Γενικά Ανάγνωση δαχτυλιδιών ταυτότητας στην Αμερική

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jamieo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jamieo

PB Member
Εγγραφή
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.512
Πόλη
Cordova, USA
Είμαι περίεργος για τον αριθμό των πτηνών σε δακτυλίους στην Ελλάδα. Στην Αμερική οι αριθμοί εντοπίσει το πρόσωπο που εκμεταλλεύσεων πτηνών. Υπάρχουν 3 επιστολές. Ακολουθούμενα από έναν αριθμό. Ο αριθμός προσδιορίζει το πουλί. Συχνά, ο χρόνος είναι το πουλί γραμμοσκιασμένης για το δακτύλιο. Επίσης, η συντομογραφία για την κατάσταση είναι συχνά σχετικά με το δακτύλιο. Η χρονιά είναι χαραγμένο κάθετη προς το υπόλοιπο των γραμμάτων.

Για παράδειγμα, για την Haggie του δακτυλίου:

PSG 015 AR 05

PSG = τα αρχικά του oνοματος του εκτροφεα, καποιες φορες και τα αρχικα του εκτροφειου
015 = το 15o πουλι
AR = Arkansas - η πολιτεια που η Haggie εκκολαφθηκε
05 = η χρονολογια εκκολαψης, καποιες φορες το ετος γραφεται πλαγιως στο δαχτυλιδι / καθετα προς τα υπολοιπα γραμματα και αριθμους

Μερικές φορές το έτος λείπει από το δακτύλιο. Μερικές φορές η κατάσταση επώασης λείπει επίσης. Δεν υπάρχουν επίσημες προδιαγραφές για όλα τα δαχτυλίδια. Η πτηνοτροφία κοινωνίες έχουν τους δικούς τους κανόνες και τις πολιτικές.
 
Το δακτυλίδι του Πάρη είναι 532ΚΑ07GR
532 Αριθμός πτηνού
ΚΑ Αρχικά εκτροφέα
07 Έτος γέννησης.
Gr Χώρα προέλευσης.
 
Konstantine,

ti daxtilidi einai afto ;
Proti fora blepo tetoia stixia stin Ellada.
 
Konstantine

mou ekane mono entiposei pou kapios stin Ellada exei ektrefei to 2007 532 poulia. Terastio numero gia tin Ellada. Giati kanonika ksekinisis kathe xronia pali apo to numero 1.
 
Konstantine,

ti daxtilidi einai afto ;
Proti fora blepo tetoia stixia stin Ellada.

Αλέξανδρε είναι δαχτυλίδια απο το Δασαρχείο (δεν θυμάμαι την αρμόδια υπηρεσία αυτή την στιγμή), παράδειγμα δικό μου απο παπαγάλο μου: KSA 699 08 GR
 
Oreo an einai apo armodio tou dasarxio, na mou les ti simenei

KSA = ;
699 = ;
08 = 2008
GR = Greece

Kai na mou les ti skesi exei to dasarxeio me tous papagalous, kai giati edine ta daxtilidia o armodios apo to dasarxeio.
 
Oreo an einai apo armodio tou dasarxio, na mou les ti simenei

KSA = ;
699 = ;
08 = 2008
GR = Greece

Kai na mou les ti skesi exei to dasarxeio me tous papagalous, kai giati edine ta daxtilidia o armodios apo to dasarxeio.

Μακάρι να ήξερα Αλέξανδρε τί γίνεται με όλα αυτά ☹ Θα ρώτησω όμως έναν φίλο μου δασάρχη να μας πει τι γίνεται ακριβώς 😉
 
Back
Top