Αναπαραγωγή Αλλαγη φωλιας στα μπατζι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Καλημερα!
Εφτιαξα μια καινουρια φωλια για τα παπαγαλακια μου.. Θα ανεβασω φωτο αργοτερα που θα εχει στεγνωση απο το βερνικη.
Το θεμα μου ειναι αν θα υπαρξει προβλημα αν τους την αλλαξω..
Δεν εχουν κανει κατι ακομα, αλλα ρωταω να ξερω.. μια κανω καμια βιαστικη κινηση!
 
Γιατί την πέρασες με βερνίκι; Τι είδους χρησιμοποίησες; Αν η φωλιά είναι κατάλληλη, δεν υπάρχει πρόβλημα αλλαγής της εφόσον δεν υπάρχουν αυγά. Αν το βερνίκι είναι απλό και όχι οικολογικό θα χρειαστεί να την τρίψεις με γυαλόχαρτο, να το αφαιρέσεις, να την πλύνεις και αφού στεγνώσει εντελώς στον ήλιο να την χρησιμοποιήσεις.
 
Το βερνικι ειναι διαφανο αοσμο και οικολογικο..
απλα την περασα για να μην βρωμισει με κουτσουλιες και τετοια
μονο το εξωτερικο της φωλιας εχω βαψει..
Εχω ενα θεματακι... Ξεχασα να κανω την λακουβιτσα για τα αυγα..
 
Πολύ ωραία είναι, εξωτερικά θα την βάλεις; Ή έχεις τόσο μεγάλο κλουβί για μέσα; Σε ρωτάω αν μπορείς να το φτιάξεις και σου λέω πρέπει γιατί βλέπεις πόσο ίσος είναι ο πάτος, αδύνατον να σταθούν τα αυγά.
 
εξωτερικη θα ειναι. Οταν με το καλο κανουν κατι τα παπαγαλακια τα υλικα για την επομενη κλουβα υπαρχουν!
μου ειναι δυσκολο τωρα να το φτιαξω δυστυχως γιατι ολα τα ξυλα ειναι με κολλα και καρφωτικο
οποτε κατι προσθετο θα πρεπει να βαλω απο πανω μαλλον.
 
Μάλιστα, κόλλησε ένα επιπλέον πάτο που θα έχεις ανοίξει μία τρύπα στο ένα άκρο του προς την έξοδο της φωλιάς. Κολλώντας θα μείνει απλά γούβα στο σημείο.
 
στην προηγουμενη φωλι απου ειχα φταξει την γουβιτσα την εκανα στην μεση της φωλιας
δεν ειναι σωστα εκει;
εχω πλατη που βαζουνε στα ντουλαπια της κουζινας μισου ποντου
 
Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το σημείο, αυτό έχω δει στις έτοιμες. Δούλεψε η προηγούμενη; Τότε μπορείς να το ξανακάνεις.
 
Καλησπερα!
Εχω αλλαξει την φωλια 2-3 μερες τωρα.. Απο την αλλαγη της φωλιας η θηλυκια αμεσως πηγε και εξυνε τον ''κυκλο'' (πορτα) της φωλιας.
Αυτο μετα το εκανε μαζι με το αρσενικο.
Δεν ξερω αν εχουνε μπει μεσα.. Ενα αλλο θεμα που με απασχολει, ειδα σημερα οτι η θηλυκια αριστερα και δεξια στο ραμφος της ειχε γινει πολυ εντονο το χρωμα του..σαν να ειχε 2 βουλιτσες!
Εχει γινει αρκετο καιτο το ραμφος της κοκκινο της σκουριας.. Κατι τετοιο κ του αρσενικου μπλε..
Αυγα δεν βλεπω παιδιαα! 😛
 
Θα δεις με την ώρα τους, είναι σαφές ότι το ζευγάρι ετοιμάζεται. Με το καλό!
 
πολυ ομορφη κατασκευη. Το μεγαλυτερο θεμα στο οτι δεν εκανες την λακουβιτσα ειναι, οταν εχουν αυγα και κουνησεις το κλουβι, η αν γερνει το κλουβι.υπαρχει πιθανοτητα να σπασουν. Το σιγουρο ειναι οτι θα την καταστρεψουν αρκετα συντομα. Εχουν πολλα σημεια εκτος της εισοδου να ροκανισουν...
 
Καλημερα σας!
Την λακουβιτσα την εφτιαξα!
Εβαλα καπλαμα του μισου ποντου με μια τρυπα! Οποτε θα καθονται τα αυγουλακια τους με το καλο να τα κανουν κιολας!
Ε δεν πειραζει να την ροκανισουν και λιγακι! 😛
Δικια τους ειναι!
 
Back
Top