Ασθένειες Αλλαγη φτερων μεσα στο Χειμωνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης andy1976
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

andy1976

PB New Member
Εγγραφή
23 Δεκ 2013
Μηνύματα
58
Καλησπερα και απο μενα. Θα ηθελα τη βοηθεια σας, στο κλουβι που εχω το θυληκο μου βρισκω αρκετα πουπουλα εδω και δυο μερες περιπου. Σημερα κυριως βρηκα αρκετα σαν να αρχιζει πτεροροια.Απο οσα ξερω αυτο δεν παιζει αφου το πουλακι ειναι σε βεραντα ολο το χρονο με φυσικο φωτισμο και θερμοκρασια! Το μερος που βρισκονται ειναι προφυλαγμενο απο αερα και ρευματα και το πουλακι ειναι ζωηρωτατο κανει το μπανακι του ακομα και τις κρυες μερες και τρωει κανονικα! Να πω εδω οτι επειδη η θερμοκρασια δεν πεφτει τη νυχτα κατω απο τους 8-9 βαθμους δεν τα σκεπαζω ακομα! Πιστευεται οτι εχει να κανει με το κρυο των ημερων η με κατι αλλο;
 
Γεια σου, που βρίσκεσαι και έχετε αυτό τον καιρό τέτοιες θερμοκρασίες ώστε να είναι ξεσκέπαστα τα καναρίνια; Είναι κάπως προφυλαγμένα; Μήπως κάνεις λάθος και κρυώνουν τα πουλιά;
 
Η πτωση πρεπει να οφείλεται ή σε στρες ή να τρομαξε απο κατι.

Το έχεις μότο του ή μαζι με άλλα; Η θερμοκρασια μεχρι ποσο φτανει εκει που το εχεις;
 
Το πουλακι ειναι μονο του σε μια ζευγαρωστρα, οσο για την περιοχη μενω Αργυρουπολη και η θερμοκρασια δεν πεφτει ακομα και κατα τη διαρκεια της νυχτας κατω απο τους 8-9 βαθμους.Αυτο το ξερω με σβεβαιωτητα γιατι εχω στο σπιτι ενα μικρο ηλεκτρονικο μετεορολογικο σταθμο με αναμεταδοτη στη βεραντα που δειχνει θερμοκρασια και υγρασια! Να σημειωσω οτι το αρσενικο που ειναι ακριβως απο κατω δεν εχει κανενα απολυτος προβλημα!
 
Το μεσημέρι με τον ήλιο μήπως ανεβαίνει πολύ η θερμοκρασία και τα χτυπάει ο ήλιος τα κλουβιά;
 
Αέρα δεν είχατε αυτές τις μέρες; Εδώ Χαλάνδρι, τα σηκώνει όλα ο αέρας τώρα τρεις μέρες. Όπως και να έχει, αφού βλέπεις κάποιο πρόβλημα, πρέπει να το σκεπάσεις και να βάλεις άσπρο χαρτί στον πάτο, να παρατηρήσεις κουτσουλιές και να τις βγάλεις φωτογραφία, να σου πουν τα παιδιά που ξέρουν καλά από καναρίνια. Εύχομαι να είναι κάτι ασήμαντο και περαστικό.
 
Το μεσημέρι με τον ήλιο μήπως ανεβαίνει πολύ η θερμοκρασία και τα χτυπάει ο ήλιος τα κλουβιά;
Οχι η βεραντα ειναι κλειστη με τεντες απο τα πλαινα και μπροστα και περα απο αυτο τις τελευταιες μερες δεν εχει και πολυ ηλιο!

Αέρα δεν είχατε αυτές τις μέρες; Εδώ Χαλάνδρι, τα σηκώνει όλα ο αέρας τώρα τρεις μέρες. Όπως και να έχει, αφού βλέπεις κάποιο πρόβλημα, πρέπει να το σκεπάσεις και να βάλεις άσπρο χαρτί στον πάτο, να παρατηρήσεις κουτσουλιές και να τις βγάλεις φωτογραφία, να σου πουν τα παιδιά που ξέρουν καλά από καναρίνια. Εύχομαι να είναι κάτι ασήμαντο και περαστικό.
Αερα ειχαμε αλλα το σημειο που ειναι η βεραντα ειναι τελειως προφυλαγμενο. Ηβεραντα εχει νοτιοανατολικο προσανατολισμο και εδω και 3-4 μερες ειναι βοριας! Ελπιζω να μην ειναι τιποτα και εγω και να περασει, χαρτι θα βαλω παντως αυριο γιατι με την αμμο στον πατο δεν μπορω να δω τι γινεται.
 
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις,το αρθρο το διαβασα το μεσημερι που ειδα τα πουπουλα μαζι με αλλα στο διαδικτυο, αλλα δεν βλεπω καποιοαλλο σθμπτωμα στο πουλακι. Θα το παρατηρησω αυριο καλυτερα και θα σας πω.
 
Φίλε ή φίλη andy1976 το πουλάκι έχει κάποια διαταραχή... η πτερόρροια αυτή την εποχή δεν είναι φυσιολογικό. Αφού λες με βεβαιότητα πως η θερμοκρασία (υψηλή) και το φως (μέχρι αργά - ακανόνιστα) δεν παίζει, μετά μένει μόνο η διατροφική διαταραχή... Ιδιαίτερα εάν το πουλάκι έχει από λευκό... Βοήθησε το λίγο με χορταρικά - μπρόκολο ή πολυβιταμινούχο δηλαδή αύξησε λίγο την βιταμίνη Α΄ ...
 
Σημερα πουπουλα δεν βρηκα! Εκανα και εναν ελεγχο σε κοιλια αμαρα στερνο δεν φαινεται τιποτα ανυσηχιτικο! Το μονο που μου ερχεται ειναι να το τρομαξε κατι μιας και δεν ειναι εξημερομενο σαν το αρσενικο μου! Τα τελευταια 5-6 χρονια ομως που εχω ερθει σε αυτο το σπιτι δεν εχω δει ουτε σπουργιτι στη βεραντα! Απο χορταρικα δινω καροτο, μαρουλι, μπροκολοκαι μηλο μια φορα την εβδομαδα!
 
Για καλό και για κακό βάλε κάποιο δίχτυ προστασίας!
 
Back
Top