Γενικά Αλλαγή χρώματος καναρίνιου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giannisp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

giannisp

PB New Member
Εγγραφή
25 Απρ 2020
Μηνύματα
31
Πόλη
Κερατσίνι
Καλησπέρα σε όλους.
Θέλω να ρωτήσω κάτι όσον αναφορά το χρώμα του καναρίνιου μου.
Ειναι το 2017 και όταν τον πήρα ήταν κίτρινος προς πορτοκαλί.
Τώρα μετά από 3 χρόνια έχει σχεδόν ασπρίσει.
Που μπορεί να οφείλεται;
 

Συνημμένα

  • 20200510_202953.webp
    20200510_202953.webp
    116,6 KB · Προβολές: 22
  • 20200425_124643.webp
    20200425_124643.webp
    119,4 KB · Προβολές: 22
Το πήρα 6 μηνών και εδώ και 3 χρόνια εγώ δεν του δίνω χρωστική. Προλαβε σε 6 μήνες να χρωματιστή τόσο πολύ.
Αν και από κει που το πήρα ΔΕΝ νομίζω να του έδινε...
 
@giannisp

Οι χρωστικες υπαρχουν παντου Γιαννη, στα λαχανικα, στις μαλακες τροφές/αυγοτροφες, στον κροκο του αυγου, σε καποια σπόρια κτλ.
Δεν αναφερομαι απαραιτητως σε καποιο σκευασμα.
 
@giannisp Τα καναρίνια βάφονται μέσω μιας φυσιολογικής διαδικασίας μόνο όταν αλλάζουν φτερά, δεν έχει σημασία τι τρώνε όλο τον υπόλοιπο χρόνο, αυτό είναι λεπτομέρεια.
Το πιο κοινό λοιπόν χρονικό διάστημα βαφής είναι η πτερόρροια.
Αν ήταν πορτοκαλί και τώρα δεν είναι, σημαίνει ότι πρέπει να προσέξεις την διατροφή του κατά την διάρκεια της πτερόρροιας.
Χιλιάδες άνθρωποι έχουν απλά κίτρινα καναρίνια στο μπαλκόνι τους και είναι κίτρινα απλά και μόνο επειδή οποιοδήποτε μείγμα σπόρων και αν δώσουν περιέχει καροτενοειδή ικανά να τα χρωματίσει.
Όταν έρθει η πτερόρροια, δεν πρέπει να αμελήσεις την διατροφή του, να έχεις επώνυμο,όχι πολυκαιρισμένο μείγμα σπόρων, αυγό 2-3 φορές ανά εβδομάδα και λαχανικά.

Αν τα κάνεις όλα αυτά τόσες πτερόρροιες αλλά πάλι έχεις το ίδιο αποτέλεσμα ή δεν το θυμάσαι καλά αρχικά και έχεις ένα μωσαικό ενδιάμεσο ή κοινό,ή κάτι άλλο συμβαίνει στο συκώτι.

προλαβε σε 6 μήνες να χρωματιστή τόσο πολύ.
Τα μικρά πουλιά βγάζουν φτερά μόλις γεννιούνται και σε 3 μήνες από τότε ξανά.Άρα επιδέχονται κανονικό, από την φύση τους, βάψιμο πολύ πριν τους 6 μήνες.
 
Back
Top