Αναπαραγωγή Αλλαγη κλουβιου του αρσενικου

voutsigoutsi

PB New Member
Εγγραφή
23 Απρ 2009
Μηνύματα
184
Καλησπερα παιδια. Η μια καναρα μου μειναι στη φωλια εχοντας κανει ηδη 3 αυγουλακια. Ο αρσενικος ειναι μαλλον καλος πατερας. Ταιζει την κλωσσα ηδη και γενικα την προστατευει. Κοντα (στα 2-3 μετρα) εχω μια αλλη καναρα πυρωμενη που σημερα αρχισε να φτιαχνει φωλια. Κανει τα φτερα της πανω κατω(σαν να τρεμει) και τιτιβιζει συνεχεια. Ο δε αρσενικος την κελαιδαει συχνα. Τι να κανω να τον παρω απ την κλωσσα να τον βαλω στην αλλη η να μην τα πειραξω καθολου;
 
αν θελεις να τον παρεις μπορεις ομως μπαινεις σε μια διαδικασια ρισκου! Δηλαδη... Μετα πρεπει να προσεξεις ποτε θα επαναφερεις τον καναρο στην 1η καναρα... Πως θα αντιδρασει η 1η καναρα οταν της παρεις τον καναρο και βεβαια πως θα αντιδρασει και η 2η καναρα οταν της παρεις τον καναρο.η δικια μου γνωμη ειναι να αφησεις το ζευγαρι οπως ειναι και οταν τα μικρα εχουν φτασει 13-14 ημερων τοτε να βαλεις τον καναρο στην 2η καναρα.
 
αν είσαι σίγουρος ότι η κανάρα που έχει ήδη τρία αυγά μπορεί να τα βγάλει πέρα με τα μικρά της βγάλε τον αρσενικό και ρίχτον στη δεύτερη! Καλό θα είναι να βάλεις χαρτάκια γύρω από τις φωλιές των 2 θηλυκών αν αυτές είναι εξωτερικές έτσι ώστε να μη βλέπουν η μία κλώσσα την άλλη όταν κλωσσάνε στις φωλιές τους! Αν είναι εσωτερικές οι φωλιές τους βάλε τα κλουβιά σε διαφορετικό μέρος για να μην αναστατώνονται οι θηλυκές! Δεν είναι απαραίτητες οι ενέργειες σε όλες τις αντίστοιχες περιπτώσεις απλά υπάρχουν θηλυκά που απαιτούν ηρεμία απόλυτη!
 
λοιπον για μην τα ενοχλησω γενικα πηρα το βραδυ τον αρσενικο σιγα-σιγα και τον εβαλα στην 2η θυληκια. Εγινε χαμος! Βατευονται απο χθες συνεχως, εφτιαξε φωλια ως το πρωι και νομιζω τα πανε τελεια. Η 1η καναρα το πηρε πολυ χαλαρα δεν της καηκε καρφι (αλλο αυγο δεν εκανε σημερα) τρωει, κλωσαει και νομιζω εκανα σωστα. Οι ζευγαρωστρες ειναι 10 μετρα μακρια δεν βλεπονται. Τωρα το προβλημα ειναι
α)η επαναφορα του αρσενικου στην πρωτη πρεπει να γινει φανταζομαι οταν γεννηθουν τα αυγα; Και στην αλλη παλι οταν ερθει η ιδια ωρα;
β) ενας κοκκινος κοκκινος πιτσιρικος που εχω κελαηδαει στην 2η καναρα κι αυτη ψιλοανταποκρινεται (δεν τα βαλα μαζι γιατι αυτη ειναι fife fancy. Να τον παω τον κοκκινο στην αλλη βεραντα λετε να μην τον ακουει; Μην μου τα χαλασει ε;
 
Εννοειται οτι οι 2 ζευγαρωστρες δεν κουνιουνται απ τη θεση τους.
 
Παντως αυτο που εκανε η καναρα που τιτιβιζε και πεταριζε τα φτερα το εκανε για να παρακινησει τον αρσενικο να την ταισει...
Δεν μου εχει τυχει ποτε να χωρισω αρσενικο αλλα αφου συνεχιζει να κλωσσαει δεν θα υπαρχει προβλημα νομιζω..
 
Νικη μου ειμαι βεβαια πολυ απειρος αλλα καταλαβα πως οταν κανει ετσι η θυληκια (κι οι 2 καναρες μου ετσι κανουν θελουν να βατευτουν. Ο δε αρσενικος μου ο μεγαλος που ναι και τσιφτης (χι) οταν τις βλεπει να κανουν ετσι αμεσως βατευει. Τις περιμενει να σηκωσουν ουρα να τρεμουν τα φτερα και οοπ! Εμενα προσωπικα μου θυμιζει το φερμαρισμα που κανουν τα σκυλια! Ετσι τις κανει! Τωρα με τον πιτσιρικο( Οκτ-Νοε 08 μου πε ο petshopas) που ξυπνησε αποτομα και θελει κι αυτος τι κάνω; Toν αφηνω να κελαηδαει εκει κοντα η τον απομακρυνω μην χαλασει τη γεννα;
 
Δεν χαλαει τιποτα ο αλλος αρσενικος μην ανησυχεις, σε εκτροφεια με 300 πουλια δεν θα γεννιοταν κανενα αλλο.
 
Εχεις απολυτο δικιο Κωστα! Δεν το σκεφτηκα ετσι! Τελικα το σωστο σχεδον παντα ειναι και το πιο απλο..
 
οταν κανει ετσι η θυληκια (κι οι 2 καναρες μου ετσι κανουν θελουν να βατευτουν.



Κι εμενα το εκαναν αυτο αλλα οσο ηταν στην φωλια, οταν τιτιβιζαν πηγαινε ο αρσενικος και ταιζε και σταματουσαν😛
Μπορει να το κανουν και γι ατους 2 λογους..
Το καθε πουλακι ειναι διαφορετικο εξαλλου:)
 
Back
Top