Αναπαραγωγή Αμα σταματισω το Ferti-Vit θα έχω προβλημα;

Kostas Paulou

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαρ 2014
Μηνύματα
120
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα... Δινω 3 μερες στα πουλια Ferti-vit...Αμα το σταματισω και το δοσω π.χ μετα απο ενα μηνα γιατι ο καιρος ειναι ακομα λιγο ανομαλος σε θερμοκρασια θα εχω προβλημα; Το ξεκινησα 1 του μηνος...
Τα πουλια ειναι σε χωρο που η θερμοκρασια την ημερα ειναι 20-21 βαθμους και το βραδη παιφτη στους 16-17
 
Τι είδους πρόβλημα εννοείς;
 
Εννοω οτι θα το σταματησω και θα τα ξανα ξεκινησω μετα απο 1 μηνα... Μηπως τα πουλια ανεβηκαν και τα κοψω αποτομα... Θελω να το σταματήσω για τον λογο οτι μπορει να το χορηγησω 4 βδομαδες και τα πουλια να μην ειναι ακομα ετοιμα αρχεσ μαιου λογο θερμοκρασιας...

Καπου ειχα διαβασει οτι αμα δεν ειναι ετοιμα τα πουλια στις 4 βδομαδες οτι μπορεις να το σηνεχεισεισ υσχειη κατι τετιοο;
 
Κώστα, η βιταμίνη Ε δεν είναι κάποιο μαγικό "ανεβαστικό". Είναι απλά μια βιταμίνη που μεταξύ άλλων βοηθάει στην ενίσχυση της γονιμότητας του σπέρματος. Το ότι "ντουρώνει" τα πουλιά είναι ένας από τους πολλούς αστικούς μύθους που επιβιώνουν ακόμη και σήμερα που οι πηγές ενημέρωσης βρίσκονται παντού.

Σκέψου τον εαυτό σου. Είναι δυνατόν να έχει επιπτώσεις στην λίμπιντο σου το γεγονός ότι παίρνεις βιταμίνη Ε επί δύο μήνες; Είναι δυνατόν αυτός ο παράγοντας να μπορεί να αλλάξει τη συμπεριφορά σου σε αυτό το επίπεδο;
 
Είναι το ίδιο Κώστα. Όσον αφορά στην ερώτηση σου, προβλήματα από τη βιταμίνη Ε δημιουργούνται μόνο από κατάχρηση και με τον όρο κατάχρηση εννοούμε τη χορήγηση πολύ μεγάλων δόσεων σε σχέση με τη συνιστώμενη ημερήσια δόση, για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Προσωπική μου άποψη είναι, ότι όταν η εποχή είναι κατάλληλη και η διατροφή των πουλιών είναι τέτοια που να διαβεβαιώνει το ένστικτό τους ότι θα υπάρχει επάρκεια για την ανατροφή των νεοσσών τους, δεν χρειάζονται άλλα "μαγικά" για να ενεργοποιηθεί η ενστικτώδης ανάγκη τους για αναπαραγωγή.
 
Back
Top