Γενικά Αλλαγή συμπεριφοράς σε budgies

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stampa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

stampa

PB New Member
Εγγραφή
23 Νοε 2008
Μηνύματα
49
Πόλη
Θεσσαλονίκη
έχω εδώ και 2 μήνες ένα ζευγάρι Budgies (θυλ.5 μήνων, αρσ.1 έτους) απο την πρώτη εβδομάδα έτρωγαν απο το χέρι μου
όλα καλά!
έχει τωρα 2 μέρες δεν μπόρω να τα πλησιάσω
s.o.s. Παρακαλώ τα φώτα σας!
ευχαριστώ!
 
Πιθανολογώ ότι τα έχεις μέσα στο σπίτι κ΄για κάποιο λόγο στρεσαρίστικαν (επίσκεψη, φωνές πιτσικιρίκια κτλ). Άφησέτα λίγο καιρό χωρίς να τα στρεσάρεις και φρόντισε το βράδυ να είναι σε χώρο που δεν έχει κόσμο και ρίχνε από επάνω ένα πανάκι σκούρο για να μην αντιλαμβάνωνται το φως. Σταδιακά δοκίμασε να τα πλησιάσεις με κάτι που τρελένονται να τρώνε ( πχ μήλο, αυγό, πρασινάδα) ή να παίζουν.
 
έχω εδώ και 2 μήνες ένα ζευγάρι Budgies (θυλ.5 μήνων, αρσ.1 έτους) απο την πρώτη εβδομάδα έτρωγαν απο το χέρι μου
όλα καλά!
έχει τωρα 2 μέρες δεν μπόρω να τα πλησιάσω
s.o.s. Παρακαλώ τα φώτα σας!
ευχαριστώ!

Εχουν γινει επιθετικα η εννοεις οτι φοβουνται;
 
έχεις δίκιο Κώστα προχθές είχα κόσμο στο σπίτι! Ελπίζω να είναι απο αυτό και να επανέλθουν

Ανέστη δεν είναι επιθετικά όταν τα πλησιάζω με το χέρι πετάν μακριά
 
είχα κόσμο στο σπίτι! Ελπίζω να είναι απο αυτό και να επανέλθουν
Κατα 99% ναι. Φρόντισε την επόμενη φορά να μην τα πλησιάσει κανείς και να τηρηθεί το πρόγραμμα (ύπνου, θέση κτλ).
 
ευχαριστώ για την βοήθεια, σήμερα είναι καλήτερα όσο για για τον ύπνο τα φώτα στο δωμάτιο τους τα έχω με χρονοδιακόπτη.
και πάλι ευχαρίστω!
 
Κάτι παρόμοιο με αυτό που έχεις. Πάντος τρομερό το κλουβάκι τους... Τέλειο. Ζήλεψα. Μια μικρή παρατήρηση όμως. Μη χρησιμοποιείς εφημερίδα, διότι το μελένι είναι τοξικό και οδηγεί σε διλητιριάσεις. Δοκίμασε κουζινόχαρτο ή άμμο που έχεις ήδη.
 
Σέυχαριστω πόλυ η εφημερίδα ήταν προσωρινή σήμερα έκανα ταψάκι απο πλεξι γλας με άμμο και κάτι μικροαλλαγές.
 

Συνημμένα

  • HPIM6206.webp
    HPIM6206.webp
    57,3 KB · Προβολές: 69
Back
Top