Γενικά Αλλαγη συμπεριφορας σε ζευγαρι μεταλλαγμενων καρδερινων

ορεστης

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαρ 2007
Μηνύματα
99
Πόλη
Αθήνα
Παρατηρω σε ενα ζευγαρι μεταλλαγμενων καρδερινων οτι ενω ειχανε αρμονικη σχεση στην αρχη του οκτωμβρη και η θυλικη τον δεχοτανε να την ταιζει σιγα σιγα η συμπεριφορα της περασε στο αλλο ακρο και να γινονται, αερομαχιες.. Η θυλικια δεν τον ανεχεται ουτε στιγμη και αυτος να την φοβαται. Επειδη τα εχω σε μπαλκονι εξω αναγκαζομαι να τους δινω απο μια φορα τη βδομαδα λιγη αυγοτροφη, πολυβιταμινες<οχι Ε>, και οταν κανει πολυ κρυο εξτρα λιγους σπορους λιπαρους. Ειναι δυνατον να ειναι αυτη η αιτια της αλλαγης; Η θυλικια ειναι απαραιτητη για να ζευγαρωση λογω χαρακτηριστικων της με τον αρσνικο που την προοριζω και αρχισα να ανησυχω λιγο.
 
O αρσενικος ειναι αχατης ασπροκεφαλος και η θυλικα αχατης φορεας ασπροκεφαλη αλλα τι σημασια εχει αυτο;
 
Oresti,

me afta ta xromata boris na katalabeneis, logo xroma tou ramfos, ta poulia einai piromeni i oxi, gia afto se rotisa.

Esei oso blepeis ta poulia eleges ena apo ta dio i ta dio einai piromeno;


Alexandros
 
Αλεξ αλλη ειναι η πυρωμενη μια παλλια αυτοχθονη και οχι τα μεταλλαγμενα.Αλλα με την ευκαιρα ας πω τη συνεχεια της θυλικιας που σας πρωτοαναφερα. Εβγαλα απο το κλουβι της την αρσενικια μεταλλαγμενη που τα ειχα ζευγαρι και της εβαλα τον πυρωμενο.Λοιπον σ αυτον καθεται... Προσοχη. Γιατι την εχει παρει στο κυνηγι σαν τρελος. Νομιζω οτι θα της φυγει ο τσαμπουκας της.Βεβαια αργοτερα θα της ξαναβαλω τον μεταλλαγμενο γιατι δεν θελω να τα χαλασω το ζευγαρι τους καταλαβαινεις γιατι
 
Oresti, prosexe omos, giati an ksekinisoune na zefgaronoune afta ta dio, bori na min zegfgaroni me ton asprokefalos pali. Kalitero mipos itane na tous xorisis omos na blepoune enan ton alon. Px me xorisma apo kakela stin zefgarostra i dio kloubes dipla dipla.

Alexandros
 
Ορέστη δε νομίζω πως το πλάνο που σκοπεύεις να ακολουθήσεις θα ήταν η καλύτερη επιλογή αλλά ας με διορθώσουν οι "καρδερινάδες" αν κάνω λάθος...

Edit
Μαζί το γράφαμε Αλέξανδρε :)
 
ειναι λιγο μπερδεμα αυτο που θα επιχειρησει ο ορεστης αλλα παλι... Τι να πω εγω παντως δεν θα το εκανα αυτο δεν θα χαλαγα το ζευγαρι για να παρω αυτο που θελω με το ετσι θελω θα περιμενα
 
Είναι σαν να μαλώνω με τη γυναίκα μου και η κουμπάρα, (για να μας τα φτιάξει), να τη διώχνει και να φέρνει στο σπίτι μια ξαναμμένη δίμετρη Ουκρανή να με φοβίσει!
 
Είναι σαν να μαλώνω με τη γυναίκα μου και η κουμπάρα, (για να μας τα φτιάξει), να τη διώχνει και να φέρνει στο σπίτι μια ξαναμμένη δίμετρη Ουκρανή να με φοβίσει!
Εμένα δεν θα με χαλαγε.
 
Κατ αρχην να σας ευχαριστησω ιγα την συμβουλη σας και πραγματικα τα επανεφερα στην αρχικη ταξη<ματαλλαγμενο με μεταλλαγμενη>απ το μεσημερι. Τωρα που γυρισα σπιτι εριξα μια μαρια στα πουλια. Ε λοιπον αν τα βλεπατε "εχει πολυ πλακα.. κοιμουνται κολλητα σε μια κλουβα του 1.80μ. Μαλλον η θυλικια ειναι σαν κατι συζυγους... μπρουρρρρρρ... Που το εκτιμουν οταν το χανουν...
(ατιμα θυλικα)
 
Back
Top