Φροντίδα Αλόη με φράουλα στο μπάνιο Μονκ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης liaktas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

liaktas

PB New Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2022
Μηνύματα
167
Πόλη
Νεο Φαληρο
Πήγα σήμερα την μικρή την πρώτη επίσκεψη της στην πνητιατρο φεύγοντας μου είπε να την κάνω δυο με τρεις φορές μπάνιο την εβδομάδα. Μια κουτάλια της σούπας αλόη σε 500ml νερού και να την ψεκάζω. Η μόνη αλόη που βρήκα είναι με φράουλα την χρησιμοποιώ κανονικά; Επίσης την βγάζω από το κλουβί; Φοβάμαι γιατί η εμπιστοσύνη δεν είναι ισχυρή και δεν θέλω να την αρπάξω βίαια…

Γνώμες και προτάσεις παρακαλώ για το μπάνιο.

Ευχαριστώ
 
@liaktas Δεν χρειάζεται να την ψεκάζεις με αλόη. Σκέτο νεράκι φτάνει. Μπορείς να του βάλεις ένα μεγάλο μπολ με λιγάκι νερό μέσα για να βουτήξει. Στην αρχή θα το φοβάται αλλά μην απογοητευσε θ ο δοκιμάσει. Εάν δεν μπορείς να βάλεις μέσα κάποιου είδους φυλλωδη λαχανικό και θα πάει να το φάει. Τέλος μπορείς να την ψεκάζεις καθώς το ψεκασμα αφομοιώνει την βροχή στην φύση. Μόλις ψεκάσεις παρακολουθησε την συμπεριφορά της. Αν δεν θέλει μην συνεχίζεις. Εάν θέλει συνέχιζε να ψεκάζεις αποφεύγοντας την περιοχή των ματιών και του χαλινου για να μην μπει νερό μέσα.
 
@Ledagcc Έκατσε σε μια γωνία και το απολάμβανε την ψέκασα από ψηλά για να μην την τρομάξω αλλά μέσα στο κλουβί όλα γίναν μούσκεμα… Κανονικά πρέπει να την βγάλω;
Για λεκάνη της έχω μια μεγάλη ανοξείδωτη η οποία έχει νερό επειδή όμως την λέρωνε και το διαπίστωσα τις πρώτες μέρες πήγα και πήρα ποτίστρα για το νερό και αυτή την γεμίζω έτσι για να υπάρχει…

Προτείνεις να της πάρω μια μπανιερίτσα;;;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@liaktas
Το ιδανικό είναι να μάθει να κάνει μπάνιο μόνο του σε μια μεγάλη μπανιέρα-μπωλ, όπως θέλεις το λες, στην οποία μπορείς να βάλεις και αλόη (όχι φράουλα) σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού.
Ωστόσο υπάρχουν και παπαγάλοι που δεν αγαπούν το νερό και διστάζουν να μπούνε μέσα.
Σε τέτοιες περιπτώσεις χρησιμοποιούμε το ψεκασμό από μία απόσταση τουλάχιστον 30 εκατοστών, φυσικά μέσα στο κλουβί, γιατί εκτός το πιθανότερο είναι ότι θα πετάξει μακριά.
Από το κλουβί θα πρέπει να αφαιρεθούν οι τροφές για να μην αλλοιωθούν.
Το μπάνιο θα πρέπει να γίνεται τις πρωινές ώρες για να δίνεται η δυνατότητα στο πουλί να στεγνώσει και να περιποιηθεί τα φτερά του.
Διάβασε και το σχετικό άρθρο.
 
Back
Top