Αναπαραγωγή Αλλαγη χωρου ζευγαρωστρας

Εγγραφή
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
616
Πόλη
Νέο Ηράκλειο
καλημερα σε ολους εχω 1 ζευγαρι καναρινια με 2 μωρα 19 ημερων σημερα, το θεμα ειναι οτι αυτο τον καιρο αποφασησαμε με τον αντρα μου να φτιαξουμε τον δικο τους χωρο για διευκολινση ολων μας (λογω το οτι υπαρχει μωρο στο σπιτι κ οπως ξερετε οταν εχεισ νεοσουσ γεμιζει ο τοπος κουτσουλιες) με τα υπολοιπα καναρινια δεν εχω προβλημα αλλα το ζευγαρι οπως το βλεπω σε 3-4 μερες θα εχει κ αλλα αυγουλακια. κ συνεχιζει να ταιζει τα μωρα τι να κανω; Μπορω να μετακινησω την ζευγαρωστρα;☹
 
Καλημερα.Απο δικια μου εμπειρια μπορω να σου πω οτι αν δεν τρομαξουν πολυ και δεν στρεσαριστουν, μπορεις να αλλαξεις χωρο χωρις προβληματα. Να φανταστεις εγω χρειαστηκε να αλλαξω σπιτι και ειχα πολλες αμφιβολιες για το αν θα συνεχισει να κλωσαει τα αυγα. Πιστευω βεβαια οτι ειχα και πολυ τυχη μαζι μου... Το σημαντικοτερο που πιστευω εγω ειναι οτι τα πουλια ηταν πολυ εξικειωμενα με τις μεταφορες μιας και δεν ηταν η μοναδικη φορα που ειχαν μετακινηθει με αυτοκινητο. (στις διακοπες μαζι μου παντα!)

Με πολυ προσοχη πιστευω οτι ολα θα πανε καλα!
 
οσον αφορα την διαφορα θερμοκρασιας; γιατι μεχρι τωρα τα ειχα μεσα στο σπιτι δηλαδη εχουν θερμανση ενω τωρα εχουμε φτιαξει 1 δωματιακι στον κηπο εκει δεν θα εχουν θερμανση
 
Mήπως να περίμενες να βγούν τα μικρά καλά.? Να τρώνε μόνα τους
και μετά να κάνεις την όποια μεταφορά ή μετακίνηση.
 
Αποψη μου.
Δυσκολα θα αφησει τα αυγα.. Προεχει η ασφαλεια των νεοσσων που ηδη εχεις. Η καναρα θα ενοχληθει μονο αν γινει κατι στον χωρο της(φωλια). Μεταφεροντας σε αλλο χωρο ολη την ζευγαρωστρα.. Μπορει να αναστατωθει-ανησυχησει αλλα βλεποντας οτι επικρατει ηρεμια.. Θα συνεχισει αυτο που εκανε.
 
σε καμια 10ρια μερες δηλαδηπου θα τρωνε μονα τους θα τα ππαω κ τα μικρα κατω; η νατα βγαλω απο τη ζευγαρωστρα κ να παω μονο το ζευγαρι με τα αυγα;
 
Γνώμη μου... Να μην προβείς σε μετακινήσεις ακόμα! Άσε να μεγαλώσουν τα μικρά και να ανεξαρτητοποιηθούν όπως είπε κι ο κ. Μάκης!
Όταν ανεξαρτητοποιηθούν τα μικρά θα μπορέσεις να τα βάλεις και σε άλλο κλουβί για να είναι πιο άνετα, οπότε τα μεταφέρεις κιόλας στον νέο χώρο.

Όσο για το αν πρέπει να μεταφέρεις την ζευγαρώστρα στο νέο χώρο όταν θα έχει το ζευγάρι αυγά... Αν είναι επείγον να γίνει η αλλαγή τι να σου πω... Κάντο αλλά σιγά σιγά και με προσοχή!
 
οκ θα περιμενω μεχρι να ταιζονται μονα τους με την διαφορα θερμοκρασιας ομως δεν μου ειπατε τι γινετε; 1 ον τα πουλια θα κρυωνουν; Κ 2ον τα αυγα θα αντεχουν με το κρυο;
δεν θα εχειρευματα 1 κανονικο δωματιο ειναι κ πολυ φωτινο μαλιστα απλα δεν εχει θερμανση. τι λετε;
 
Γεια σου Βασιλικη, μην μετακινησεις τα πουλια ουτε μισο μετρο αν θες να ζησουν τα μικρα, ουτε και να κανεις μετακομισει το ζευγαρι οταν θα εχει αυγα γιατι θα τα παρατησει αμεσως.Αυτα στα λεω απο προσωπικη εμπειρια και για του λογου το αληθες κανε ενα πειραμα μονη σου - μετακινησε τα και παρακολουθατα - θα σου δωσουν τις απαντησεις που θες.Φιλικα Τεο
 
Η γνωμη μου ειναι μετακομιση αφου βγουν τα μικρα εξω, καλυτερα να χασεις μια παρτιδα αυγα παρα τα μικρα


Ομως μετρα το βραδυ και τα ξημερωματα ποσο πεφτει η θερμοκρασια στο νεο χωρο σου για να σιγουρευτεις οτι μικρα και αυγα θα ειναι ΟΚ

ΜΦΧ
Πανος
 
ΟΧΙ, μην μετακινησεις τιποτα, την εχω πατησει εγω και δεν προκειται να το ξανακανω. Απλα να ξερεις για του χρονου. Μην τα πειραξεις καθολου, ουτε μισο μετρο.
 
την ζευγαρωστρα την μετακινω ετσι κ αλλιως δεν με φοβουντε τα καναρινια, την μετακινω απο τοτε που εσκασαν τα αυγα. τα μωρα πλεον πετανε μονα τους αλλα δεν τρωνε ακομα σε λιγεσ μερες που θα τρωνε μονα τους θα τα βγαλω κ θα τα κρατησω στο σπιτι να ξεπεταχτουν καλα κ θα παω με προσοχη την ζευγαρωστρα με τα αυγα στο καινουριο μου καναριναδικο σημερα εφερα κ ενα σωμα με ριθμιστη θερμοκρασιας να βαλω μεσα κ στρωσαμε κ πλακακια. Ελπιζω οτι κ με την βοηθεια σας κ τις συμβουλες σας οτι θα πανε ολα καλα
 
Back
Top