Ασθένειες Αλλαγη συμπεριφορας παπαγαλου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikosl21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nikosl21

PB New Member
Εγγραφή
20 Φεβ 2009
Μηνύματα
2
Πόλη
Ηράκλειο
γεια σας. Τον τελευταιο καιρο αντιμετοπιζω ενα προβλημα με τον παπαγαλο που εχω. Ειναι μια ροζελα που πηρα πριν περιπου 1 μηνα. Ειχε αρχισει να με συνηθιζει(με αφηνε να την αγγιζω και ετρωγε απο το χερι μου φαγητο ενω στην αρχη με φοβοταν...) αφου ασχολιομουν πολυ μαζι της αλλα πριν 5-6 μερες βγηκε χωρις να το θελω απο το κλουβι... Καταφερα ομως να την ξαναβαλω μεσα. Ομως απο εκεινη την ημερα εχει αλλαξει συμπεριφορα και δεν ξερω αν ευθυνεται αυτο το περιστατικο, δεν ειναι τοσο ζωηρη ενω σταματισε και να "μιλαει" επισης παρατηρησα οτι το δεξι ματι αρκετα συχνα το κραταει κλειστο...υπαρχει περιπτωση να το εχει χτυπισει; Αν ναι τι μπορω να κάνω; Επισης τις περισσοτερεσ ωρες της ημερας βαζει το κεφαλι μεσα στα φτερα της σαν να κοιμαται... Τι με συμβουλευεται να κάνω; Τρωει και πινει νερο κανονικα... Πριν το περιστατικο ηταν αρκετα ζωηρη και με το που εβλεπε φως του ηλιου αρχιζε να κραζει..
 
https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
Νίκο πρέπει να τη δει πτηνίατρος! Λες "βγήκε χωρίς να το θέλω... κατάφερα όμως να την ξαναβάλω μέσα". Αυτό το διάστημα μήπως κτύπησε στο μάτι; Μήπως φοβήθηκε πολύ, τρόμαξε, αγχώθηκε και γι'αυτό δε μιλάει & δεν είναι τόσο ζωηρή; Και που βάζει το κεφάλι μέσα στα φτερά πάλι ψάξιμο για κτύπημα από γιατρό χρειάζεται! Εύχομαι να πάνε όλα καλά, ενημέρωσέ μας!
 
Σπουδαζω στα χανια μηπως ξερει κανεις που μπορω να παω τον παπαγαλο. Καποιον πτηνιατρο; Αν τον παω στο petshop απο οπου τον πηρα λετε να βοηθησει καθολου;

Και αλλη μια απορια που εχω ειναι αν υπαρχει καποια εποχη(ασχετο με αυτο που συνεβει στον παπαγαλο μου) κατα την οποια να σταματανε να κελαηδουν και να μην ειναι τοσο ζωηροι γιατι κατι τετοιο ειχα ακουσει
 
Νικό Συνήθως στα πετ δε γνωρίζουν πολλά πράγματα και ως γνωστο η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμάθειας.. Οπότε καλό θα είναι να βρέις κάποιον πτηνίατρο! Και αν τυχόν δε βρείς πρίν σου πουνε τη να αγοράσεις απο κα΄ποιο πετ πεσ εδώ στα παιδία τη μάρκα και το φάρμακό για να σου πούν αν πρέπει να το αγοράσεις ή όχι... Πήγα να αγοράσω προβιωτικό απο γνώστη πουλίων πετσοπά και μου έδωσε αντιβίωση...
 
Back
Top