Γενικά Αλεξανδρινος Παπαγαλος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mandyg
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mandyg

PB New Member
Εγγραφή
16 Νοε 2007
Μηνύματα
7
Πόλη
Πειραιάς
Γεια σας!
Θα ηθελα τη γνωμη σας..
Ο αδελφος μου αγορασε ένα αλεξανδρινο παπαγαλο. Ο ίδιος λειπει πολλες ωρες απο το σπιτι. Μενουμε στην ιδια πολυκατοικια και σκεφτηκαμε να τον εχω στο δικο μου σπιτι οταν λειπει για να μην ειναι μονος του. Ειπαμε πως θα τον καθαριζει και ταιζει αποκλειστικα εκεινος για να τον καταλαβει ως αφεντικο και εγω να του κανω παρεα. Ειναι 5 μηνων και τον εχουμε δυο μερες.
Θα δουλεψει ετσι το συστημα ωστε να τον εκπαιδευσουμε ή θα μπερδευτει το πουλακι; Προς το παρον δειχνει ηρεμος δεν αναστατωνεται. Δωστε μου σας παρακαλω τη γνωμη σας...
Ευχαριστω!
 
mandyg δεν σημαίνει ότι το πουλάκι θα συμπαθήσει-δεθεί με τον αδερφό σου επειδή του βάζει φαγητό και νερό. Παίζει ρόλο ποιο άτομο θα βλέπει καθημερινά και για πόσες ώρες. 😉
 
Συμφωνώ με την Αναστασία, δεν παίζει ρόλο ποιος το καθαριζει και επισης δεν μπορεις να μην τ οταισεις κ εσυ αν το εχεις εστω κ τη μιση μερα στο σπιτι σου. Παίζει ρόλο ποιος περναέι μαζι με το πουλάκι ποιοτικό χρόνο.
και σιγουρα ειναι προτιμότερο να ειναι με σενα το πουλάκι οταν λειπει ο αδερφος σου κ να μην ειναι μόνο του. Τώρα αν συμπαθησει εσενα περισσοτερο απο τον ιδιο αυτο επρεπει να το σκεφτει ο αδεφρος σου μαλλον πριν το αγοράσει. Εγω πιστευω καυτερα να στο αφηνει οταν λειπει να εχει παρεα.
 
Η Αναστασία έχει απόλυτο δίκιο. Το παπαγαλάκι θα δεθεί με αυτόν που θα ασχολείται πιο πολλές ώρες μαζί του, θα του μιλάει, θα τον χαιδεύει, θα παίζουν, θα τον βγάζει έξω απο το κλουβί του.
 
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας..
Ο αδελφος μου εχει μεγαλη διαθεση να ασχοληθει οταν θα ειναι σπιτι.
Για τον αποκλειστικο καθαρισμο του παπαγαλου το προτεινα γιατι ετσι με ειχαν συμβουλεψει οταν ειχα ενα Lovebird. Το σιγουρο ειναι οτι ολοι το αγαπαμε.. Απλως μην παθει συγχυση με την αλλαγη περιβαλλοντος αναρωτιομαστε.
Ευχαριστω
 
Back
Top