Ασθένειες Αλλαγη στο χαλινο του budgie μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nickol@
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nickol@

PB New Member
Εγγραφή
22 Νοε 2014
Μηνύματα
12
Πόλη
Βέροια
το budgie μου ειναι 1 έτους,θηλυκο κ εργένισα, κ το τελευταίο διάστημα έχω παρατηρήσει μια αλλαγή στο χαλινό του που μ έχει προβληματίσει πολύ! από petshop μου χουν πει οτι δεν είναι τίποτα, χρήματα για κτηνίατρο δύσκολο, αλλά αν έχει κάτι θέλω να το βρω γιατί είναι φιλαράκι, γνωρίζει κάποιος;20151216_115939.webp 20151216_115948.webp 20151216_115920.webp
 
Δεν γνωρίζω τι μπορεί να είναι αλλά είμαι της άποψης οτι πρέπει να το δει γιατρός. Απο συμπεριφορά και κουτσουλιές πως ειναι;
 
ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να απαντησεις. Δεν εχω παρατηρησει καποια αλλαγη στις κουτσουλιες,τις μερες που περασαν εριξε κ πουπουλα, μονο μια μικρη νευρικοτητα ισως, κ ετσι σκεφτηκα να της παρω αρσενικο 😵
 
Είναι θηλυκό που μάλλον μόλις εξέρχεται από τον οίστρο του. Τις προηγούμενες μέρες ήταν περισσότερο το καφέ στον χαλινό του;
Κατά τον οίστρο, μπορεί ο χαλινός να παρουσιάσει εξογκώματα, βαθουλώματα και άλλες ανωμαλίες, χωρίς αυτό να είναι κάτι ανησυχητικό.
Το μόνο που θα παρατηρούσα περισσότερο είναι που τον βλέπω και κάπως ανασηκωμένο στην βάση με το ράμφος;
Σουπιοκόκκαλο έχεις στο κλουβί; Σου έκανε καθόλου αυγά;
Από διατροφή, τι παρέχεις; Ποια μάρκα σπόρων και τι άλλο τρώει εκτός από σπόρια;
Θα έλεγα, για λίγες μέρες, με απειροελάχιστη ποσότητα βαζελίνης, προσέχοντας να μην το λερώσεις, να του κάνεις ελαφρύ μασάζ στον χαλινό. Πρόσεχε μην μπει μέσα στα ρουθούνια επίσης.
Αν και όταν αποφασίσεις να πάρεις και άλλο πουλάκι, μην αμελήσεις την καραντίνα .
Όταν λες νευρικότητα; Τι ακριβώς έχεις παρατηρήσει; Πόσον καιρό την έχεις εσύ;
Κούκλα είναι να την χαίρεσαι!
 
καλησπερα! Απο καιρο ειναι καφε, απλα τωρα λιγο πιο εντονο, περα απο το χρωμα ειναι σαν να εχει στρωσεις το χαλινο του,το κατω σημειο ομως εφαπτεται με το ραμφος, δεν υπαρχει κενο.
του εχω σουπιοκοκκαλο, δεν μου εκανε ποτε αυγα γιατι δεν εχει ερθει σε επαφη με κανενα παπαγαλακι απο τοτε που το πηρα(αφου βγηκε απο τη φωλια):)
η διατροφη του περιεχει σπορους(την προηγουμενη φορα το budgies prestige της versele laga αλλα τωρα χυμα που την ειχα δοκιμασει κ παλαιοτερα κ τη φυλαω σε ξηρο μερος, λαχανικα, φρουτακια, αυγοτροφη που κ που κ βρωμη
αναφερθηκα σε νευρικοτητα γιατι το παπαγαλακι μας το αφηνουμε να πεταει κ εκτος κλουβιου, καθετε στον ωμο μας, παιζει με τα μαλλια κ τα αυτακια μας,τα γυαλια μας κ οτι αλλο βρει ενδιαφερον 😛 αλλα τις τελευταιες μερες αντιδρα οταν παω να βαλω το χερι στο κλουβι, βγενει πιο σπανια απο κει καποιες φορες τσιμπαει πιο νευρικα το αυτι μου(το χει ξανακανει στο παρελθον)
αυτααα...😵
 
Μαρία μήπως και το Ράμφος της παπαγαλίνας είναι και κάπως μακρύ;
Νικόλ, ποτέ χύμα τροφή.
 
εαν παιζει τοσο μεγαλο ρολο, ποτε ξανα, δεν εχουν κ τοσο μεγαλη διαφορα στη τιμη, οσο για το ραμφος, δεν ειδα διαφορες με τους γονεις του
 
σημαντικό ρόλο, οι χύμα τροφές σε διαφορά με τις συσκευασμενες κρύβουν πολλούς κινδύνους. Απορροφούν υγρασία, μούχλα, παράσιτα κτλ
 
Μάλιστα, οπότε μάλλον δεν βγαίνει αλλά ξεκινάει την περίοδο οίστρου της.
Για να κάνει αυγά δεν είναι απαραίτητο να έρθει σ' επαφή με αρσενικό, τα κάνει κι από μόνη της.
Χύμα καλύτερα να την αποφεύγεις https://community.petbirds.gr/threads/Χύμα-ή-συσκευασμένη-τροφή-για-το-πουλάκι-μας.19008/.
Για την σωστή ολοκληρωμένη διατροφή, διάβασε εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-των-παπαγάλων-από-τον-tony-silva.22447/ .
Παρακολούθησέ την μήπως ετοιμάζει κάποιο-κάποια αυγά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ermis1
wow 😵 μαλλον μου εχουν διαφυγει 2-3 πραγματακια, αυτο με τα αυγα δε το ηξερα! Πρεπει να κανω ερευνα,🙄ευχαριστω πολυυυ! 🙂👍 αφου ειναι καλα!:D
 
Η Μαρία έχει απόλυτο δίκαιο. Όπως πολύ σωστά σου είπε είναι έτοιμη να γίνει μαμά. Αν είχε κάνει σωστή διατροφική προετοιμασία... Αν υπήρχε αρσενικός και φωλιτσα... Θα είχες την χαρά να δεις απογονους. Μην κάνεις όμως κάποια βιαστικη κίνηση. Προς το παρόν ακολουθησε τις συμβουλές της Μαρίας και βάλε σουπιοκοκαλο στο πουλί.
 
Back
Top