Φροντίδα Αλλαγη τσοχας σε νεοσσους ξανα

Πόπη Μπού

PB Member
Εγγραφή
25 Μαϊ 2008
Μηνύματα
748
Πόλη
Γλυφάδα
Καλημερα σε ολους..χθες αναγκαστηκα να αλλαξω παλι τσοχα στους νεοσσους, γιατι τα μικρα αφοδευουν μεσα στη φωλιακαι οπως γνωριζουμε ολοι η παραμονή των ακαθαρσιων στο εσωτερικό της φωλιάς επιδεινώνει την κατάσταση, ανεβάζοντας την υγρασία και τον κίνδυνο δημιουργίας πρόσθετων πιθανών εστιών μόλυνσης...
Σας παραθετω τις φωτογραφιες απο τη διαδικασια...
 

Συνημμένα

  • Εικόνα 258.webp
    Εικόνα 258.webp
    67 KB · Προβολές: 158
  • Εικόνα 257.webp
    Εικόνα 257.webp
    53,1 KB · Προβολές: 147
  • Εικόνα 259.webp
    Εικόνα 259.webp
    78 KB · Προβολές: 140
  • Εικόνα 260.webp
    Εικόνα 260.webp
    58,5 KB · Προβολές: 137
  • Εικόνα 261.webp
    Εικόνα 261.webp
    81,9 KB · Προβολές: 153
και δυο φωτογραφιες ακομη:D
 

Συνημμένα

  • Εικόνα 262.webp
    Εικόνα 262.webp
    67,3 KB · Προβολές: 113
  • Εικόνα 263.webp
    Εικόνα 263.webp
    63,7 KB · Προβολές: 113
παρατηρησα οτι η καναρα δεν ξανα εκατσε στη φωλια με τα μικρα μετα την αλλαγη, αυτο συμβαινει λογω ελειψης χωρου; Ωστοσο τα ταιζει κανονικα. Υπαρχει περιπτωση τα μικρα να κρυωνουν απο εδω και στο εξης; Και αν ναι τι μου προτεινεται να κανω γ'αυτο; Ειναι 12 μερων. Επισης προσεξα οτι η μανα εχει χασει φτερα γυρω απο το λαιμο, αυτο φενεται μονο οταν τεντωνει το λαιμο της... Κατα τα αλλα τρεφεται κανονικα και ειναι ζωηρη. Επισης παρατηρησα οτι η ποτιστρα αδειαζει πολυ πιο γρηγορα απο οτι πριν δυο μερες, αυτο σε τι οφειλεται;
 
Δεν έχουν ανάγκη απο κρύο πλέον αυτοί οι νεοσσοί, αν βρίσκονται σε εσωτερικό χώρο.
Αν και νομίζω οτι το βράδυ θα κοιμηθεί μαζί τους στην φωλιά.
Αν προσέξεις τις γούσες τους θα καταλάβεις που πηγαίνει τόσο νερό.
Είναι σαν όλες της μαμμάδες του κόσμου, τα ταίζει συχνά και πολύ.😛
Το νερό, το χρησιμοποιεί για την αραίωση των τροφών.
 
Μακη για το καρινιασμα γυρω απο το λαιμο πρεπει να ανησυχω😕
Πως σου φαινονται τα χρωματα των μικρων αν καταφερνω να ξεχωρισω καλα τα δυο απο αυτα ειναι με κορονα:D
 
Μακη για το καρινιασμα γυρω απο το λαιμο πρεπει να ανησυχω😕
Πως σου φαινονται τα χρωματα των μικρων αν καταφερνω να ξεχωρισω καλα τα δυο απο αυτα ειναι με κορονα:D

Γύρο απο το ράμφος, δικαιολογείται ένα αραίωμα του πτερώματος τώρα που ταίζει.
Σε όποιο άλλο σημείο του σώματος δεν υπάρχει εμφανής λόγος γι' αυτό.
Μην παραλείπης να παρέχεις μια πολυβιταμίνη στο νερό της, αυτήν την περίοδο.
-Δεν γνωρίζω απο γκλόστερ και δεν μπορώ να κρήνω αν είναι τα επιθυμητά
χρώματα.Αν και νομίζω οτι δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός χρωμάτων σ' αυτά τα πουλιά.
 
καλησπερα κ να σου ζησουν τα ζουζουνακια σου ειμαστε στην ιδια κατασταση εχω κ εγω 2 μωρακια 11 κ 10 ημερων (3 ειχα αλλα το μικροτερο δεν τα καταφερε) τους εχω αλλαξει ηδη 2 φορεσ την τσοχα κ σημερα σκεφτομουν να την ξανααλλαξω γιατι φοβαμε να μην παθουν τιποτα απο τις ακαθαρσιες κ αυτο που προσεξα ειναι οτι τα ποδαρακια τουσ ειναι γεματα κουτσουλιες κ το δακτυλιδακι τουσ το ιδιο εσενα; Ειναι λερωμενα;
 
Προσοχή.
Μήν περνάμε σε υπερβολές που πιθανόν να οδηγήσουν σε αντίθετα αποτελέσματα.
Δεν μπορούμε ή μάλλον δεν πρέπει να ανακατευόμαστε συχνά στην φωλιά με τους
νεοσσούς. Είναι μια "βρώμικη" περίοδος αυτή της αναπαραγωγής αλλά οι συχνές επεμβάσεις
εγκυμονούν κινδύνους. Μπορεί να της κακοφανεί της κανάρας και να παρατήσει φωλιά και τάισμα.
 
καλησπερα κε Μακη το καταλαβαινω αυτο που λετε κ συμφονω ειναι φυσιολογικο ομωσ να ειναι τα ποδαρακια τους γεματα απο κουτσουλιες; κ αν οχι τι μπορω να κανω για να τα καθαρισω;
 
καλησπερα κ να σου ζησουν τα ζουζουνακια σου ειμαστε στην ιδια κατασταση εχω κ εγω 2 μωρακια 11 κ 10 ημερων (3 ειχα αλλα το μικροτερο δεν τα καταφερε) τους εχω αλλαξει ηδη 2 φορεσ την τσοχα κ σημερα σκεφτομουν να την ξανααλλαξω γιατι φοβαμε να μην παθουν τιποτα απο τις ακαθαρσιες κ αυτο που προσεξα ειναι οτι τα ποδαρακια τουσ ειναι γεματα κουτσουλιες κ το δακτυλιδακι τουσ το ιδιο εσενα; Ειναι λερωμενα;
οχι εμενα ειναι πεντακαθαρα στο σωμα... Καλο ειναι να μην παρεμβεις ξανα... Προσπαθησε με λεπτους τροπους να καθαριζεις οσο μπορεις το εξωτερικο της φωλιας... Το χειλος.
Κανε λιγη υπομονη σε λιγο θα βγουν στο κλαρι...
Δες λιγο και εδω

Θνησιμότητα των νεοσσών στην φωλιά
 
Στην πρώτη Φώτο το ένα πουλί είναι κορώνα, στην δεύτερη είναι κορώνα και στην πέμπτη το δεξί.
Δεν ξέρω εάν είναι το ίδιο πουλί η άλλο, εσύ τα ξέρεις.
Το χρώμα δεν φαίνεται από τώρα, μετά την πρώτη πτερωρια θα δεις το χρώμα τους.
Λογικά είναι πράσινα όλα εκτός από ένα που είδα που έχει μια κίτρινη γραμμή πάνω στο κεφάλι. (ένα κονσορτ).
Μπορεί να γκλοστερ να είναι καλοί γονείς, κλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα πειράζεις κάθε λίγο και λιγάκι.
 
Back
Top