Φροντίδα Αλλαγή Περιβάλλοντος για ζακό 10 χρονών

μαιρηλω

PB New Member
Εγγραφή
1 Οκτ 2009
Μηνύματα
7
Πόλη
Τήνος
Γεια σας! Εδω μαίρη. Ζητώ πληροφορίες για τον παπαγαλο μου, είναι ζακό 10 χρονών και εδω και 1 εβδομάδα ζει μαζί μου στην τήνο. Στο παρελθόν δυστυχώς δεν είχε σχεδόν καθόλου φροντίδα, εκτός από τα βασικά, φαγητό(σπόρους και φυστίκια). Ζούσε αρκετά απομονομένος και όταν ήταν με κόσμο συνήθως φώναζε, οπότε και τον απομόνωναν ξανα. Τώρα φαίνεται πιο ήρεμος και πιο κοινωνικός. Παρ΄όλα αυτά συνεχίσει και τρώει τα φτερά του. Θα μπορέσω να τον εκπαιδεύσω και να ηρεμήσει; Ή είναι αρκετά μεγάλος; Επίσης, προτιμά να τον χαιδεύει και να τον φροντίζει ο φίλος μου, παρά εγώ... Να το πάρω προσωπικά:);
 
  • Like
Αντιδράσεις: Mpikis
Σήμερα όχι, έχουν αρχήσει να βγαίνουν λίγα πούπουλα. Το πρόβλημα είναι κυρίως στο λαιμό και στις φτερούγες του ψηλά. Από τότε που μετακόμησε δεν πολυασχολείται με τα φτερά του, χθές όμως το βράδυ, είμασταν μαζεμένοι στο σπίτι φίλοι και αυτός ξεπουπουλιάστηκε. Ενώ κατάλλα ήταν καλά, του μιλάγαμε και ασχολιόμασταν αρκετά μαζί του
 
Μπράβο Μαίρη που αναλάβατε αυτό το πουλί που περιγράφεις παραμελημένο & απομονωμένο! Χρειάζεται αρκετή φροντίδα, υπομονή και αγάπη για να ηρεμήσει, να νοιώσει ασφάλεια, να τρέφεται σωστά, να κινείται, να έχει παιχνίδια όταν είναι μόνο του, δημιουργική απασχόληση, να έχει την προσοχή & να εξοικειωθεί μαζί σας και να του περάσει η άσχημη συνήθεια να μαδιέται! Πού ζούσε τα προηγούμενα 10 χρόνια, σε petshop ή σε ανθρώπους που δε γνώριζαν τα σχετικά με το χαρακτήρα & τις απαιτήσεις του; Δες και αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/
 
Ζούσε με τους γονείς μου στην αθήνα. Εγω έλειπα συνέχεια εκτος. Κ τωρα πηρα την απόφαση να τον αναλάβω! Νομιζω πως θα τα καφέρει, μετα απο οσα έχει περασει, ειναι ακόμα αρκετα δεκτικός και θετικός! Σας ευχαριστώ πολύ!
 
Πιστευω πως το πουλι μπορει να επανελθει ως ενα πολυ καλο σημειο αλλα θελει ιδιαιτερο χειρισμο και περισσοτερη τυπικοτητα στο προγραμμα που θα του βαλετε. Καταρχην χρειαζεται ενα προγραμμα υπνου που πρεπει να κρατατε οσο γινεται πιο σταθερο. Δηλαδη να ξερει οτι καθε μερα θα κοιμαται απο τις 9 το βραδυ ως τις 7 το πρωι. (ενα παραδειγμα ειπα αλλα ειναι καλο να συμπληρωνει 10 ωρες) Δεν μπορει ενας παπαγαλος να ξενυχταει με την παρεα σας. Επισης η διατροφη του μονο με σπορους (φανταζομαι κατα κυριο λογο οτι τρωει ηλιοσπορους) και φυστικια ειναι παμφτωχη. Χρειαζεται φρεσκα φρουτα και λαχανικα εποχης καθημερινα. Καλο θα ηταν να παραγγειλεις και πελετς για παπαγαλους. Επισης του χρειαζονται παιχνιδια για παπαγαλους ξυλινα, σχοινενια, δερματινα που να εκτονωνει την ενεργεια του και να κραταει απασχολημενο το πανεξυπνο μυαλο του. Ακομη το καθημερινο μπανιο βοηθαει αρκετα σε αυτα τα πουλια. Φροντισε μονο να μην τον πιεζεις, κι εννοω οτι αν δεν κανει μπανιο σε λεκανη η νιπτηρα τοτε δοκιμασε να τον βρεξεις λιγο με ενα ψεκαστηρι απο μακρια κανοντας το νερο να πεφτει σαν νεφος.

Η προτιμηση που δειχνει στο φιλο σου ισως ειναι και μια ενδειξη για το φυλο του πουλιου.
 
Καλημερα σε ολους σας μπραωο καταρχην που ασχοληθηξεσ με τον παπγαλο ειναι φοβερα πουλια ιδιαιταρα τα ζακο οπως ειπνα και τα παιδια το πουλι θα επανελθει το οτι δειχνει αδυναμια στον φιλο σου ειναι απολυτα φισιολογικο γιατι οι αφρικανικοι δενοντια με το ταιρι τους στην προκειμενη περιπτωση ειναι ο φιλο σου μην τοπαρει προσωπικα! Παρατηραησα οτι οταν ειχε κοσμο κανει φασαρια και τραωαει τα φτερα τοθ αυτο ειναι απολιτα φισιολογικο γιατι το ποθλι ιταν απομωνομενο τι σιμαινει αυτο ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΠΡΟΙΣΟΧΗ ΣΑΣ. Προσπαθησε να διενεισ το ποθλι επιβραβευση καθε φορα που εισια με κοσμο μιλατοθ ταυτοχρονα ετσι ςστε να μιν νιωθει οτι ειναι παραμελημενο για να σε βοηθησω πιο πολυ εχεσι να κανεισ με ενα παιδι που εχει εγκεφαλο 5 χρονου και συναισθηματικο κσομο 2 χρονοθ παιδιου σκεψου ετσι και τ=θα βρεις τον τροπο να μην τρωει τα φτερα του. αλαξετου το κλουβι και βαλε του παιχνιδια. Δινε του τον χρονο που πραγαμτικα μπορεισ να τοθ δςσεισ οχι παραπανς γιατι αν δεν μπορειθσ αν εισαι εκει συνεχεια θα γινουν χειροτερα τα πραγματα. συνδιασε τιβ διατροφη με βιταμινεσ και δινε τοθ ερεθησματα στο πουλι ειτε για παιχνιδι μαζι σου ειτε για ενασχοληση θα ηθελα να με κρατας ενημερωμενο για το πως παει το πουλακι και τι κινησεις κανεις, ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΘΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΤΟ ΠΩΣ

φιλικα με ευχεσ για μια πολυ καλη ημερα

Πανος
 
Kαλημερα στην πανεμορφη Τηνο(ειμαστε γειτονακια)!
Ευχομαι το ζακουδακι σου να το ξεπερασει το προβλημα του γρηγορα. Με τη σωστη φροντιδα που σου ειπαν και τα παιδια, την τροφη και την αγαπη πιστευω πως θα τα καταφερεις.
Μηπως λοιπον λογω της αδυναμιας προς το φιλο σου ειναι θηλυκο;
 
Tαυτοχρονα καθως θα μας λες τι κανει ο ζακο σου, βαλε και καμια φωτο να το δουμε και να θαυμασουμε!
 
συγχαρητηρια που ανελαβες αυτο το πουλι. το ευτυχημα εινα -οπως μας λες- οτι ειναι δεκτικος παρολη την παραμεληση. με φροντιδα και τυπικο προγραμμα οπως ανεφερε και ο ανεστης θα ανακαμψει ικανοποιητικα. ενημερωνε μας!
 
... Παρατηραησα οτι οταν ειχε κοσμο κανει φασαρια και τραωαει τα φτερα τοθ αυτο ειναι απολιτα φισιολογικο γιατι το ποθλι ιταν απομωνομενο τι σιμαινει αυτο ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΠΡΟΙΣΟΧΗ ΣΑΣ. Προσπαθησε να διενεισ το ποθλι επιβραβευση καθε φορα που εισια με κοσμο μιλατοθ ταυτοχρονα ετσι ςστε να μιν νιωθει οτι ειναι παραμελημενο...

Συμφωνω με τα περισσοτερα που λες αλλα με αυτο το κομματι πιο πανω εχω καποια ερωτηματικα...

Οταν το πουλι βγαζει τα φτερα του σημαινει οτι στρεσσαρεται, σωστα;
Αρα αρχικα το ερωτημα μου ειναι γιατι να το αφησουμε αυτο να συμβει; Το παν δεν ειναι πιστευω σε αυτη τη φαση να του διαδαξεις πραγματα αλλα αρχικα να αποφυγουμε καταστασεις που το στρεσσαρουν με καθε τροπο μεχρι το πουλι να ζησει ενα ευλογο διαστημα μαζι μας και να νιωθει οικεια με τη νεα οικογενεια και το νεο σπιτι. Αφου συμβει αυτο πιστευω οτι τοτε θα μπορει να ασχοληθει περισσοτερο με την κοινωνικοποιηση του. Διοτι αν ενα πουλι μαδιεται απο το στρες κι εσυ πας και το επιβραβευσεις κι απο πανω με την προσοχη σου, λιχουδιες η με τη φωνη σου η εστω το κοιτας και μουρμουριζεις, τοτε ετσι του δινεις λογο για να συνεχισει να το κανει αφου ετσι θα ξερει οτι θα σου τραβαει την προσοχη. Οσον αφορα το μαδημα, επειδη το εχω ζησει απο πρωτο χερι και συμφωνα με οτι εχω διαβασει οταν προσπαθουσα να αντιμετωπισω το προβλημα αυτο με το Φοιβο, πιστευω πως το καλυτερο που μπορει να κανει καποιος ειναι να το αγνοει τελειως τη στιγμη που μαδαει καποιο φτερο του σε σημειο ακομη και να μην το σκεφτεται οτι εκανε κατι κακο. Το καλυτερο θα ηταν να φευγει απο το δωματιο για να καταλαβαινει οτι αποδοκιμαζεις αυτην την ενεργεια και οτι οταν το κανει θα μενει μονος του.

Αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση εγω προσωπικα πιστευω πως φταιξανε κι αλλα πραγματα που ανεφερα και πιο πριν (το οτι ηταν ξυπνιο σε συνδυασμο με τον ξενο κοσμο και το καινουριο περιβαλλον) κι οχι μονο ο κοσμος που δεν ηξερε.
 
σας ευχαριστώ πολυ για τις κατευθήνσεις και τις συμβουλές! Ηδη προσπαθούμε να του φτιάξουμε ένα σταθερό πρόγραμμα. Και σκεύτομαι διάφορες ιδέες για παιχνίδια(στην τήνο τα pet shop δεν έχουν παιχνίδια), οπότε και θα του φτιάξω μόνη μου. Είδα διάφορα σχετικά με τα παιχνίδια που έχεται αναφέρει, ήθελα να ρωτήσω, σκεύτομαι να χρησημοποιήσω ξύλα, χοντρό σκοινί και χοντρό χαρτί (όπως αυτό από το χαρτί κουζίνας) Μήπως δεν κάνει να μασουλάει το χαρτόνι;
 
δεν υπαρχει προβλημα με το χαρτι αρκει να μην εχει μελανι επανω η αλλα χημικα... Μια συμβουλη.. Αν φωβατε τα παιχνιδια που του φιαχνεις η που αγοραζεις, μην απογοητευτης. Κρεμασε του τα μακρια απο το κλουβι και καθε μερα μερα φερνετα ποιο κοντα προς αυτον... Ετσι θα τα αποδεκτη.
μπορεις να σπας με ενα μαχαιρι ενα κοματι απο το τσοφλι του καριδιου και αυτος θα ασχολιτε πολυ ωρα μεχρι να φτασει το εσωτερικο του... (οχι ομως συχνα ειναι πολυ παχυντικο).
να του αλλαζεις τα παιχνιδια συχνα για να μην τα βαριεται... Και να του μιλας πολυ... Ευχομαι να τα καταφερεις και να επανελθει γρηγορα...
θα παρακολουθω το θεμα σου για να μαθενω πως πηγαινει...
καλη επιτυχια...
και αν θες κατι απο Αθηνα και μπορω να βοηθησω πες μου το...
 
Μαιρη μπορω αν θελεις να σου στειλω εγω στην Τηνο παιχνιδακια αρκει να πας στο καραβι να τα παρεις!
 
με εχετε κατασυγκινήσει! Προς το παρον, του έχω δώσει σκληρό χαρτόνι και νομίζω ότι έχει ενθουσιαστεί! Του δίνω αρκετά φρούτα και λαχανικά και συνήθως τα τρώει εύκολα. Είναι αρκετά πιο ήρεμος απότι παλαιότερα, μιλάει περισσότερο και το συμαντικότερο, έχει σταματίσει να κάνει τον συναγερμό του γείτονα και την κόρνα! Νομίζω τελικά η αλλαγή περιβάλοντος και οι συμβουλές σας του έκαναν πολύ καλό! Θα σας ενημερώσω για την πορεία του! Α, του αρέσουν πολύ τα ξερά σύκα.. Είναι καλό να τρώει συχνά;
 
Back
Top