Ασθένειες Ακούγεται ήχος από το ράμφος, όχι σαν να σπάει σπόρια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης PETM2387
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

PETM2387

PB Member
Εγγραφή
16 Μαϊ 2008
Μηνύματα
382
Πόλη
Αθήνα
Συμπτώματα (αναλυτική περιγραφή):ακούγεται ένας ήχος λές και έχει μυξούλες, ο ήχος έρχεται απο το ράμφος όχι σαν να σπάει σπόρια



Ηλικία Πουλιού:2006 (κόκκινο δαχτυλίδι)
Φύλο:αρσενικό
Χώρος Εκτροφής (εσωτερικός ή εξωτερικός):εσωτερικός
Θερμοκρασία Χώρου:18C
Ημερομηνία Απόκτησης του Πουλιού:18/01/2009
Ημερομηνία Εμφάνισης Συμπτωμάτων:19/01/2009
Διατροφή: ornitalia και μήλο
Αξιολόγηση Περιττωμάτων: στέρεα φυσιολογικά
Αναπνοή (συριγμοί, δύσπνοια κλπ):συριγμός
Κινητικότητα:μειωμένη
Τρέφεται Κανονικά:ναι
Προηγηθείσα Θεραπεία:όχι
Καραντίνα (έχει τεθεί ή όχι):ναι
Παρατηρήσεις:
Το πουλί έχει πάει σε πτηνίατρο (Αχιλλέα Ακριβό) στίς 21/01/2009 και μου είπε να του δώσω για 4 ή 5 ημέρες μία σταγόνα aygmentin σιρόπι πρωί και βράδυ,το έπραξα αλλά οι συριγμοί παραμένουν αύριο θα είναι η πέμπτη μέρα και θα το ξαναπάω το πουλί στο γιατρό, αυτό που ζητάω απο εσάς είναι σε παρόμοια περίπτωση άν σας έχει τύχει τι κάνατε; είμαι δύσπιστος με τα όσα έχω διαβάσει.
Επίσης το πουλάκι δόξα το θεό είναι πολύ δυνατό παρά το πρόβλημα υγείας του(το πιάνω για να του δώσω την σταγόνα με σύριγγα) και έχει δύναμη πολλή.
 
Αφού πήγες προχθές το πουλάκι σε πτηνίατρο, εμείς όλοι εδώ στο φόρουμ,
περιμένουμε ν' ακούσουμε την γνωμάτευσή του,τις συμβουλές του,την αιτιολογία και τον τρόπο χωρήγησης του φαρμάκου και όποια άλλη λεπτομέρεια μπορείς να μας μεταφέρεις.
Τι βοήθεια να προσφέρουμε εμείς παραπάνω, αφού έκανες το καλύτερο;
Πήγες τον φίλο σου στον ειδικό! Δηλαδή θα έχει κάποιο βάρος ή νόημα αν αρχήσουμε
ο καθ' ένας μας να σχολιάζει την απόφαση του γιατρού, χωρίς μάλιστα να έχει περάσει κάν
ένα εύλογο χρονικό διάστημα, το οποίο χρειάζεται για να αποδώση το φάρμακο;☹
 
Ναι συμφωνώ μόνο που όπως προαναφέρω θέλω να μάθω παρόμοια περιστατικά εάν αυτά υπάρχουν γιατί σε πολλές περιπτώσεις οι ειδικοί είναι αυτοί που πάνε τις ψυχές των φίλων μας στο παράδεισο,τώρα θα μου πείς γιατί αφού δεν έχω εμπιστοσύνη το πάω το πτηνό? και στο ίκα, εφορία, δημοσιο νοσοκομείο πάμε και γνωρίζουμε πως θα ταλαιπωρηθούμε αλλά πάμε
 
Mιχάλη είναι απόλυτα κατανοητό αυτό που λές, και ελπίζω
να αντιμετωπήζεις με την ίδια κατανόηση και σύ, την θέση κάποιου που καλείται
να δώσει απαντήσεις ή να σχολιάσει την γνώμη του ειδικού, όταν κατά
καιρούς ώς καλύτερη ενέργεια, προτρέπει την επίσκεψη σ' έναν τέτοιον(ειδικό) 😉
 
Καλημέρα θα ήθελα να ενημέρωσω για την κατάσταση του καναρινιού η οποία έδειξε τρομερά ελάχιστη βελτίωση αλλά εμπιστεύομαι τους εδικούς, κφού χορήγησα ευλαβικά την αντιβίωση για 5 ημέρες, έκατσε 5 ημέρες χωρίς να δώσω, επισκέφτηκα πάλι το γιατρό ο οποίος δεν μου είπε τι ακριβώς έχει(?),έβαλε πάλι μια σταγόνα στο σβέρκο του πουλιού (για μικροοργανισμούς) και συνέστησε να συνεχίσω για άλλες 5 ημέρες την αντιβίωση. Είδωμεν. Το πουλάκι είναι γενικά καλά τρώει πίνει κλπ.Αλλά το πρόβλημα παραμένει.
 
Back
Top