Αναπαραγωγή Αλλαζει η συμπεριφορα της καναρας πριν σπασει το αυγο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ariss
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ariss

PB New Member
Εγγραφή
24 Μαρ 2009
Μηνύματα
29
Πόλη
Λαμία
παιδια αλλαζει η συμπεριφορα της καναρας λιγες ωρες πριν σπασει το αυγο; Σηκνεται οταν προσπαθει το πουλακι να"βγει; Και στη δευτερη γεννα εχω το ιδιο προβλημα με την πρωτη, ειμαστε στη 16 ημερα και πουλακι δεν εχω δει. Στην πρωτη γεννα που ηρθαν τραγικα τα πραγματα τη 17η μερα ανηξα ενα αυγο ραγισμενο απο βλακια και ειχε μεσα νεοσο ζωντανο και τη 18 η μερα γυρνωντας απο ταξιδι βρηκα 3 νεοσους νεκρους κατω απο τη φωλια και την καναρα να κλωσσαει το μονο που ειχε μηνει και ηταν ασπορο. Τωρα για να μην κανω κακο δεν ενοχλω την καναρα και σε μια ωοσκοποιση που εκανα απο τατεσσερα αυγα μονο το ενα εχει μεσα, αλλα δεν το πιανω για να καταλαβω σε ποια φαση βρισκεται.
η ελπιδα μου ειναι σε ενα αυγο αλλα οσο περναν οι μερες... Τα πουλια ειναι μεσα στο σπιτι με θερμ 25-29 και υγρασια 40-52. Παρακαλω τα φωτα σας
 
αρη για να εισαι σιγουρος πρεπει να μετρησεις 14 μερες απο τοτε που η καναρα καθησερ για τα καλα στα αυγα της. Οχι να μπαινοβγαινει στη φωλια αλλα τοτε που εβγαινε εξω μονο για φαι και νερο.
 
H υγρασία στο χώρο σου είναι πολύ χαμηλά.
Πρέπει να ανέβει στο 60% τουλάχιστον, τις ημέρες
που είναι να σκάσουν τα αυγά.
 
εχω βαλει ενα δοχιο με νερο κοντα στο κλουβι αλλα δεν βλεπω να αυξανε, λεω να δοκιμασω με ζεστο.
 
για να καταλαβω συνηθως εσεις ποτε βλεπετε το πρωτο πουλακι απο τισ δικες σασ αναπαραγωγες; Μετρωντας απο την πρωτη εμφανιση αυγου
 
για να καταλαβω συνηθως εσεις ποτε βλεπετε το πρωτο πουλακι απο τισ δικες σασ αναπαραγωγες; Μετρωντας απο την πρωτη εμφανιση αυγου
Δεν μετράμε απο το πρώτο. Μετράμε απο την ημέρα
που έκατσε η κανάρα ολημερίς στα αυγά της. Στο 14ο 24ωρο βγαίνουν οι νεοσσοί.
Εγώ προσωπικά που αντικαθηστώ τα αυγά με πλαστικά
και τα επαναφέρω όλα μαζί συγκεκρημένη ημερομηνία
τα βλέπω να βγαίνουν όλα μαζί με διαφορά 8-12 ωρών το πολύ.
Επειδή υπάρχει περίπτωση λάθους στο δικό σου μέτρημα, κάνε υπομονή
μερικά 24ωρα ακόμα και φρόντησε κάθε βράδυ να... Κάνεις ένα
σφουγγαρισματάκι στον χώρο που έχεις τα πουλιά(ανεβάζει αρκετά την υγρασία) 😉
 
Tωρα ειμαι στο 56-58 σταθερα, θα δοκιμασω και αυτο που ειπες
 
το αποτελεσμα εχει ως εξεις, 2 ασπορα και 2 με σκουρο περιεχομενο με το ενα πιο συμπαγες και με απιστευτη βρωμα κλουβιου και τα δυο, τη γνωμη εχετε για τα 2 τελευταια; υποθετω οτι αφου τα ασπορα δεν βρωμαγαν τα αλλα κατι πρεπει να ξεκινησε πρεπει να ειχαν πουλακι. Με το ενα το υποπτευθηκα οτι κατι δεν παει καλα γιατι τις τελευταιες ημερες δεν εβλεπα καμια προοδο μεσα στο αυγο
 
Αυτά που είχαν άσχημη οσμή είχαν έμβρυο αλλά για κάποιο
λόγο είχε σταματήσει η εκκόλαψη αρκετες μέρες πριν
και υπήρχε πλήρης αποσύνθεση(σάπισμα).
 
πιστευεις φταιει η θερμοκρασια που ειχα τις πρωτες ημερες 27-29 και η χαμηλη υγρασια 42?
 
Δεν μπορεί να πεί κανείς με σιγουριά, παρά μόνον
να κάνει υποθέσεις.Αν κάποιος όμως έχει την εμπειρία να
ανοίξει τα αυγά μόλις καταλάβει οτι δεν προχωρούν ή έστω λίγες μέρες μετά,
θα μπορούσε να τα βάλει κάτω και με οδηγό αυτό το πολύ καλό άρθρο
Εμβρυϊκή Νέκρωση
να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα. 😉
 
Back
Top