Φροντίδα Αλλαγή συμπεριφοράς καναρινιού όταν έχει ήλιο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tsixla77
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Tsixla77

PB New Member
Εγγραφή
19 Σεπ 2019
Μηνύματα
46
Παιδιά καλησπέρα σας,
Έχω να σας πω κάτι που μου φαίνεται κάπως περίεργο σχετικά με το καναρίνι μου. Τώρα το τελευταίο μήνα περίπου έχω παρατηρήσει ότι όταν ο καιρός είναι συνεφιασμενος βρέχει κτλ το καναρίνι μου κελαίδαει αρκετά έντονα και συνεχεια- όταν όμως έχει αρκετό ήλιο και ειδικά από εχθές κάθεται ήρεμος και δεν έχει βγάλει άχνα. Δεν είναι λίγο περίεργο αυτό;
 
Τσεκαρε μηπως οταν βγαζει ηλιο δημιουργειται καμια αντανάκλαση ή καμια σκια καπου και τον φοβιζει.
Μα αυτό γίνεται και όταν ειναι και μέσα στο σπίτι, είναι λες και χαίρεται όταν είναι χάλια ο καιρός μόνο 😛
 
Και εγώ έχω παρατηρησει στο ζευγάρι που έχω και έχει μικρά ο αρσενικός όταν γυρίσει ο ήλιος και τον χτυπάει για κανένα μισάωρο είναι λες και την πεφτει για υπνο με τα μάτια ανοιχτά. Σιέστα! Μετά το μισάωρο αντε το πολυ σαράντα λεπτό ενώ συνεχίζει να τον χτυπάει ο ήλιος είναι λες και ξυπνάει και συνεχίζει ζωηροτατος! Μπορεί να λιάζεται!
 
Και εγώ έχω παρατηρησει στο ζευγάρι που έχω και έχει μικρά ο αρσενικός όταν γυρίσει ο ήλιος και τον χτυπάει για κανένα μισάωρο είναι λες και την πεφτει για υπνο με τα μάτια ανοιχτά. Σιέστα! Μετά το μισάωρο αντε το πολυ σαράντα λεπτό ενώ συνεχίζει να τον χτυπάει ο ήλιος είναι λες και ξυπνάει και συνεχίζει ζωηροτατος! Μπορεί να λιάζεται!
Λες να έχει συνηθίσει τη συννεφιά και να "φοβαται" τον ήλιο; Για να καταλαβαίνετε όλη μέρα που είχε ωραία μέρα ήλιο κτλ δεν έβγαλε άχνα, και πριν από λίγο που έπεσε ο ήλιο ξεκίνησε να μιλάει.
Δεν τον καταλαβαίνω 😛
 
Λες να έχει συνηθίσει τη συννεφιά και να "φοβαται" τον ήλιο; Για να καταλαβαίνετε όλη μέρα που είχε ωραία μέρα ήλιο κτλ δεν έβγαλε άχνα, και πριν από λίγο που έπεσε ο ήλιο ξεκίνησε να μιλάει.
Δεν τον καταλαβαίνω 😛
Είναι μελαγχολικό καναρίνι! Τυπου Πουλόπουλος!
 
Back
Top