Ασθένειες Αμαζονιος δαγκωνει τα ποδια του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikos 13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nikos 13

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιουν 2010
Μηνύματα
3
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους. Πρωτη φορα γραφω στο φορουμ. Εχω εναν αμαζονιο απο μωρο και εφτασε τα 6ετη. Την τελευταια εβδομαδα. Εχει αρχισει και δαγκωνει τα ποδια του κ τα ματωνει. Ολα αυτα χωρις να εχει τραυματιστει ωστε να δικαιολογειται αυτο.. Το εχω παει σε εναν ειδικο πτηνιατρο.. Και μου ειπε για μια πολυ σπανια παθηση των αμαζονιων χωρις καποια συγκεκριμενη θεραπεια που μπορει να φτασει σε ακρωτηριασμο. Κ οσο συνεχιζεται η κατασταση αυτη. Καποια στιγμη η ευθανασια να ειναι μονοδρομος. Παρακαλω οποιος ξερει κατι επι του θεματος.η εχει κατι να προτεινει θα το εκτιμουσα πολυ. Ειναι double yellow head amazon. Μαλλον αρσενικο(συμφωνα με το γιατρο. Δεν εχω κανει τεστ dna). Το πηρα απο 3 μηνων κ τωρα ειναι5 στα6.στο κλουβι ειναι μονο του. Αλλα οταν ειναι εκτο κλουβιου κανει παρεα με ενα ρινγ νεκ ιδιας ηλικιας. Του δινω πελετ για παπαγαλους.φρεσκα φρουτα κ λαχανικα μερα παρα μερα. Και λιγα σπορια συσκευασμενα μια φορα την εβδομαδα σαν λιχουδια. Αναπνοη κ σταση σωματος χωρις προβληματαπαρα πολυ ενεργητικος και φωνακλας. Μυτη καθαρη. Ποδια καθαρα. Πρωτη φορα συνεβει περυσι τελη οκτωβρη. Αλλα τοτε ειχε χτυπησει και εδιξε φλεγμονη η ακτινογραφια. Και φετος εντελως ξαφνικά αρχισε να δαγκωνει το αλλο ποδι. Μεχρι που το ματωνει. Εχει πολλα παιχνιδια ξυλινες καθαρες πατηθρες. Δεν εχει ζευγαρωσει ποτε. Εχει σουπιοκοκκαλο. Και δν παιρνει συμπληρωματα
 
Νίκο καλώς ήρθες και να χαίρεσαι τους παπαγάλους σου.
Δεν έχω δυστυχώς εμπειρία από τέτοιους παπαγάλους, γνωρίζω πως είναι πανέξυπνα και απαιτητικά ζώα.
Από όσα έχω διαβάσει αμέσως το μυαλό μου συνδύασε το περιστατικό (λόγω ηλικίας) με την σεξουαλική ωρίμανση του πουλιού, πράγμα που αναφέρεται και σ' αυτό άρθρο που διαβάσαμε πρόσφατα.
https://community.petbirds.gr/threads/5-λόγοι-για-τους-οποίους-εγκαταλείπονται-οι-παπαγάλοι.25759/
Βέβαια ακόμα και αν θεωρήσουμε πως η αιτία είναι όντως εκεί, πως θα αντιμετωπίσεις ένα τέτοιο πρόβλημα;
Είσαι σε θέση να αποκτήσεις και να φιλοξενήσεις ένα ακόμα πουλί και μάλιστα ήδη ενήλικο;
Αν επιτρέπεται σε ποιον γιατρό το πήγες; Είναι βεβαιωμένα γνώστης του είδους;
 
Δυστυχως αυτο μου ειπε και ο γιατρος... λογω σεξουαλικης ωριμανσης. Προκειμενου να το σωσω. Προτεινα να παρω κ αλλο πουλι.στην αναγκη αλλα μου ειπε δν θα αλλαξει κατι.. Θα συνεχισει να τρωγεται.στην κυρια πατρισια πηγα
 
Δυστυχως αυτο μου ειπε και ο γιατρος... λογω σεξουαλικης ωριμανσης. Προκειμενου να το σωσω. Προτεινα να παρω κ αλλο πουλι.στην αναγκη αλλα μου ειπε δν θα αλλαξει κατι.. Θα συνεχισει να τρωγεται.στην κυρια πατρισια πηγα
Είναι κορυφαία και μοναδική ίσως.
Δεν σου έδωσε καμιά ελπίδα διαφυγής; Γιατί αν του πάρεις ταίρι να συνεχίσει; Δεν το καταλαβαίνω αυτό.
 
Η σεξουαλικη ωρίμανση αυτή καθε αυτή δεν συνδέεται άμεσα με τον αυτοακρωτηριασμό κατα τη γνώμη μου, Αν το πουλί είναι μεγαλωμένο στο χέρι απο εκεί ξεκινούν τα προβλήματά του. Δυστυχώς δεν μπορεί κανείς να σου εγγυηθεί ότι παίρνοντάς του ένα ταιρί θα σταματήσει να το κάνει, ίσως ναι, ίσως όχι. Και μάλλον σε αυτήν την περίπτωση θα χρειαστεί δραστική αντιμετώπιση όπως κολάρο για να μην φτάνει τα πόδια του, ή ειδικά φάρμακα. Εγώ θα δοκίμαζα κι αυτό που προτείνουν στο παρακάτω βίντεο.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Δεν έχεις και πολλά να χάσεις απο εδώ και κάτω. Συγνώμη αν σου κάνω την καρδιά περιβόλι αλλά δεν υπάρχει δεδομένη αποτελεσματική αντιμετώπιση. Σαφώς και πρέπει να του δίνεις άφθονη φυσική δραστηριότητα κάθε μέρα- όλη μέρα, φρέσκα κλαδιά, καρπούς με περίβλημα κτλ.
 
Γνωρίζω πως ο γιατρός του Αττικού Πάρκου έχει βοηθήσει monk με ανάλογο πρόβλημα

Δημήτριος Ποσάντζης

κτηνίατρος υπεύθυνος για τα πτηνά στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο
210 6634724-5 / 6932900491
 
Είναι 6 ετών όμως, γιατί να το παρουσιάσει μετά τόσα χρόνια;

Δεν έχει ηλικία αυτή η ιστορία Μαρία. Πήρε την αφορμή που χρειαζόταν. Κάτι άλλαξε στο πρόγραμμά τους, στο σπίτι τους, βαριόταν αρκετά στη ρουτίνα του. Παρόλα αυτά αιματολογικές εξετάσεις είναι απαραίτητες για να αποκλείσουμε και παθολογικά αίτια. Αλλά αν δεν τα έκανε η ειδικός, εγώ δεν γνωρίζω να συμβουλέψω ποιες και που. :)
 
Εγώ θεωρώ αν και δεν ξέρω και πολλά για παπαγάλους πως θα βρεις τη λύση. Πάντως καλύτερα μην πάρεις και δεύτερο παπαγάλο γιατί θα είναι δύσκολο και για σένα αλλά και δεν είναι και σίγουρο ότι θα σταματήσει να το κάνει. Καλύτερα να ασχοληθείς εσύ και άλλοι στο σπίτι περισσότερο μαζί του ώστε να μην το κάνει και να απασχολήται κάπως.
Ρίξε και μια ματιά σε αυτή την αλοιφή χωρίς να την έχω χρησιμοποιήσει και ούτε κάνω διαφήμιση αλλά ίσως σε βοηθήσει. Δεν έχεις να χάσεις κάτι http://www.ornitalia.gr/sumplirwmata/312-leucagel-10gr.html
Έχει και φωτογραφίες που δείχνει κάποιες παθήσεις. Ελπίζω να βρεις κάποια λύση γιατί είναι κρίμα να βρίσκεσαι με την πλάτη στον τοίχο ☹
 
Back
Top