Διατροφή Αλλαγή μείγματος σπόρων σε καρδερίνες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mouftis84
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mouftis84

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαρ 2015
Μηνύματα
69
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα παιδιά έδινα στις καρδερίνες μου ένα μείγμα για άγρια περιλα λευκή νιζερ βρώμη ηλιόσπορους καναβουρι σουσάμι λιναροσπορο μαρουλοσπορο κεχρί πάνω κάτω αυτά και δεν έχει φέρει εδώ και καιρό και πήρα χθες από άλλο πετ manitoba intigena το άνοιξα και είδα πως η ποικιλία σε σπόρους είναι πολύ καλή αλλά μου φάνηκε να είναι μεγαλύτεροι σε μέγεθος μήπως έπρεπε να πάρω την manitoba garduelidi;να πω πως οι καρδερίνες μου είναι balcanica oxi major

η σακούλα με το μείγμα λέει πάνω για φλωρο major καρδερίνες φανέλες έδειξα στο παλικάρι απ το πετ ένα μείγμα χύμα που έμοιαζε με αυτό που είχα και μου είπε πως αυτό που πήρα τελικά είναι το ίδιο αλλά δεν ειναι
 
Από μείγμα σε μείγμα, εταιρία με εταιρία, το μέγεθος των σπόρων διαφέρει αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα για τις καρδερίνες. Αυτό που πρέπει να προσέξεις - αν μπορείς - περισσότερο είναι να μην υπάρχει μεγάλη διαφορά στα ποσοστά λίπους/πρωτεϊνών μεταξύ των μειγμάτων. Θα σου πουν και οι καρδερινάδες.
 
Αυτό είναι για μεγάλα Ιθαγενή: Φλώρος, Σπίνος, Πυρούλα την επόμενη φορά και μετά να αγοράζεις manitoba garduelidi
 
Αγόρασα πριν 30 λεπτά δεν άντεξα αν ρίξω μέσα στη garduelidi λίγο από το άλλο μείγμα πειράζει;
 
Όχι δεν πειράζει. Απλά οι μεγαλύτεροι σπόροι, μπορεί να μείνουν αφάγωτοι.
 
Back
Top