Γενικά Αμαζόνα της Αγίας Λουκίας - Saint Lucia amazon (Amazona versicolor)

Φοίβος

PB Supporter
Εγγραφή
12 Φεβ 2008
Μηνύματα
16.352
Πόλη
Βικτώρια
Η δεύτερη νομίζω κατά την άποψη μου πιο εντυπωσιακή αμαζόνα. Ζει αποκλειστικά στο νησί της Αγίας Λουκίας στην Καραϊβική. Είναι δασόβιο πουλί με όμοια βιολογία με τις άλλες αμαζόνες. Έφτασε στα πρόθυρα της εξαφάνισης λόγω της καταστροφής του δάσους όπου ζουν, του κυνηγιού απο τους ντόπιους άλλα και την αιχμαλώτιση για πώληση τους ως κατοικίδια.

Αμαζόνα της Αγίας Λουκίας

Από την ώρα που ανακυρήχθηκε εθνικό σύμβολο του νησιού οι ντόπιοι έδωσαν μεγάλη σημασία στην προστασία της κι ο πληθυσμός της ανακάμπτει. Οι ντόπιοι συχνά αναφέρονται σε αυτό με τον όρο "Jacquot" (γαλλική λέξη όμοια με αυτή που χρησιμοποιήθηκε σε άλλη γαλλική αποικία στην Αφρική για τους αφρικανικούς γκρίζους). Σε μία από όλες τις πηγές διάβασα ότι υπολογίζεται να αριθμούν πια περίπου 500 πουλιά. Δεν την έχω δει ούτε διαβάσει γι'αυτήν σε ιδιωτικές εκτροφές στην Ευρώπη παρά μόνο στο νησί απόπου κατάγεται και σε κάποια άλλα κοντινά μέρη όπου έχουν κατασχεθεί παράνομα αιχμαλωτισμένα πουλιά.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Media gallery Αμαζόνες​


Σχετικό περιεχόμενο​

Παπαγάλοι Αμαζονίου - Amazon Parrots (Amazona)
 
Μεγαλύτερα από ποια εννοείς; Αν εννοείς από τις δικά μου, ναι. Είναι γενικά μεγαλόσωμες αμαζόνες, όχι οι μεγαλύτερες όμως νομίζω.
 
Βλέπω και άλλη όμορφη αμαζόνα εδώ πέρα. Ανέστη έχεις γούστο! Πανέμορφες, ποιος δεν θα ήθελε να έχει μια τέτοια;

Ποσά είδη Αμαζόνων υπάρχουν γιατί από ότι βλέπω είναι κάμποσα. Πόσα είδη υπάρχουν μόνο στην Καραϊβική; Υπάρχει κανένα στον Αγ. Δομίνικο;
 
Kαι βέβαια έχει στον Αγ. Δομίνικο. https://en.wikipedia.org/wiki/Hispaniolan_amazon. Πως και ρωτάς συγκεκριμένα για εκεί;

Δεν έχω μετρήσει πόσα είδη υπάρχουν στην Καραϊβική. Συνολικά οι αμαζόνες είναι περίπου 37 είδη. Και λέω περίπου διότι γίνονται κάποιες ανακατατάξεις ειδών κατά καιρούς από τους επιστήμονες.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top