Τραυματισμοί Ανάπηρο περιστέρι

MarkosDuk

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουλ 2017
Μηνύματα
29
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας, είμαι καινούριο μέλος στο site σας. Ασχολούμαι εδώ και αρκετό καιρό με τα περιστέρια και πραγματικά έχω αγαπήσει αυτό το είδος. Υπάρχει όμως ένα θέμα που με προβληματίζει καιρό. Πριν περίπου τέσσερις μήνες μπήκε στο περιστερώνα ένα κουνάβι και έφαγε όλα τα πουλιά εκτός από τρία. Την επόμενη μέρα βρήκα το ένα από αυτά σε μια γωνία (πως γλύτωσε δε ξέρω) να τρέμει και όταν το έπιασα κατάλαβα πως είχε ένα βαθύ τραύμα στη φτερούγα του. Το έραψα αλλά δεν έγινε τίποτα. Έχουν περάσει τέσσερις μήνες και ακόμα δε πετάει. Έχει βέβαια μια μικρή βελτίωση. Είναι ζωηρό πουλί, δραστήριο και κυνηγάει τα θηλυκά για ζευγάρωμα
Θα ξαναπετάξει; Τι μπορώ να κάνω για να βοηθήσω;
Ευχαριστώ 😉
 
Φίλε μου πιθανώς τραυματίστηκε σοβαρά και του έμεινε κουσούρι. Εάν δεν είναι τόσο σοβαρό σιγά σιγά θα το ξεπεράσει και θα κάνει μικρά πετάγματα μόνοσ του. Καλή συνέχεια φίλαράκι με τα πουλιά σου.
 
Μάρκο γεια σου. Ελπιζω το περιστεράκια σου να πετάξει ξανά, αν κι εγώ θα το πρόσεχα και θα ήμουν πολυ επιφυλακτικός με το να το αφήσω να πετάξει ελεύθερο, διότι, λόγω του τραύματος, σίγουρα θα ειναι αντιληπτό από καθε αρπακτικό κι επομένως ευάλωτο. Οπότε, και για τον φόβο των Ιουδαίων, θα το πρόσεχα πολύ, κι ας το είχα και κάπως περιορισμένο.
Αυτο επισης που αναρωτήθηκα ειναι τι εχεις κάνει έκτοτε, μετά δλδ την επίθεση του κουταβιού, για να εξασφαλίσεις την ασφάλεια των πουλιων σου. Θα μας ενδιέφερε να το μάθουμε ώστε όχι μονο για να αποκτήσουμε μια έμμεση εμπειρία, αλλά ίσως και για να σου δώσουμε πρόσθετες ιδέες που ενδεχομένως θα βελτίωναν, αν χρειάζεται φυσικά, την αποτελεσματικότητα των μέτρων που έχεις λάβει.
 
Βασικά ήταν δικό μου λάθος και βλακεία γιατί πάντα άφηνα την πόρτα ανοιχτή καθώς ο περιστερώνας είναι υπερυψωμένος και η περιοχή είναι κατοικήσιμη. Έτσι πίστευα πως δεν υπήρχε κανένας κίνδυνος για τα πουλιά. Αφού θρήνισα θύματα αποφάσισα να κλείσω δηλαδή να περιφράξω τον περιστερώνα. Θα σας στείλω με την πρώτη ευκαιρία φώτο για να καταλάβετε καλύτερα
 
Εγώ πάντως την επόμενη μέρα βρήκα μόνο πέντε νεκρά απ' τα τριάντα που είχα. Τα υπόλοιπα μάλλον τα έφαγε γιατί ο δρόμος απ' έξω είχε γεμίσει πούπουλα
 
Μάρκο σε καταλαβαίνω απόλυτα. Πριν μια ώρα έπεσε μια γερακίνα, τεράστια, και πηρε μπροστά στα μάτια μου ένα πουλί. Έπεσε, το έπιασε, γύσισε με κοίταξε και αντιλαμβανόμενος ό,τι συνέβη, πριν ακόμα προλάβω να αντιδράσω, σηκώθηκε και έφυγε με το πουλί στα νύχια της. Μιλάμε έαν είχα όπλο δεν ξέρω που θα έφτανα, "μας" φύλαξε και τους δύο ο Θεός. Εκείνη θα "ΠΗΓΑΙΝΕ" και εγώ πιθανώς να έμπαινα σε περιπέτειες. Το χειρότερο, πήρε ένα από τα καλύτερα φετινά γιαβριά. Πως να πάω για δουλειά τώρα που είμαι σκασμένος; Τέλος πάντων, καλή συνέχεια.
 
Έχω ακούσει πως τα γεράκια είναι μπελάς. Άμα βρούν ένα κουμάσι πηγαίνουν συνέχεια σε αυτό και παίρνουν το μεζέ τους. Συμμερίζομαι τη στεναχώρια σου. Το ανάπηρο περιστέρι πάντως βρήκε θηλυκό. Αναρωτιέμαι θα μπορεί να ζευγαρώσει;

Ερώτηση, τι περιστέρια έχεις;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Μάρκο έχω ταχυδρόμους. Πάντα τέτοια περίοδο που ξεθαρεύουν τα γιαβριά, υπάρχει πρόβλημα. Συμβαδίζει και το μεγάλωμα των νεοσσών στα γεράκια, ψάχνουν εύκολη τροφή... Πάμε παραπέρα... απλά μπαίνεις στο ερώτημα : εντάξει είναι κυνηγός, ( το γεράκι ) είναι στην φύση του κλπ ! Εγώ γιατί να πιστέψω πως εγκατέληψα την φύση μου, εγώ δεν είμαι (ως άνθρωπος ) κυνηγός, τι είμαι; Ο Μ@κ@ς που άνοιξε γερακο - εστιατόριο. Καλή συνέχεια σε όλους σας.
 
εγώ δεν είμαι (ως άνθρωπος ) κυνηγός, τι είμαι;
Πάντως εδώ στην Αθήνα Γιάννη, όσοι έχουν περιστέρια έχουν απώλειες και από τ' αυτοκίνητα που τα πατάνε. ☹
Πως να αντιδράσει αυτός ο εκτροφέας στον ασυνείδητο οδηγό; Δυστυχώς οι ημι-ελεύθερες εκτροφές έχουν αρκετές απώλειες.
 
Μαρία καταλαβαίνεις ότι είναι ρητορικό το ερώτημα, απλά αναφέρω πως περνάει από το μυαλό κάποιου σε κάθε τέτοια επίθεση... ευτυχώς φέτος δεν είχα στα καναρίνια.
 
Πάντως εδώ στην Αθήνα Γιάννη, όσοι έχουν περιστέρια έχουν απώλειες και από τ' αυτοκίνητα που τα πατάνε. ☹
Δηλαδή πως τα πατάνε; Εννοείς τα μικρά; Δεν μένω κέντρο και δε γνωρίζω για αυτό το θέμα
 
Θεωρώ ότι ναι μεν υπαρχει ο σεβασμός στην άγρια ζωή, αλλά επιπροσθετα και το ένστικτο, τάση, διάθεση ή τέλος πάντων, όπως αλλιώς θέλετε προστασίας των οικείων μας. Βάσει αυτού και για όσο διαρκεί μία στιγμή, εν βρασμώ ψυχής θα λέγαμε δλδ, βρίσκω πολύ φυσικό το να ξεπαστρέψεις τον θηρευτή την ωρα που απειλεί τη ζωη του πετ σου.
 
Φίλε Γιάννη αυτό εννοούσα όταν είπα "ευτυχώς που δεν είχα όπλο " , εν θερμώ δεν σέβεσαι τίποτα ή μάλλον δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Μετά περνάει η τρέλλα, έρχεται η λογική. Ακόμα και εάν δεν περνάει η τρέλα (θυμός), παντρεύεται μαζί της και πας παραπέρα. Τώρα έτσι για να το ελαφρύνουμε, στο σπ΄ιτι μου τριγύρω ζουν κάποια ζευγάρια κουκουβάγιες. Μια τρέλα, να κάνουν αμμόλουτρα, να πετάνε αθόρυβα και να πιάνουν διάφορα θηράματα. Μια φανταστική κατάσταση.Δεν ξέρω που φτάνει η ανοχή τους, η ευφυία τους, ποτέ δεν έκαναν επίθεση στα πουλάκια μου (καναρίνια). Λες και κάναμε μια άτυπη συμφωνία και δεν ενοχλεί ο ένας τον άλλο. Παίρνω μέτρα αλλά δεν έκαναν ποτέ τους επίθεση!
 
Παίρνω μέτρα αλλά δεν έκαναν ποτέ τους επίθεση!
Θα φαινόταν αν είχαν επιτεθεί; Το λέω διότι ειναι αφενός νυχτόβια, κι αφετέρου το ιδιο αναρωτιέμαι κι εγώ τα καλοκαίρια που ειμαι στην εξοχή και βλεπω πολλές κουκουβάγιες γύρω απο το σπίτι μου.
 
Δηλαδή πως τα πατάνε; Εννοείς τα μικρά; Δεν μένω κέντρο και δε γνωρίζω για αυτό το θέμα
Τα πατάνε με το αυτοκίνητο όπως και τις γάτες γιατί δεν κόβουν ταχύτητα όταν τα βλέπουν.
Ξέρεις τα περιστέρια είναι ράθυμα και βαριά πουλιά και συνηθίζουν να "βόσκουν" στο έδαφος, καθώς τρώνε και τα πάντα.
Εγώ που ζω και σε ημιαστική περιοχή, σίγουρα θα συναντήσω κάθε εβδομάδα 1-2 θύματα στους δρόμους.
 
Εγώ που ζω και σε ημιαστική περιοχή, σίγουρα θα συναντήσω κάθε εβδομάδα 1-2 θύματα στους δρόμους
Μαρία, μήπως αναφέρεσαι σε δεκαοχτουρες; Προσωπικά, αυτές ειναι που εκατοντάδες φορες έχω κινδυνέψει να πατήσω με το αυτοκίνητο και έχω δει πατημένος επισης. Τα περιστέρια συνήθως σηκώνονται πιο γρήγορα, παρότι βαρύτερα.
 
Γεια σας παιδιά, παρατήρισα το πουλί τώρα που το άφησα ελεύθερο να βοσκήσει και είδα πως μπορεί να κάνει μικρά πεταγματάκια. Σκέφτηκα να το παίρνω και να το αφήνω να κάνει πετάγματα σε μικρή απόσταση μέχρι το κλουβί για να δυναμώσουν τα φτερά του, αλλά φοβάμαι μη του κάνω μεγαλύτερη ζημιά. Εσείς τι λέτε;
 
Το πουλί δεν θα κάνει τίποτα περισσότερο απ' ό,τι μπορεί. Οπότε η γνώμη μου είναι να το κάνεις, για να γυμναστούν οι μύες και να δυναμώσουν.
Αυτή είναι η γνώμη μου γενικά απ' όσα ξέρω για τα πουλιά, όχι ειδικά για περιστέρια.
Απλά να είσαι παρών, γιατί θα είναι εύκολος στόχος για θηρευτές και επίσης μπορεί να έχει κάποιο ατύχημα και να χρειαστεί βοήθεια.
 
Back
Top