Γενικά Αλυσίδα σε πόδι Παπαγάλου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mpikis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mpikis

PB Member
Εγγραφή
26 Οκτ 2008
Μηνύματα
900
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ηθελα να μάθω κατα πόσο βολεύει η αλυσίδα τον παπαγάλο... Κάποιοι υποστηρίζουν οτι έτσι είναι "ελευθερος" σε σταντ και δεν έχει γυρω γύρω κάγκελα... Είχα βάλει κι εγώ παλίοτερα για δύο μέρες μια αλυσιδίτσα μικρή στον παπαγάλο μου αλλα είδα οτι τον ενοχλούσε στο να κάθεται στο κλαδί και την αφαίρεσα αμέσως...
Η αφορμή γι αυτο το θέμα είναι ένας μακάο σε ένα πετ σόπ της Θεσσαλονίκης που τον έχουν σε στάντ με αλυσίδα..στο σημείο που η αλυσιδα είναι περασμένη στο πόδι του έχει κανει ένα σημάδι..σαν ένα μικρό πρηξιμο, σαν ένα σπυρί, ένα ασπρο σημάδι..Αυτό τι έιναι. Απλό σημαδί ή κάποια φλεγμονή;
 
Μπορεί να είναι φλεγμονή αν και δεν είμαι και ειδικός.. Ίσως το πειράζει και μόνος του επειδή τον ενοχλεί. Πάντως η αλυσίδα στο πόδι είναι απαράδεκτη, γιατί ποιός σου λέει ότι κάποια μέρα δεν θα τρομάξει το πουλί, θα πετάξει και στο τέλος θα βρεθεί και με ένα πόδι μείον; Για να μη πούμε πόσο απαράδεκτο είναι από μόνο του, να έχεις όλη μέρα και όλη νύχτα ένα πουλί πάνω σε stand! Αλλά βέβαια, μιλάμε για pet, οπότε ΤΙ περιμένεις...
 
Ηθελα να μάθω κατα πόσο βολεύει η αλυσίδα τον παπαγάλο... Κάποιοι υποστηρίζουν οτι έτσι είναι "ελευθερος" σε σταντ και δεν έχει γυρω γύρω κάγκελα... Είχα βάλει κι εγώ παλίοτερα για δύο μέρες μια αλυσιδίτσα μικρή στον παπαγάλο μου αλλα είδα οτι τον ενοχλούσε στο να κάθεται στο κλαδί και την αφαίρεσα αμέσως...


στο σημείο που η αλυσιδα είναι περασμένη στο πόδι του έχει κανει ένα σημάδι..σαν ένα μικρό πρηξιμο, σαν ένα σπυρί, ένα ασπρο σημάδι


Αλεξαντρε η απαντηση ειναι στην ερωτηση σου☹
 
Ναι ξέρω οτι δε τους βολευει αλλα αυτο στο πόδι του κατα πόσο είναι επικίνδυνο;
 
Αλέξανδρε θα συμφωνήσω με την Έφη. Όσο εξημερωμένος και να είναι ένας παπαγάλος, δεν βρίσκεται στο φυσικό του περιβάλλον. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να τον τρομάξει -και τρομάζουν σχεδόν απ' οτιδήποτε άγνωστο- κάποιος ήχος, πουλί, γάτα, κάποιο παιδάκι που θα τον πειράξει κ. Ο. Κ. Σε κάθε περίπτωση, αν πετάξει τρομαγμένος, η "καλύτερη" κατάληξη, θα είναι ένα σπασμένο πόδι! Την χειρότερη δεν θέλω ούτε να την σκέφτομαι...😱 ΜΑΡΙΑ
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Με την αλυσιδα στο ποδι αν επιχειρηση να πεταξει υπαρχει περιπτωση να παθει ζημια, στην πολη μου σε ενα πετ σοπ ενα κοκατουα που τον εχουν σε σταντ εχει κοψει τα δυο του τα δαχτυλακια επειδη επιχειρησε να πεταξει με την αλυσιδα!
 
Για μενα η χρηση αλυσιδας σε παπαγαλους ειναι απαραδεκτη! Τι ειναι; Σκυλια;
 
Ναι ξέρω οτι δε τους βολευει αλλα αυτο στο πόδι του κατα πόσο είναι επικίνδυνο;


σαν ένα μικρό πρηξιμο, σαν ένα σπυρί, ένα ασπρο σημάδι..


Αν μολυνθει μπορει να χασει ακομα και το ποδι του☹
 
ρε παιδια εγω παλι εχω δει σε βενζιναδικο να εχουν μακαω εξω χωρισ να ειναι καπου δεμενος; Πως δεν φευγει; Το χω δει και αλλου.. Πως γινεται και δεν πετανε να φυγουν;
 
Το πιο πιθανον είναι ότι έχουν κομμένα φτερά.. Αλλά σε βενζινάδικο; ΕΛΕΟΣ!
 
και επειδη εχουν κομμενα φτερα; Παλι μπορει να φυγει αντε να μην πεταξει αλλα να φυγει... Κανω λαθοσ;
 
To πιο πιθανο ειναι να εχει κομμενα φτερα πτησης. Διαφορετικα υπαρχει παντα η πιθανοτητα να φυγει αν τρομαξει απο κατι. Δεν φανταζομαι βεβαια οτι αυτοι στο βενζιναδικο τον εχουν εκπαιδευσει σε ελευθερη πτηση...🙄
 
πάντως εδώ στο χαλάνδρι προ ετών σε φυτώρειο είχαν εναν υπέροχο παπαγάλο, αμαζονίου νομίζω, ελεύθερο, δεν έφευγε, αλλά κάποτε έφυγε δυστυχώς
 
θα συμφωνησω με τα παιδια που λενε οτι ειναι "απαραδεκτη". Ξερουμε οτι μπορει να τρομαξει οκ αλλα γιατι να επιφορτιζουμε συναισθηματικα το πουλι και εκτος αυτο ο κινδυνος ακρωτηρια σμου δεν θα ηθελα να το φανταστω αυτο
 
Back
Top