Ασθένειες Ανάρρωση καναρινιού

ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουλ 2014
Μηνύματα
240
Πόλη
Βούλα
Καλημέρα, και χρόνια πολλά! Έβγαλα φωτογραφία το καναρινάκι να πείτε την γνώμη σας!
Εκεί που ανάρρωνε, τώρα είμαστε στάσιμοι και δεν καλυτερεύει. Δεν ξέρω εάν θέλει τον χρόνο του.
Να ρωτήσω για τα νύχια του που πήγα να του κόψω ήταν πολύ μαλακά, σχεδόν έσπαγαν, λόγω μεγάλης ηλικίας του; Ευχαριστώ πολύ!

P4150337_0.webp
 
Χρόνια πολλά Φραγκούλα, θύμισέ μας τι είχε το πουλάκι; Βλέπουμε ότι λείπουν φτερά γύρω από το μάτι του. Έχεις κάνει κάποια θεραπεία;
 
Είχε πάθει μόλυνση στο μάτι και ήταν πρισμένο πολύ μέχρι που δεν άνοιγε το μάτι του. Του βάζω σταγόνες.
 
Δυστυχώς θέλει άλλη αγωγή. Δεν έπιασε την αιτία του προβλήματος και απλά καλυτέρεψε την κατάσταση.
Tobrex η garamat του έβαζες;
 
Toυ δίνω tobrex, και του βάζω και πολυβιταμίνες. Να ρωτήσω κεχρί κάνει να του δώσω;

Το garamat είναι καλύτερο από το tobrex, για τι ακριβώς είναι;
 
tabernil doxiciclina στο νερό για 5 ημέρες tabernil pomada γύρω από το μάτι. Κάθε μέρα καλό πλύσιμο όλο το κλουβί
 
Ακολούθα τον ρε Φραγκούλα. Άντε να δούμε..

*Όσο δεν την πάω αυτή την εταιρία, τόσο την προτείνεις... Επίτηδες το κάνεις...
 
Φραγκούλα ακολούθησε τις οδηγίες του Μιχάλη:
tabernil doxiciclina στο νερό για 5 ημέρες tabernil pomada γύρω από το μάτι. Κάθε μέρα καλό πλύσιμο όλο το κλουβί
Και ενημέρωσε μας! 😉
 
Καλησπέρα, έψαξα σε φαρμακεία, κτηνιατρία και στο pet city και δεν υπάρχει ούτε το abernil doxiciclina ούτε το tabernil pomada. Κάποια άλλη εναλλακτική αγωγή; Daktarin που είναι για δερματική μόλυνση; Ευχαριστώ!160415_0.webp P4160345.webp;
 
Στον Μαδεμοχωρίτη έψαξες; ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΗ ΑΓΟΡΑ - ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΙ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΜΑΔΕΜΟΧΩΡΙΤΗΣ ΟΕ | Pet Shop - Κτηνιατρικά Φάρμακα, Pet Shop | Αγία Παρασκευή ΑΤΤΙΚΗΣ , 2106002952
 
Θα πάρω τηλέφωνο αύριο να ρωτήσω αν και λίγο μακριά μου πέφτει, από Βούλα Αττικής.
 
Εγώ θα έβαζα γύρω από το μάτι ''celestoderm v with garamycin'' ... αλλά μιας και είπε τη γνώμη του ο Μιχάλης, άσε να συνεχίσει εκείνος το σκεπτικό του... Ούτως η άλλως, προσπαθούμε να υποκαταστήσουμε τους γιατρούς, χωρίς φυσικά να έχουμε ούτε τις γνώσεις, ούτε την επστημονική κατάρτιση.. Αλλά κάτι πρέπει να κάνεις. Όπως φαίνεται η tobrex δεν καταπολέμησε την αιτία της μόλυνσης- φλεγμονής. Χρειάζεται άλλη αγωγή.
 
στο πρώτο ποστ η Φραγκούλα έγραψε ότι τα νύχια του είναι πολύ μαλακά, μήπως αυτη η βακτηριακή μόλυνση (η ότι άλλο είναι) σχετίζετε; Μήπως υπάρχουν βαθύτερα αίτια σε αυτό που βλέπουμε;
 
Αφού είσαι στην Βούλα θα σε συμβούλευα να επισκευτείς έναν πτηνίατρο. Έχει στην Βούλα τον Βλαχοκώστα Δημήτριο ιδρυτικό μέλος ΟΕΜ και εκτροφέας καναρινιών. Τηλ.2108992283. Επίσης στην Λ.Βάρης στην Βούλα είναι ένα κτηνιατρείο στο οποίο εργάζεται η Δουκάκη Χριστίνα η οποία είναι εξειδικευμένη στα πτηνά. Το κτηνιατρείο είναι Λ.Βάρης και Ηγουμενίτσης.Αν ανέβεις την Λ.Βάρης από παραλία περίπου 500μ.στο δεξί σου χέρι.Αν ψάξεις θα βρεις το τηλ. Δεν έχω άποψη για τους δυο προαναφερθέντες αλλά είναι στην Βούλα. Μια επίσκεψη καλό θα έκανε μόνο στο πουλάκι.
 
Πάρτους ένα τηλέφωνο αύριο ή πάρε τον άλλο. Κάτι παραπάνω θα σου πούνε. Επίσης οι πατήθρες μήπως είναι λίγο άγριες για την κατάσταση του καναρινιού. Άμα ξυστεί εκεί επιδεινώνεται η κατάσταση μου φαίνεται.
 
Back
Top