Ασθένειες Αλλαγή φωνής σε καναρίνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mioannou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mioannou

PB New Member
Εγγραφή
19 Νοε 2018
Μηνύματα
163
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σας!

Γύρισα χθες μετά από δύο εβδομάδες σπίτι και παρατήρησα ότι το καναρίνι μου κελαηδάει κάπως διαφορετικά.
Αυτές τις δύο εβδομάδες είχε φυσικά την απαραίτητη φροντίδα με την διαφορά ότι δυστυχώς δεν είχε την δυνατότητα να κάνει μπάνιο και οι αντιδράσεις του/ζωηράδα του είναι ίδια με πριν.
Σκέφτηκα μήπως πρόκειται για ακάρεα της τραχείας, αλλά μιας και δεν έχω πείρα είναι απλά μια εικασία. Επίσης, δεν μπορώ να πω πως παρατηρώ βραχνάδα κατά το κελάηδημα, απλά κάτι διαφορετικό.
Μια άλλη σκέψη είναι μήπως σχετίζεται με την πτερόρροια, η οποία στο καναρινάκι μου δεν έχει ξεκινήσει ακόμα.
Να σημειώσω εδώ πως έχει ακάρεα στα ποδαράκια του, το είχαμε αντιμετωπίσει αλλά τώρα χρειάζεται πάλι επάλειψη με epithol-δεν ξέρω αν έχει κάποια σημασία.
Τί μπορεί να είναι;
 
Καλησπέρα, είναι σε πτεροροια;
Σήμερα παρατήρησα το πρωί 3-4 φτεράκια, δεν είχα ξαναδεί κάτι
[automerge]1565156979[/automerge]
Άλλαξε προς το καλύτερο προς το χειρότερο;
Θα έλεγα προς το χειρότερο. Είναι σαν να μην μπορεί να «πιάσει τόσο υψηλές νότες»
 
Καλησπερα, και εγώ παρατήρησα σήμερα μοα βραχνάδα στην φωνή του.. η ζέστη σήμερα στην Πάτρα είναι στα κόκκινα, το μεσημέρι τα έβαλα μέσα τα καναρίνια γιατί είχε γύρω στους 40 βαθμούς.. Μάλλον έιναι και στο αρχικό στάδιο πτερορροιας, μήπως οφείλεται κ στα 2 συνδυαστικά; κατά τα αλλά δεν έχω παρατηρήσει κάτι άλλο. Οι φωνές του έχουν μειωθεί πολύ αρκετά το τελευταίο διάστημα..
 
Είναι σαν να μην μπορεί να «πιάσει τόσο υψηλές νότες
Οφείλεται στην πτερόρροια που ξεκινά τώρα σύμφωνα με την περιγραφή σου. Σε λίγες ημέρες δεν θα τον ακούς καθόλου.
 
Επίσης έχω ένα πρόβλημα, θα φύγω σε μια εβδομάδα διακοπές για 6 μέρες. Μιας και τα 3 καναρίνια από ότι είδα σήμερα το πρωί που τα καθάρισα έχουν μπει σε πτεροροια, κ στα 3 είδα αρκετά πούπουλα-φτερά που τους έχουν πέσει από τα φτερά τους.. Τα έχω ολοχρονίς σε εξωτερικό χώρο, να τα βάλω μόνιμα μέσα για την εβδομάδα αυτή που θα φύγω; και λόγο ζέστης αλλά και λόγο πτεροροιας ώστε να είναι κ στα πιο «σκοτεινα»..
επίσης το άτομο που θα μου τα κοιτάει δεν μπορεί να κάνει πολλά πράγματα, τι μου προτείνεται.. Πέρα από τροφές κ νερά που θα φουλαρω, τι άλλο να κάνω;
 
Αν το μονο που μπορει να κανει το ατομο που θα αφησεις στο ποδι σου ειναι ανατροφοδότηση,τοτε ειναι καλυτερα να μπουν σε εσωτερικό χωρο αλλα να υπαρχει φυσικος φωτισμός.
 
Ναι βεβαίως θα μείνει ανοιχτό το πατζουρι για φυσικό φως, και κάπου αλλου για αερισμό του χώρου, ανοιχτό τζαμί. Θα τον ψησω 2 φορές να μου βάλει αυγό και πιστευω όλα να πάνε καλά.
Αντε καμία μέρα και κανα λαχανικό..

Φεύγω στην πιο δύσκολη στιγμή τους..

ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το νερό να αλλάζεται καθημερινά εάν γίνεται. Αυγο και να μην βάλεις για 6 μέρες δεν έγινε τίποτα.
Προσωπικα, εάν είναι προστατευμένα εξω, δεν θα τα έβαζα καν μέσα.
Όσο λιγότερες και σαφείς οδηγίες τόσο το καλύτερο εάν ο φίλος δεν το πολυκατεχει το θέμα.
 
Ο βασικότερος λόγος που θέλω να τα βάλω μέσα είναι η ζέστη... αν χτυπήσει 40αρι θα μου ψοφήσουν, και δεν μπορώ να εμπιστευτώ κανέναν σε αυτό..
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Οφείλεται στην πτερόρροια που ξεκινά τώρα σύμφωνα με την περιγραφή σου. Σε λίγες ημέρες δεν θα τον ακούς καθόλου.
Ευχαριστώ πολύ, είχα άγχος μιας και είναι το πρώτο καλοκαίρι που τον έχω! Να είσαι καλά!
 
Back
Top