεπαστές. Ή σκέπασε τις υπάρχουσες με κάτι, π.χ. μια πισινούλα, να εμποδίζεται να καθίσει.
 
Προφανώς είναι αρκετά μικρό ακόμα και έχει ανάγκη να κάθεται περισσότερο από το να στέκει σε πατήθρα. Βάλε μια κενή ταΐστρα κάπου, δίπλα σε μία πατήθρα, να ξεκουράζεται εκεί.
Πιστεύω θα τις προτιμά από τις άλλες. Επίσης άλλαξε τις ταΐστρες με κάποιες που να είναι κάπως σκεπαστές. Ή σκέπασε τις υπάρχουσες με κάτι, π.χ. μια πισινούλα, να εμποδίζεται να καθίσει.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Θα προσπαθησω να του βαλο κατι πιπ ξεκουραστο απο τα κλαδια! Ευχαριστω κ παλι.
 
Εαν δουμε το κλουβι σου και τη διαταξη των πατηθρων αλλα και το ειδος και θεση της ταιστρας θα μπορεσουμε να σε βοηθησουμε περισσοτερο. 😉
 
Νομίζω πως είναι υπερβολικά μικρό για κοκατίλ...
Ειναι 38εκ. Πλατος κ 58εκ υψος. Δεν θα ελεγα οτι ειναι μικρο δεδομενου οτι περναει κ αρκετο χρονο εξω απο το κλουβι του. Αλλα κ παλι δεν μπορο να πω πως ειμαι ειδικος σε αυτο!
 
H μια πατηθρα που μπορω να διακιρνω ειναι πολυ λεπτη και δεν τον βολευει να παταει πανω της αφου χρειαζεται να καταβαλει προσπαθεια για να μην πεσει. Ετσι διαλεγει την πιο ανετη ταιστρα. Η αληθεια ειναι πως το κλουβι φαινεται οριακο για ενα κοκατιλ αλλα η φωτογραφια σου δεν ειναι καλη. Βγαλε μας μερικες πιο κοντινες να φαινονται ολα για να σου δωσουμε συμβουλες να το βελτιωσεις.
 
H μια πατηθρα που μπορω να διακιρνω ειναι πολυ λεπτη και δεν τον βολευει να παταει πανω της αφου χρειαζεται να καταβαλει προσπαθεια για να μην πεσει. Ετσι διαλεγει την πιο ανετη ταιστρα. Η αληθεια ειναι πως το κλουβι φαινεται οριακο για ενα κοκατιλ αλλα η φωτογραφια σου δεν ειναι καλη. Βγαλε μας μερικες πιο κοντινες να φαινονται ολα για να σου δωσουμε συμβουλες να το βελτιωσεις.
Θα σας βγαλω αυριο τις φωτογραφιες κ θα δειτε κ τις πατηθρες κ τον χωρο του γιατι με προβλημαυτισατε λιγο! Ευχαριστω Φοιβο
 
Βάλε μια κενή ταΐστρα κάπου, δίπλα σε μία πατήθρα, να ξεκουράζεται εκεί
Αυτό μπορεί να βοηθήσει σαν πρώτη κίνηση. Ως γενική συμβουλή, για πουλιά αυτού του είδους, με μεγαλύτερο δηλαδή μέγεθος από τα καναρίνια, μια άδεια εσωτερική μπανιέρα μπορεί να βοηθήσει περισσότερο.

Θα περιμένουμε πάντως να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες μήπως μπορέσουμε να λύσουμε εντελώς το πρόβλημα εφόσον υπάρχει.
 
Αλλη μια φωτπγραφια του κλουβιου του Κοσμα για μα δειτε τη διαταξη! Καλπ απογευμα σε ολους!
 

Συνημμένα

  • DSC_0089_20160121180541071.webp
    DSC_0089_20160121180541071.webp
    30,8 KB · Προβολές: 48
Πολύ ωραίο είναι! Την ταΐστρα μήπως να την έβαζες στην πλάτη; Νομίζω όταν κάθεται στο πάνω κλαδί μπορεί να την κουτσουλάει. Γενικά βρες ένα σημείο να μην είναι κάτω από πατήθρα.
Σταμάτησε να κοιμάται μέσα στο φαγητό του;
 
Η πατηθρα ειναι σε σημειο που δεν μπορει να κανει κακα μεσα στην ταιστρα ισως στη φωτο να φαινεται διαφορετικα.. Δοκιμασα να του βαλω κ αδεια ταιστρα μηπως παει εκει η μπανιεριτσα αλλα οχι! Συνεχιζει να τα κανει μεσα στο φαγητο! Τι να πω;!
 
Αν έβαζες την ταιστρα σε ψηλότερο σημείο απο τις πατηθρες; Για δοκίμασε το και πες μας... Και εκείνη η σκαλίτσα νομιζω οτι δεν επιτελει τον σκοπό της... ισως αν ακουμπούσε με κάποια κλίση στο πάτωμα...
 
Την σκαλιτσα την χρησιμοποιει για να ανεβει στο πανω κλαδι ή απο το πανω στο κατω την ειχα βαλει με κλιση οπως λες αλλα δεν την πλησιαζε. Δεν ειναι πολυ του πατωματος! Το φαγητο το εβαλα ψηλοτερα πριν λιγο!
 
Αλλη μια φωτπγραφια του κλουβιου του Κοσμα για μα δειτε τη διαταξη! Καλπ απογευμα σε ολους!
Τελικά δεν είναι τόσο μικρό όσο φαινόταν στην άλλη φώτο! Άτιμες φώτο.. Παραπλανούν... :)
 
Στο πατο δεν εχει σχαρα το κλουβι;
Αν δεν εχει πρεπει να φτιαξεις μια.
 
Back
Top