Γενικά Αλλάζει η φωνή του καναρινιού καθώς μεγαλώνει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης XGEORGE
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

XGEORGE

PB New Member
Εγγραφή
5 Οκτ 2022
Μηνύματα
109
Πόλη
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα στην παρέα....Να ρωτήσω και κάτι άλλο....Η φωνή του καναρινιού, τα γυρίσματά του, η δυναμική του, το ηχόχρώμα του, επηρεάζονται η και διαμορφώνονται καθώς μεγαλώνει η αυτή η φωνή που ''κάνει'' τώρα, θα παραμείνει όπως είναι (έμαθε)....?
 
Ευχαριστώ πολύ Κώστα...Αν κατάλαβα καλά, γίνονται ''αλλαγές'' στην φωνή τους μεγαλώνοντας τα καναρίνια...
 
@XGEORGE λέει ότι τα αρσενικά έχουν ένα γενετικά προκαθορισμένο σκοπό κελαηδίσματος όπου το κάθε τιτιβισμα ακολουθείται από ένα άλλο σε μια καθορισμένη σειρά που επαναλαμβάνεται σαν γράμματα σε πρόταση. Με αυτές τις προτάσεις το αρσενικό λέει στο θηλυκό ότι το είναι υγιές και ρωμαλέο ώστε να επιλεγεί από το θηλυκό. Οι επιστήμονες προσπάθησαν να ανά διαμορφώσουν αυτές τις συλλαβές ώστε να μην βγάζουν νόημα. Όταν όμως έφτανε η ώρα της αναπαραγωγής τότε γύριζαν στην προκαθορισμένη γενετικά μοναδική επιλογή τους. Αυτά τα καναρίνια μπορούν να εναλλάσσουν φωνές αλλά πάντα κατά την αναπαραγωγή θα χρησιμοποιηθεί ο αρχέγονος τρόπος καλαηδίσματος. Πάντως μην περιμένεις ένα χαμηλόφωνο να γίνει υψηλόφωνο και το αντίστροφο
 
@XGEORGE λέει ότι τα αρσενικά έχουν ένα γενετικά προκαθορισμένο σκοπό κελαηδίσματος όπου το κάθε τιτιβισμα ακολουθείται από ένα άλλο σε μια καθορισμένη σειρά που επαναλαμβάνεται σαν γράμματα σε πρόταση. Με αυτές τις προτάσεις το αρσενικό λέει στο θηλυκό ότι το είναι υγιές και ρωμαλέο ώστε να επιλεγεί από το θηλυκό. Οι επιστήμονες προσπάθησαν να ανά διαμορφώσουν αυτές τις συλλαβές ώστε να μην βγάζουν νόημα. Όταν όμως έφτανε η ώρα της αναπαραγωγής τότε γύριζαν στην προκαθορισμένη γενετικά μοναδική επιλογή τους. Αυτά τα καναρίνια μπορούν να εναλλάσσουν φωνές αλλά πάντα κατά την αναπαραγωγή θα χρησιμοποιηθεί ο αρχέγονος τρόπος καλαηδίσματος. Πάντως μην περιμένεις ένα χαμηλόφωνο να γίνει υψηλόφωνο και το αντίστροφο
Αναφέρομαι κυρίως, όχι τόσο στην δυνατή η χαμηλή φωνή, αλλά στα γυρίσματα και κάποιο μικρό γρέζι που έχει η φωνή πιθανά και αν αυτό εξομαλύνετε (γλυκαίνει) με την πάροδο....
 
@XGEORGE για το γρεζι που αναφέρεις δεν ξέρω, μικροαλλαγές γίνονται λογικά αλλά θέλει πολλές επαναλήψεις και να ακούει σχεδόν αποκλειστικά τον ήχο που θες να επαναλάβει. Αυτό συμπαίρανα εγώ.
 
@XGEORGE για το γρεζι που αναφέρεις δεν ξέρω, μικροαλλαγές γίνονται λογικά αλλά θέλει πολλές επαναλήψεις και να ακούει σχεδόν αποκλειστικά τον ήχο που θες να επαναλάβει. Αυτό συμπαίρανα εγώ.
Να είσαι καλά φίλε Κώστα...σε ευχαριστώ θερμά....!
 
@XGEORGE Μαθαίνουμε και εμείς από ερωτήσεις. Βέβαια οι παλιοί θα ξέρουν πολύ καλύτερα, ας περιμένουμε να διαβάσουν την ερώτηση και θα μάθουμε περισσότερα!
[automerge]1665677759[/automerge]
Ξέχασα να αναφέρω ότι αυτή η προσπάθεια γίνεται σε νεαρή ηλικία και σε ειδικά κλουβιά ηχομονωμένα όπου ακούνε ήχους από υπολογιστή. Επίσης με το βιολογικά προκαθορισμένο κελάιδημα δηλώνουν εκτός από την υγεία τους την αναπαραγωγική τους κατάσταση και το είδος τους
 
Τελευταία επεξεργασία:
Διαβάζω με προσοχή τις απόψεις σας....Και σας ευχαριστώ...δε ξέρω αλλά εξ αρχής μου ''έκατσε'' ο Αχάτης με τα κοκκινογκρι χρώματα...θα το δω κ από κοντά βέβαια και θα αποφασίσω...
καλησπερα @XGEORGE οπως ανεφερες απο την αρχη σε τραβηξε η μεταλλαξη αχατης. Ειναι μεταλλαξη χρωματος οπως ειδες και στα αρθρα.Τωρα αναφερεσαι σε στοιχεια της φωνης του. η μελωδια του ,το ηχοχρωμα του η ενταση ειναι αποτελεσμα γονιδιακου υποβαθρου ακουσματων ορμονων και της γενικοτερης υγειας θα ελεγα.
Δεν κελαηδανε ολα το ιδιο ουτε εχουν ολα τις ιδιες νοτες οπως λενε τα παιδια που ειδικευονται στα φωνης. αυτα που κατεβαινουν σε διαγωνισμους περνανε εκπαιδευση και εν τελει καποια χανουν βαθμους αν βγαινουν εκτος του προτυπου καποια αλλα υψηλους κλπ
Αν μπεις στις σελιδες των συλλογων timbrado και malinois πχ τα εξηγουν πολυ καλα αυτα.

Αυτο που λεει η ερευνα ειναι οτι ενω προσπαθησαν να τα κανουν κακοφωνα με το ζορι οταν μιλησαν οι ορμονες γυρισαν σε τραγουδι που το dna τους ηξερε οτι θα τους εδινε πιθανοτητες να τους διαλεξει ενα θυληκο και να αναπαραχθουν σε συνδυασμο και με αλλα κριτηρια επιλογης που μπορει να εχει το θηλυκο . Σε γενικες γραμμες αυτο κατανοησα μεχρι να το διαβασω αναλυτικα.
αφου το πηρες απο εκτροφεα θα μπορει να σου δειξε ισως τους γεννητορες που εχει ή ακομα καλυτερα να δεις και να ακουσεις τον πατερα του ή και τον παππου του.Ειναι μικρο αν καταλαβαινω και δεν εχει διαμορφωσει το κελαηδημα του ολοκληρωτικα. Δεν ειναι ομως μηχανηματα. Ζωντανοι οργανισμοι ειναι. Το καθενα ξεχωριστο.

Δεν ασχολουμαι ουτε με χρωματος ουτε με φωνης ουτε με εμφανισης. Ουτε παλιος ειμαι :-)
P.S Τα υποκειμενα στην ερευνα το πιθανοτερο δεν ειχαν καμια αλλη ηχητικη εισοδο απο αλλα πουλια υποθετω και ακουγαν αποκλειστικα οτι τους εβαζαν.
 
@Kostas Pyl
[automerge]1665679234[/automerge]
Αυτη ειναι ολη η ερευνα στην οποια αναφερεται το αρθρο. Δεν εχω προσβαση. αλλα μπορεις να κατεβασεις τις ηχογραφησεις που αναφερονται σε αυτη..
1108214s1.wav Sound 1: Early juvenile song (Fig. 1A)
1108214s2.wav Sound 2: Intermediate juvenile song (Fig. 1B)
1108214s3.wav Sound 3: Adult-like song (Fig. 1C)
1108214s4.wav Sound 4: Random walk tutor (Fig. 2A)
1108214s5.wav Sound 5: Juvenile imitation 1 (Fig. 2B)
1108214s6.wav Sound 6: Juvenile imitation 2 (Fig. 2C)
1108214s7.wav Sound 7: Reprogrammed song (Fig. 2D)
1108214s8.wav Sound 8: Glissando tutor (Fig. 4A)
1108214s9.wav Sound 9: Adult song of glissando tutored bird (Fig. 4C)
 

Συνημμένα

Τελευταία επεξεργασία:
Ωχ θεέ μου τα μουρλάνανε τα πουλιά. Κατάλαβα τι σημαίνει να μην βγάζουν νόημα αλλά δεν είχα φανταστεί ηχητικά το αποτέλεσμα
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top