Γενικά Αλλαγή συμπεριφοράς κοκατίλ

Bill danger

PB New Member
Εγγραφή
16 Φεβ 2018
Μηνύματα
85
Πόλη
Αθήνα
γεια σας το κοκατιλ μου (θυλικο) απο χθες εχει αλαξει η συμπεριφορα του εκει που καθεται και πλησιαζω το δαχτυλο μου για το χαιδεψω αρχιζει και με δαγκωνει(δεν δαγκωνει δυνατα) και οταν πηγαινω σε αλλο δωματιο με ακολουθει περπατοντας ενω οταν το βαζω στον ωμο μου μολις κανω ενα βημα πεταει στο πατωμα (νομιζω οτι κανει ετσι επειδη προχτες ελλειπα ολη μερα απο το σπιτι και δεν προλαβα να το βγαλω εξω αλλα δεν ειμαι σιγουρος)

επεισης όταν κάθομαι στον υπολογιστή δεν κάθεται στα ποδιά μου όπως έκανε συνήθως άλλα φέρνει σβούρες από κάτω σαν να θέλει να τον ανεβάσω και μόλις το κάνω με δαγκώνει και πάει πάλι κάτω
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ολα τα πουλακια περνανε τη φαση τους που μπορει να ειναι πιο νευρικα η να μη θελουν πολλα πολλα! τι ηλικια εχει; μηπως αλλαζει φτερωμα;
είναι ενός χρόνου και 4 μηνών και κάποιες φορές αφού με δαγκώσει σκύβει το κεφάλι για να την χαϊδέψω και άμα το κάνω με ξανά δαγκώνει
 
με δαγκώσει σκύβει το κεφάλι για να την χαϊδέψω και άμα το κάνω με ξανά δαγκώνει

Σου δείχνει τι θέλει να του κάνεις και μετά σε μαλώνει γιατί δε το έκανες όπως το ήθελε. Το κάνει και ο ένας ο δικός μου αυτό και έτσι το έχω αντιληφθεί, μου έκανε και εμένα εντύπωση στην αρχή, το πιθανότερο είναι να σου ζητάει να του φτιάξεις τα πούπουλάκια και όχι να το χαϊδέψεις
 
Σου δείχνει τι θέλει να του κάνεις και μετά σε μαλώνει γιατί δε το έκανες όπως το ήθελε. Το κάνει και ο ένας ο δικός μου αυτό και έτσι το έχω αντιληφθεί, μου έκανε και εμένα εντύπωση στην αρχή, το πιθανότερο είναι να σου ζητάει να του φτιάξεις τα πούπουλάκια και όχι να το χαϊδέψεις
δεν νομιζω να ειναι αυτο γιατι και οταν δεν ασχολουμαι μαζι του μπορει να ερθει και να με δαγκωσει
 
Ειναι ορμονικες διαταραχες οπως σου εγραψε και ο Ζαχαριας - κατι που εμφανιζεται τοσο στη φυση οσο και στην 'αιχμαλωσια' τους. Εαν ειναι ταισμενο στο χερι θα γινει ακομα πιο 'επιθετικο'. Ο λογος ειναι οτι σε βλεπει πλεον σαν το ταιρι του και περιμενει να καταλαβεις τι εχει και τι συμβαινει.
 
ειναι και στο χαρακτηρα του καθε πουλιου! αλλα περισσοτερο αλλα λιγοτερο!
ενταξει σιμερα ηταν μια χαρα ουτε με δαγκωσε ουτε τιποτα εγινε ξανα το γλυκο πουλακι που ηταν παντα ελπιζω να κρατησει βεβαια
 
Back
Top