Φροντίδα Αλλαγές στη διαμονή των καναρινιών μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alicedros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά καλησπέρα,

Για άλλη μια φορα θα ηθελα τις πολυτιμες γνωμες σας!

Όπως ξερετε ή εχετε ακουσει, τα καναρινια μου τα εχω μονιμα σε εξωτερικό χωρο στην ταράτσα του σπιτιού μου, σε σημείο που ειναι προστατευμένα από βροχή, αέρα, κρύο και αρπακτικά εννοείται. Τα έχω σε ένα πολύ βολικό σημείο το οποίο δυστυχώς δε θα είναι διαθέσιμο για τα καναρίνια μου για πολύ ακομα. Ψάχνουμε λοιπον να βρουμε καποιες εναλλακτικες λυσεις που εννοειται να καλυπτουν τα βασικα και τα εννοουμενα για τη διαμονη των καναρινιών.

Ο χώρος που θα μεταφερθούν είναι ανοιχτός από παντού, που σημαίνει πως φυσάει, και ειναι εκτεθειμένα σε βροχή, ήλιο, και αρπακτικά. Γι αυτό θα φτιαξουμε ή θα αγοράσουμε μια κατασκευή, που θέλουμε να ειναι ευήλια, και ευήλια (να ανανεώνεται ο αέρας μέσα). Το χειμώνα να μπαίνει φως και να κρατάει τη ζέστη και το καλοκαίρι να "ανοίγει" και να μην υπερθερμεται μεσα λογω ζεστης. Εννοείται σε ότι παραθυρο ή πορτα βλεπετε θα μπουν και σίτες. Αρα θελουμε κατι παντος καιρου και πρακτικό. Η πόρτα θα κοιτάει προς τη δύση.

  1. Πρωτη Λύση: ξύλινο σπιτάκι κήπου.
    [x][x]
    Αυτό που με προβληματιζει με τα ξυλινα σπιτακια ειναι η ψειρα... αλλα απο αισθητικη μου αρεσουν πιο πολυ απ ολα!
  2. Δευτερη λυση: σπιτάκι από πλαστικό έτοιμο
    [x]
  3. Τριτη Λυση: ιδιοκατασκευή από αλουμινιο, στις διαστασεις που θελουμε, με τα παραθυρα που εμεις θελουμε κτλ. Εννοειται πως θα ειναι πιο ακριβο απ τις παραπανω λυσεις, αλλα αν εχετε καποιες προτασεις να μου κανετε ωστε να το κανουμε να είναι παντος καιρου και να μου πειτε τι να προσεξουμε, παρακαλω πολυ βουυυρρ ! Μην ντρεπεστε! Ξερω εχουμε μερακληδες εδω μεσα! :D
*Και μέσα θα ήθελα περα απο αποθηκευτικός χώρος όλου του εξοπλισμου μου, θα ήθελα να βαλω και κατι τετοιο με βοτανα αποκλειστικα και μονο για τα μικρα μου!

votana.webp
 
Καλήμερα Αλίκη. Μια αναστατωσούλα βλέπω αλλά έχεις μεράκι και θα λυθεί όμορφα. Για πόσα πουλάκια πρόκειται η μετακόμηση;σκέφτεσαι να μεταφέρεις ολόκληρη την κλούβα μέσα στα σπιτάκια που έδειξες ή θα είναι σε κλουβιά;τα σπιτάκια είναι πολύ ωραία αλλά με προβληματίζει η φωτεινότητα τους; Επίσης να λάβεις υπόψη σου το θέμα της ασφάλειας από θέμα κλοπής αν είναι σε κάποιο οικόπεδο ή αυλή γιατί τα σπιτάκια τραβάνε τα βλέμματα των πονηρών..σίγουρα θα ακολουθήσουν όμορφες προτάσεις πάντως!
 
Αλίκη πρέπει να μας δώσεις και άλλα στοιχεία για να σου πούμε γνώμες.
πχ η όλη κατασκευή θα ακουμπάει σε κάποιο τοίχο ή γωνία τοίχων; θα είναι στην μέση ενός χώρου;
Ασχέτως του προσανατολισμού της πόρτας εισόδου, υπάρχει δυνατότητα ανοιχτού σημείου ανατολικά ή νότια;
Τα σπιτάκια αυτά δεν τα βλέπω εκ πρώτης όψεως κατάλληλα για την δουλειά σου.
Ως αποθηκούλες, είναι σκοτεινά και καταθλιπτικά.
Επίσης τα βοτάνια, θα περιβάλλουν εξωτερικά την κατασκευή σου, δεν θα βρίσκονται εντός, εκτός αν είναι εντελώς ανοιχτή.
Τα αρωματικά βότανα, το μόνο που έχουν ανάγκη είναι έντονος ήλιος.
Περιμένουμε και ό,τι ξέρουμε θα πούμε.
 
Αν εξαιρέσεις την αλουμινιοκατασκευή λόγω κόστους και τη πλαστική λόγω υλικού "μένεις" με τις ξύλινες αποθηκούλες/σπιτάκια κήπου...
Αυτό που θα πρέπει να ρωτήσεις (σε κάποιον μαραγκό ή τεχνίτη κουφωμάτων) είναι αν μπορούν να ανοίξουν περισσότερα/μεγαλύτερα παράθυρα...
Διαφορετικά -αν υπάρχει η δυνατότητα για ηλεκτροδότηση- πας για εσωτερική εκτροφή με τον κατάλληλο εξοπλισμό...
 
Αλίκη, σου εύχομαι καλό κουράγιο...

Για να μπουν σε μια σειρά τα πράγματα, καλό θα είναι να:
1. Βάλεις κάποιες φωτογραφίες του διαθέσιμου χώρου και τις διαστάσεις του.
2. Στη συνέχεια να αναφέρεις το χρήματα που σκοπεύεις να επενδύσεις,
3. Πόσα κλουβιά/κλούβες πτήσης υπολογίζεις να φιλοξενήσεις (αριθμό και διαστάσεις τους) καθώς και
4. Πιθανή χωροθέτηση τους (πχ στο σπιτάκι υπάρχει πρόβλημα να τοποθετηθούν σε σχήμα Π και η πόρτα στη μέση;) ώστε να υπολογιστούν το εμβαδόν και τα κυβικά μέτρα.
5. Υπάρχει κάποιος "μάστορας" να αναλάβει τυχόν ιδιοκατασκευή;

Με βάση τα παραπάνω θα μπούμε μετά σε τεχνικές λεπτομέρειες. Αν θες την άποψη μου είναι καλύτερα να κατασκευαστεί με σιδηροκατασκευή και μονωτικά υλικά ανάλογα με τις ανάγκες σου.
 
Αλίκη αν καταλήξεις στην λύση της ιδιοκατασκευής θα μπορούσες να φτιάξεις ένα ξύλινο σκελετό με καδρόνια και να τον ντύσεις με πάνελ πολυουρεθάνης οροφής / πλαγιοκάλυψης.
Πλεονεκτήματα:
1. Θα σχεδιάσεις τις διαστάσεις του χώρου ανάλογα με τις ανάγκες σου, καθώς και τις θέσεις για τα παράθυρα και την πόρτα.
2. Αυτά τα πάνελ εξασφαλίζουν το χώρο απο θέμα θερμοκρασίας χειμώνα και καλοκαίρι.
3. Είναι ήδη βαμένα σε διάφορα χρώματα εσωτερικά και εξωτερικά.
4. Κόβονται αρκετα εύκολα (Αν χρειαστεί να ανοίξεις ένα επιπλέον παράθυρο)
5. Η κατασκευή θα μπορεί να λυθεί και μονταριστεί πάλι σε ένα άλλο σημείο στο μέλλον.
Μειονεκτήματα:
1. Θα χρειαστείς κάποιον τεχνίτη για την κατασκευή.
2. Το κόστος των υλικών.
3. Ο χρόνος ολοκλήρωσης του έργου σε σχέση με τις έτοιμες κατασκευές.
Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις!
 
Αλίκη, θα βάλεις και τον κατάλληλο τεχνικό φωτισμό μέσα ή θα αρκεστείς στο φως που θα μπαίνει από έξω;
Εάν ισχύει το δεύτερο, να σκεφτείς ότι το σπιτάκι αυτό θα πρέπει να έχει πολλά και μεγάλα παράθυρα.
Προτιμότερο πιστεύω είναι το πρώτο και θα γίνει και σαν μικρό εκτροφείο το σπιτάκι.
 
Το ξύλινο ή πλαστικο σπιτάκι με το χρόνο θα σου φέρει προβλήματα και αργά ή γρήγορα θα αναγκαστείς να το αντικαταστησεις.

Μια ιδιοκατασκευη θα είναι σαφώς καλύτερη ποιοτικά και θα αντέξει στο χρόνο.
Απλά στους υπολογισμούς να συμπεριλαβεις και τα μελλοντικά σου σχέδια και το ποσό θα επεκτείνεις την εκτροφή σου για να μην είσαι ραβε-ξηλωνε
 
Σε τι διαστάσεις μπορείς να βρεις κάτι τέτοιο; Γνωρίζεις το κόστος;

Το συγκεκριμένο κοστίζει περίπου 700 ευρώ.

leroymerlin.gr/gr/garden/apothikeusi-kipou/spitakia-kipou/apothiki-naterial-domus-m-2565-x-p-182-x-u-243-cm-apo-plastiko-61734771/
 
Η πρόταση του stfns στο 6ο post αγγίζει το τέλειο σαν κατασκευή, αν και η τιμή της μπορεί να θεωρηθεί προσιτή τότε πραγματικά πρόκειται για την καλύτερη λύση.
Για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης με μιά έρευνα στο internet θα δείς ότι ένα panel πάχους 5cm κοστίζει περίπου 17ευρώ το τετραγωνικό μέτρο, κάνοντας τους υπολογισμούς σου για τις διαστάσεις του χώρου θα μπορέσεις να διαλέξεις την καλύτερη λύση.
 
Αρχικά να σας ευχαριστησω ολους για τις γνωμες και τις συμβουλες σας! Παντα οσα λετε χρησιμα και πολυτιμα!

Ξεκιναω λοιπόν με αλλαγή δεδομένων...
Αν θες την άποψη μου είναι καλύτερα να κατασκευαστεί με σιδηροκατασκευή και μονωτικά υλικά ανάλογα με τις ανάγκες σου.
Σε αυτο εχουμε καταληξει. Ξερω και εγω και οι δικοι μου πως το κοστος θα αυξηθει πολυ, αλλα θα ειναι η καλυτερη δυνατη λυση για ολους μας. Αρα παμε σε μια κατασκευη στα μετρα μας!

Αλίκη αν καταλήξεις στην λύση της ιδιοκατασκευής θα μπορούσες να φτιάξεις ένα ξύλινο σκελετό με καδρόνια και να τον ντύσεις με πάνελ πολυουρεθάνης οροφής / πλαγιοκάλυψης.
Δεν τα ξερω αυτα εγώ αλλα σ ευχαριστω πολυ.. 😛 Θα φωναξουμε εναν γνωστο μας που ασχολειται με αλουμινιο (ή αλλιώς αλουμινάς 😛 ) και εχουμε συνεργαστει και πιο παλιά μαζι του και ειναι πολύ καλος στι δουελια του. Θα του πω τι θελω και θα μου το φτιαξει. Απο εσας θελω τη γνωμη σας τι να προσεξω κτλ κτλ. 😉

Μια ιδιοκατασκευη θα είναι σαφώς καλύτερη ποιοτικά και θα αντέξει στο χρόνο.
Απλά στους υπολογισμούς να συμπεριλαβεις και τα μελλοντικά σου σχέδια και το ποσό θα επεκτείνεις την εκτροφή σου για να μην είσαι ραβε-ξηλωνε
Σωστος!

πχ η όλη κατασκευή θα ακουμπάει σε κάποιο τοίχο ή γωνία τοίχων; θα είναι στην μέση ενός χώρου;
Ασχέτως του προσανατολισμού της πόρτας εισόδου, υπάρχει δυνατότητα ανοιχτού σημείου ανατολικά ή νότια;
Λοιπον, η κατασκευη θα ακουμπαει σε τοίχο (δυτική πλευρά), και στην απεναντι πλευρά θα ειναι η πόρτα (με προσανατολισμο προς την ανατολη). Από την νότια μεριά σκέφτομαι να υπαρχει ενα μεγαλο παραθυρο που να μπορει να ανοίγει με σίτα για το καλοκαιρι και να κλεινει το χειμωνα διατηρωντας τη ζεστη. Στον τοιχο της πορτας λεμε να φτιαξουμε και εκει παραθυρα και ενα παραθυρο πανω στην πορτα. Θελω να μπορει να ανανεωνεται ο αερας χωρις να προκαλουνται πολλα ρευματα αερα. Δε θελω καταθλιπτικη αποθηκη θέλω ενα χωρο ευαερο και ευήλιο.

Για να σας δωσω να καταλαβετε, θες να μπεις στο χωρο με τα καναρινια μου, ανοιγεις την πορτα και στον τοιχο απεναντι (η πλευρα του τοιχου) θα υπαρχουν κλουβιά, όπως και στον τοίχο δεξιά (βορεινή πλευρα). Στη αριστερη και νοτια πλευρα θα υπαρχουν παραθυρα να μπαινει φως και ενας αποθηκευτικός χώρος για να βαζω ολον τον εξοπλισμο. Δε ξερω αν ημουν αρκετα σαφής... Μαράκι εσύ τι εννοεις ανοιχτο σημειο; Δλδ σκεφτεσαι μια κατασκευη σαν υπαιθριος χωρος;

Χρωσταω διαστασεις και φωτογραφιες του χωρου! Θα τα εχετε οσο πιο συντομα γινεται!

Σας ευχαριστω πολυ ολους! Και περιμενω τις γνωμες σας με μεγαλη χαρα!
 
Αλίκη μην ξεχάσεις το τραπεζάκι και την καρέκλα σου για να απολαμβάνεις το καφεδάκι σου
Μια αιώρα θα βάλω να κάνω και ηλιοθεραπεία απολαμβάνοντας το τραγούδι τους και τις συμπεριφορές τους! Και εννοειται μολις φτιαχτει ειστε ολοι καλεσμενοι για καφεδακι! 😉
 
Aν μπορεις να φύτέψεις εξωτερικα λουλουδια ή να φτιάξεις ένα μικρο παρτέρι θα ολοκληρωθει η ομορφιά.
 
Aν μπορεις να φύτέψεις εξωτερικα λουλουδια ή να φτιάξεις ένα μικρο παρτέρι θα ολοκληρωθει η ομορφιά.
Μαζί σου, αλλά δυστυχώς στην ταράτσα μας φυσάει πάρα πολυ επειδη ο χωρος ειναι ανοιχτος απο παντου.. και δε ξερω αν θα αντεχαν τα περισσοτερα φυτα.. ενα μποστανακι και γλαστρουλες με βοτανα θα ηθελα πολυ να βαλω!
 
Ύπαρχουν κάποια θαμνοειδή που αντέχουν στον αέρα, είναι όμορφα και δίνουν χρώμα.ρώτα σε ένα φυτώριο όταν έρθει η ώρά.
 
δυστυχώς στην ταράτσα μας φυσάει πάρα πολυ επειδη ο χωρος ειναι ανοιχτος απο παντου.. και δε ξερω αν θα αντεχαν τα περισσοτερα φυτα..
Ρίγανη, θυμάρι, δεντρολίβανο, λεβάντα, άνετα κανένα πρόβλημα. Δυόσμο, βασιλικό θα τα βάλεις σε γωνιά να τα καλύπτει από τον αέρα η κατασκευή σου. Βάλε και πολλές σιτρονέλλες και αρμπαρόριζες για τα κουνούπια.
 
Back
Top