Αναπαραγωγή Αλλαγή χώρου μη απογαλακτησμένων νεοσσών

Εγγραφή
18 Ιουν 2009
Μηνύματα
57
Πόλη
Ορεστιάδα
Παιδιά την καλησπέρα μου. Τι έχετε να πείτε για την αλλαγή χώρου μη απογαλακτησμένων νεοσσών μαζί με τους γονείς τους; Οι γονείς θα τους παρατήσουν; η δεν υπάρχει αυτός ο κίνδυνος;
 
Μόνο αν το κάνεις... Θα το μάθεις.

Υπάρχουν πουλιά που τα παρατάνε... Και υπάρχουν και άλλα που δεν το κάνουν.
 
ο χρόνος απογαλακτησμού σε καμιά περίπτωση δεν είναι για μένα οι 4 εβδομάδες. Για μενα ισχύει, όταν αρχισουν και τρώνε μόνα τους και όταν πια η μητέρα σταματήσει να τα ταίζει. αυτό μπορεί να συμβεί την 23η μερα αλλα μπορή και την 30η.
 
Μόνο αν το κάνεις... Θα το μάθεις.

Υπάρχουν πουλιά που τα παρατάνε... Και υπάρχουν και άλλα που δεν το κάνουν.
και στην περίπτωση που έχουν βγεί απο την φωλιά στο κλαδί;

Οχι.

Υπάρχουν πουλιά που απογαλακτίζονται νωρίτερα.
για καναρίνια μιλάω. τουλάχιστον έμενα δεν μου έτυχε.
 
Εγώ έχω πουλί 24 ημερών που είναι αποκλειστικά στο κλαδί (εκεί κουρνιάζει και το βράδυ) και δεν το έχω δει να τρώει μόνο του ακόμα. Αντίθετα, πολύ αραιά (ίσως 1 φορά τη μέρα) το ταΐζει ο πατέρας του
 
Εγώ έχω πουλί 24 ημερών που είναι αποκλειστικά στο κλαδί (εκεί κουρνιάζει και το βράδυ) και δεν το έχω δει να τρώει μόνο του ακόμα. Αντίθετα, πολύ αραιά (ίσως 1 φορά τη μέρα) το ταΐζει ο πατέρας του
όταν το δεις να τρώει μόνο του, τότε όλα καλά.

Κι εγώ για καναρια μιλάω.
Ωραία. :) Και στην περίπτωση που η οικογένεια είναι στο κλαδί, υπάρχει και πάλι περίπτωση να τα παρατήσουν;
 
ο χρόνος απογαλακτησμού σε καμιά περίπτωση δεν είναι για μένα οι 4 εβδομάδες. Για μενα ισχύει, όταν αρχισουν και τρώνε μόνα τους και όταν πια η μητέρα σταματήσει να τα ταίζει. αυτό μπορεί να συμβεί την 23η μερα αλλα μπορή και την 30η.
Δεν υπαρχει σταθερο οριο, ειναι ζωντανοι οργανισμοι. Μπορει να ειναι 3 μπορει να ειναι 4 ή 5 εβδομαδες. Επισης, για μενα ειναι λαθος αυτο με τη μητερα, πρωτον γιατι μετα απο ενα διαστημα ταιζει ο πατερας (αν ολα ειναι οκ με το ζευγαρι και δεν την εχεις μονη της) και δευτερον γιατι ο πατερας ή η μητερα οσο ζητανε τα μικρα θα βοηθουν, αραια μεν αλλα θα το κανουν. Οποτε δεν ειναι τιποτα σιγουρο.

Οσο για το αν θα τα παρατησουν επισης δεν μπορεις να ξερεις, Τα πουλια αναγνωριζουν τη φωλια απο το περιβαλλον της, αν αλλαξει μπορει να μην την αποδεχονται. Δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο και για τα κλαρια (εφοσον λες οτι τα μικρα ειναι στα κλαρια) αλλα μονο αν το δοκιμασεις θα ξερεις.
 
Τι έχετε να πείτε για την αλλαγή χώρου μη απογαλακτησμένων νεοσσών μαζί με τους γονείς τους; Οι γονείς θα τους παρατήσουν; η δεν υπάρχει αυτός ο κίνδυνος;
Αν καταλαβαίνω καλά... Θέλεις να αλλάξεις κλουβί και όχι χώρο. Για το πρώτο έχει ένα ρίσκο. Για το δεύτερο μικρότερο.
Ωραία. :) Και στην περίπτωση που η οικογένεια είναι στο κλαδί, υπάρχει και πάλι περίπτωση να τα παρατήσουν;
Ο φόβος είναι μεγάλος όσο τα μικρά είναι στη φωλιά... μετά είτε "ζητιανεύοντας" είτε κυνηγόντας τους γονείς θα φάνε... κι άρα έχουν πορεία επιβίωσης.
ο χρόνος απογαλακτησμού σε καμιά περίπτωση δεν είναι για μένα οι 4 εβδομάδες. Για μενα ισχύει, όταν αρχισουν και τρώνε μόνα τους και όταν πια η μητέρα σταματήσει να τα ταίζει. αυτό μπορεί να συμβεί την 23η μερα αλλα μπορή και την 30η.
Συμφωνώ κι εγώ...
Ο απογαλακτισμός είναι μια εξαιρετικά δύσκολη για το πτηνό περίοδος και παραμονεύουν κίνδυνοι ακόμη και για τη ζωή του. Είναι άσχημο να προσπαθούμε να βάλουμε όριο προς τα πάνω ή προς τα κάτω χωρίς να έχουμε μπροστά μας τα πτηνά για τα οποία θα πρέπει να αποφασίσουμε... Κι ας ξέρουμε ακριβώς την ηλικία τους.
Αν δεν βλέπεις τα πτηνά ...
πως μπορείς να καταλάβεις αν ταΐστηκαν καλά ή όχι από τους γονείς τους;
πως μπορείς να καταλάβεις αν ο μεγάλος (ίσως) αριθμός τους μείωσε και την ικανότητα τροφοδοσίας των γονιών;
πως μπορείς να καταλάβεις αν έχουν ή όχι την ανάπτυξη που πρέπει;
πως μπορείς να πεις τα βγάζω στις 23 ή στις 33 μέρες;
Για μένα δεν υπάρχει (κι εδώ) κανόνας...
Υπάρχει απλά εκτίμηση της εικόνας και βάση αυτής και η απόφαση.
Και να παρακαλάμε να είναι σωστή...
 
Αν καταλαβαίνω καλά... Θέλεις να αλλάξεις κλουβί και όχι χώρο
Εγώ γιατί κατάλαβα ότι θέλει να αλλάξει χώρο; 😎

Νίκο δεν μπορείς να κάνεις υπομονή 1-2 εβδομάδες; Τόσο επιτακτική είναι η ανάγκη της μεταφοράς; Ενέχει κίνδυνο και ρίσκο... Προσωπικά δε θα στο πρότεινα γιατί αν τα παρατήσουν είναι σε ηλικία που δεν ανοίγουν στόμα, οπότε θα είναι και καταδικασμένα.. ☹
 
Επινα καφέ χθες με μέλος του Φόρουμ όπου ήρθε από Κρήτη με το αυτοκινητο τους πριν λίγες μέρες και ήρθε να τα πούμε.

Επειδη δεν έιχε κανέναν να του φροντίσει τα δύο ζευγαράκια του τα πήρε μαζί του σε κατάσταση αναπαραγωγής και τα δύο.

Στο ένα ζευγάρι που η θηλυκιά κλωσούσε τα αυγά σε πρωχωρημένες μέρες... Δυστυχώς.

Στο άλλο ζευγάρι που τα μικρά είχαν βγει εδω και λίγες μέρες τα τάιζαν μια χαρά σε όλο το ταξίδι προς Αθήνα.

Οταν μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς κανείς δεν μπορεί να είναι απόλυτος για τίποτα.
 
Back
Top