Γενικά Ακούγεται κοκατίλ στη γειτονιά μας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ζιζι

PB Known Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.160
Πόλη
Κωνσταντινούπολη
Καλησπέρα παιδιά.
Εδω και μιση ώρα ακούω ένα κοκατιλ να φωνάζει. Πήγα στον μοναδικό γείτονα που έχει κοκατιλ να ρωτήσω μήπως χάθηκε το δικό του αλλά ευτυχώς όχι. Βγήκαμε μαζί να ψάξουμε αλλά με τόση βροχή και αέρα είναι αδύνατο. Δεν έχουμε εδώ μπαλκόνια για να αφήσω κλουβί και φαγητό. 😡
Τι άλλο θα μπορούσαμε να κάνουμε μέχρι αύριο το πρωί που θα μπορούμε να ψάξουμε καλύτερα;
Φοβαμαι ότι με αυτόν τον καιρό και δεκάδες γάτες τριγύρω δεν έχει πιθανότητες να επιζήσει μέχρι αύριο.
 
Φοβαμαι ότι με αυτόν τον καιρό και δεκάδες γάτες τριγύρω δεν έχει πιθανότητες να επιζήσει μέχρι αύριο.
Δε θα με εκπλήξει αν επιζήσει και 2-3 μέρες παραπάνω χωρίς βοήθεια.
Προσπάθησε να εντοπίσεις από που έρχεται η φωνή μήπως και καταφέρεις να το πιάσεις.
 
Δε θα με εκπλήξει αν επιζήσει και 2-3 μέρες παραπάνω χωρίς βοήθεια.
Προσπάθησε να εντοπίσεις από που έρχεται η φωνή μήπως και καταφέρεις να το πιάσεις.
Κύριε Γιάννη, νομίζω η φωνή έρχεται από ένα δέντρο απέναντι από το σπίτι μου, χωρίς να είμαι βέβαιη ότι ο αέρας δεν με παραπλανά. Το πρόβλημα είναι ότι κάτω από το δέντρο έχουν στοιβαγμένα ξύλα και δεν μπορώ να πλησιάσω . Ίσως αύριο που θα βλέπω που πατάω να καταφέρω να πάω κοντά αν δεν είναι αργά.
 
Με τετοιο καιρο δυσκολα τα πραγματα και ειδικα τωρα που σκοτεινιαζει! Θ αλεγα να προσπαθησεις αυριο το πρωι! Τωρα δε ξερω αν θα καταφερεις κατι!
Γύρισα στο σπίτι Ζαχαρία, πράγματι δεν μπορεί να γίνει κάτι τώρα.
Αν υποθέσουμε ότι θα ζήσει μέχρι αύριο και ότι δεν θα φύγει από εκεί, τι θα πρέπει να κάνω ώστε να το πιάσω;
 
Γύρισα στο σπίτι Ζαχαρία, πράγματι δεν μπορεί να γίνει κάτι τώρα.
Αν υποθέσουμε ότι θα ζήσει μέχρι αύριο και ότι δεν θα φύγει από εκεί, τι θα πρέπει να κάνω ώστε να το πιάσω;
αρχικα να βρεις που ειναι! Να εχεις μαζι σου τροφη και κανα κλουβακι! Δ εξερουμε αν ειναι ημερο για να ερθει! συνηθως τα βρεχουν ωστε να μη μπορουν να πεταξουν για να μπορεσουν να τα πιασουν πιο ευκολα σε τετοιες περιπτωσεις!
 
αρχικα να βρεις που ειναι! Να εχεις μαζι σου τροφη και κανα κλουβακι! Δ εξερουμε αν ειναι ημερο για να ερθει! συνηθως τα βρεχουν ωστε να μη μπορουν να πεταξουν για να μπορεσουν να τα πιασουν πιο ευκολα σε τετοιες περιπτωσεις!
Μακάρι να τα καταφέρει μέχρι αύριο. Αμέσως μόλις ξημερώσει θα ψάξω. Σε ευχαριστώ πολύ.
 
Πωωω .. Είδα τίτλο και το συνέδεσα με τον τύπο που έχασε το δικό του...

Ζωή ελπίζω να το βρεις... Κρίμα το κακόμοιρο...☹
Γιώργο δεν έχει σταματήσει να φωνάζει. Μια μέρα τελείωσα νωρίς από τη δουλειά και γύρισα να διαβάσω με την ησυχία μου και εδώ και μια ώρα κάθομαι και κοιτάζω το βιβλίο. Το ακούω και δεν μπορώ να ηρεμήσω. Με τέτοιο καιρό δεν νομιζω να αντέξει το καημένο μέχρι αύριο. Το μόνο θετικό είναι ότι η δυνατή βροχή κρατάει τις γάτες στα σπιτάκια τους.
 
Γιώργο δεν έχει σταματήσει να φωνάζει. Μια μέρα τελείωσα νωρίς από τη δουλειά και γύρισα να διαβάσω με την ησυχία μου και εδώ και μια ώρα κάθομαι και κοιτάζω το βιβλίο. Το ακούω και δεν μπορώ να ηρεμήσω. Με τέτοιο καιρό δεν νομιζω να αντέξει το καημένο μέχρι αύριο. Το μόνο θετικό είναι ότι η δυνατή βροχή κρατάει τις γάτες στα σπιτάκια τους.
Ρε συ.. Αν φωνάζει τόσο, μπορείς να το εντοπίσεις και τώρα νομίζω... Πες και στο γείτονα που έχει κοκατίλ να σε βοηθήσει...
 
Ρε συ.. Αν φωνάζει τόσο, μπορείς να το εντοπίσεις και τώρα νομίζω... Πες και στο γείτονα που έχει κοκατίλ να σε βοηθήσει...
IMG_20181210_201819_612_554x800.webp
Δες εδώ το δέντρο. Υπάρχει τοίχος 1.5-2 μέτρων και πάνω από αυτόν ένα δέντρο. Το σπίτι στα αριστερά είναι διώροφο και φαίνεται χαμηλότερο από το δέντρο. Επιπλέον η φωτογραφία είναι από το καλοκαίρι. Αυτή τη στιγμή πριν από το τοιχακι υπάρχουν στοιβαγμένα ξύλα και δεν μπορώ ούτε καν να πλησιάσω στον τοίχο ☹
 
Με την δυνατή βροχή είναι απίθανο να αφήσει το σημείο που έχει βρει καταφύγιο.
Κρέμασε στο παράθυρο από έξω με ένα κορδονάκι ένα δυο τσαμπιά κεχρί, βάλε και ήχους από κοκατίλ αφήνοντας το παράθυρο μισάνοιχτο, ίσως καταφέρεις να το ενθαρρύνεις να σε επισκεφτεί, αν και πιστεύω ότι το πρωί οι πιθανότητες θα είναι περισσότερες.
 
Με την δυνατή βροχή είναι απίθανο να αφήσει το σημείο που έχει βρει καταφύγιο.
Απίθανο κι αδύνατο.
Δεν μπορεί να πετάξει βρεγμένο.
Το οικόσιτα πτηνά έχουν χάσει αυτό που έχουν τα άγρια πουλιά και που τους επιτρέπει αρχικά να βρίσκουν μέρος για "απάγκιο" και στη συνέχεια τον τρόπο να απαλλαχθούν από το νερό της βροχής.
Έτσι σε κάθε προσπάθεια πτήσης θα βρεθεί στο χώμα μερικά μέτρα πιο πέρα... κι επειδή το γνωρίζουν... Δεν πετούν αν δεν υπάρχει ανάγκη.
 
Ελπίζω να ερθει αυριο... Ξύπνα πολύ πρωί αν γίνεται! Θα ναι κατατρομαγμένο😳
Από τις 6 ξυπνάω.
Αν είναι μόνο τρομαγμένο καλά θα είναι.
 
Έχουμε όμως δεν ξέρω αν είναι ευχάριστη ή δυσάρεστη.
Σφύριζε μέχρι τις 4 τα ξημερωματα. Όταν σταματησε, πίστεψα ότι χάθηκαν οι ελπίδες. Πήγα το πρωί, σκαρφάλωσα, και το πουλάκι το βρήκα να κάθεται στο χώμα σε πολύ άσχημη κατάσταση. Το κεφαλάκι ακουμπισμένο κάτω και το ένα του πόδι τραυματισμένο, σχεδόν μαυρο. Δεν αντιστάθηκε καθόλου, σαν να ήταν ημιλιποθυμο. Ο κύριος με το κοκατιλ έτρεξε να βρει ανοιχτό πετ σοπ για να πάρει κλουβί κι εγώ το πήγα στην κτηνιατρο της ζιζης. Δεν ξέρει από πτηνά όμως του έδωσε κάτι στο στόμα με σύριγγα και στο δρόμο της επιστροφής ζωντάνεψε και μου έριξε και μια δαγκωνια για να το θυμάμαι. Πριν μισή ώρα ξεκίνησαν με τον γείτονα μου για Άγκυρα για να επισκεφτουνε πτηνιατρο αφού εδώ δεν έχουμε.
Είναι μια μελαχρινή κοκατιλινα με δαχτυλίδι του 17.
Ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά με το πόδι της και ότι το μαρτύριο της θα τελειώσει. Ο κύριος αυτός εάν δεν βρεθεί η οικογένειά της είναι πρόθυμος να την κρατήσει.
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και το ενδιαφέρον.
 
Back
Top