Ασθένειες Ακαρεα

Marielena

PB New Member
Εγγραφή
1 Οκτ 2007
Μηνύματα
51
Πόλη
Χολαργός
Γεια σας,
πριν καποιους μηνες χαρισα ενα κιτρινο καναρινακι αρσενικο στην δασκαλα μου. Πριν λιγο καιρο ηθελα να το ζευγαρωσω με ενα θυληκο μου και μολις τα βαλαμε μαζι αποκτησαν και οι δυο συμπτωματα ακαρεας. Δεν ξερω ποιος κολλησε ποιον γιατι κανενα δεν ειχε εμφανη συμπτωματα. Τα χωρισα αμεσως, η θηλυκια γυρισε στο σπιτι της και με θεραπεια εγινε καλα.
Το αρσενικο ομως ακομα ξυνεται (λιγοτερο απο πριν) και απο λαλια τιποτα και εχει περασει ενας μηνας. κοιταξα και στα πουπουλα δεν ειδα κατι αλλα δεν ειμαι σιγουρη. Δεν εχω εγω το πουλακι και δεν ξερω ακριβως τι γινεται. Ξερω ομως οτι η δασκαλα μου πλενει συνεχεια το κλουβι με ξυδι, με οινοπνευμα, πεταξε ολο το φαγητο που ειχε οταν αρρωστησε, εβαλε σκορδονερο, στο νερο, στη μπανιερα και οτι αλλο εχω διαβασει εδω στο forum . Επισης βαζει και Pulmosan. Για το μονο που δεν ειμαι σιγουρη ειναι αν βαζει καλα το φαρμακο να το απορροφησει.
1. Ποσο καιρο μπορουμε να δινουμε το anti-windpipe mite? ξερω οτι ειναι δηλητηριο. Το φαρμακο χορηγειται περιπου 2 φορες την εβδομαδα με παυση μιας εβδομαδας
2. υπαρχει καποια τροφη που να βοηθαει η καποια που πρεπει να αποφευγουμε;
3. ειναι φυσιολογικο που κραταει τοσο πολυ η αρρωστια; Ποσο να αντεξει καναρινακι;
4. υπαρχει καποιο αλλο φαρμακο εκτος απο το Pulmosan που μπορουμε να δωσουμε;

Η συμβουλη σας θα μου ηταν πολυ χρησιμη...
Ευχαριστω πολυ!
 
μπορει να εχει και ψειρες αμα ξυνετε συνεχεια κι αμα εχει σκουρο χρωμα δυσκολα φαινονται για αυτο σε ρωταω το χρωμα.
 
Ευχαριστω,
ομως δεν νομιζω κι ελπιζω να μην ειναι αυτο. Δεν εχει καταρροη, ουτε διαρροια, πρησμενα ματια, δακρυρροια, ουτε μειωμενη ορεξη. στο στομα του δεν ειδα τιποτα ασπρα, μαλλον μαυρος ηταν ο λαιμος. και ξερω οτι τρωει με ορεξη τα παντα, η διατροφη του δεν ειναι περιορισμενη. το μονο που με ανησυχει και αυτο ξεχασα να το γραψω ειναι οτι εχει χασει πουπουλα γυρω απο το ραμφος, κι αυτο γιατι το ειχε παθει μια καναρα μου που ειχε πολλα συμπτωματα ψιττακωσης.
 
  • Like
Αντιδράσεις: nivogr
ειναι κιτρινο.
το σκεφτηκα για τις ψειρες. Δεν φαινεται κατι. ισως να μην τα βλεπω εγω. ελεγα για ακαρεα γιατι δεν κελαδαει, κανει ηχο με το στομα του σαν να τρωει χωρις να τρωει, ανοιγει το στομα. εβγαλα αυτη τη φωτο με το κινητο μου δεν ειναι ομως πολυ καθαρη.
να του δωσω κατι για τις ψειρες προληπτικα;
 

Συνημμένα

  • IMG012.webp
    IMG012.webp
    13 KB · Προβολές: 94
Καλησπέρα Marielena, θα μπορούσες να βγάλεις μια φωτογραφία εστιάζοντας στο πουλί δεν φαίνεται καλά είναι θολή. Έτσι όπως το περιγράφεις μάλλον είναι έλλειψη βιταμίνης Α, θα σου πει καλύτερα πιο έμπειρος από μένα σε ασθένειες μέλος.
 
Φαίνεται οτι έχει πράγματι ακάρεα.
Pulmosan Anti-windpipemite Διάβασέ το, και ακολούθησε πιστά τις οδηγίες της εταιρείας.
-Προσοχή,ΜΙΑ σταγώνα στο σβέρκο και επανάληψη μετά απο 28 μέρες
αν δεν έχει αποθεραπευτεί,ή αν υπάρχουν υποψίες για μετάδωση.
Καλόν θα είναι να υπάρχει και δεύτερο άτομο κάπως επιδέξιο, για βοήθεια.
 
Ο μακης(mgerom) εχει δικιο οι χαρακτηρισμοι που εδωσες ειναι συμπτωματα ακαρεων παρε το φαρμακο αυτο που σου λεει ο μακης το εχω χρησιμοποιησει και εγω και ειχα καταπληκτικα αποτελεσματα τα ακαρεα χαθηκαν πολυ γρηγορα και το πουλι τωρα ειναι μια χαρα.
 
Το anti-windpipemite το εχουμε δωσει ηδη, και το εχω χρησιμοποιησει στο παρελθον με αμεσα αποτελεσματα. Τωρα ομως; θα του ξαναδωσω και μετα υστερα απο 28 μερες. Υπομονη κι επιμονη...
καποια τροφη που πρεπει να αποφευγουμε η να προτιμουμε;
 
Νομιζω οτι οι τροφες δεν παιζουν συμαντικο ρολο στα ακαρεα το μονο που χρειαζετε νομιζω ειναι αγοραζεις παντα συσκευασμενη τροφη γιατι ειναι ποιο καθαρη και να εχεις το κλουβι του πουλιου παντα καθαρο. Καλυτερα ομως παρε μια γνωμη καποιου εμπειροτερου απο εμενα.
 
Για να δώσεις Pulmosan πρέπει να έχουν περάσει τουλάχιστον
4 εβδομάδες(έτσι τουλαχιστον λέει η beaphar) απο την προηγούμενη εφαρμογή.Βέβαια δεν θα ξαναδώσεις πάλι μετά απο 28 μέρες αφού ήδη έχει πάρει μια δόση. Το πουλί θα είναι ταλαιπωρημένο και αδυνατισμένο.
Βγάλτο απο κάθε δραστηριότητα.
Βάλτο σε ζεστό σημείο, και εκτός απο την ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΗ καθαριότητα
προσπάθησε να του παρέχεις καθημερινά, αυγοτροφή, καλή ποιότητα σπόρων,
μήλοκαι κάθε τρίτη μέρα μια πολυβιταμίνη στο νερό του καθώς και nekton Q.
 
Aπο την περιγραφη του Pulmosan

Δεδομένου ότι τα πτηνά έχουν προσβληθεί από το άκαρι της τραχείας πολύ πριν ανακαλυφθούν και είναι συνήθως αρκετά εξασθενημένα, η χορήγηση του φαρμάκου θα πρέπει να γίνεται με την απαραίτητη προσοχή, αποφεύγοντας όσο το δυνατόν περισσότερο το στρες.
Διαβαζοντας αυτο μου ηρθε στο μυαλο η πρωτη φορα που ηρθα αντιμετωπος με αυτη την περιπτωση. Ηταν πριν 3 χρονια και ενα απο τα πουλια μου παρουσιασε κατι σαν σπασμους και προσπαθουσε να φτυσει κατι αλλα δεν μπορουσε.
Μη ξεροντας τιποτα για αυτο ετρεξα στον κτηνιατρο.
Αυτος το πηρε στο χερι του για να δει τι εχει και δυστυχως το πουλι πεθανε αμεσως!
Επειδη δεν ηταν και πολυ ειδικος μιλουσα με καποιον κτηνιατρο απο Αθηνα ο οποιος μας ειπε για ακαρεα και να κανουμε ελεγχο στο νεκρο πουλι και να ψαξουμε την τραχεια.
Την δευτερη φορα που μου ετυχε περσι και ενω το πουλι ηταν ετοιμοθανατο μιας και εκανα 2 μερες να βρω το φαρμακο με μια και μοναδικη σταγονα εγινε καλα.

Αυτο το φαρμακο δεν πρεπει να λειπει απο κανενα εκτροφειο!
 
σημερα ειδα το πουλακι.
ειναι πολυ καλυτερα, ξαναβγηκαν τα πουπουλα γυρω απο το ραμφος του και τιτιβιζει (ουτε να τιτιβισει δεν μπορουσε). το Pulmosan εχει διακοπει εδω και 7 μερες και οποιοδηποτε φαρμακο επισης.
την κυριακη πηγα σε ενα μαγαζι στην Σπατων. Ο κυριος ηξερε για πουλια, το Νekton Q δεν το ειχε αλλα μου εδωσε μια αλλη πολυβιταμινη σκονη για να το βαζουμε στο νερο για 5 μερες, δυστυχως δεν θυμαμαι πως λεγεται. Επισης μου εδωσε περιλα να το δωσω για λιγες μερες στην κελαδινη.
Μου ειπε κι εκεινος για αναπνευστικο και ειχα αρχιζει να υποψιαζομαι αλλα σημερα που το ειδα καλυτερα ησυχασα. μου ειπε οτι αν το πουλακι προσπαθει να φτυσει και τιναζει την ουρα προς τα κατω ειναι ακαρεα, αν την τιναζει προς τα πανω ειναι αναπνευστικο. το εχετε ακουσει αυτο;
 
Back
Top