Φροντίδα Ανέβασμα κοκατίλ στο χέρι

Μαίρη 2420

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2014
Μηνύματα
223
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους!
Σήμερα βγήκαμε 2 φορές από το κλουβί με τον κοκατιλίνο! Καναμε και τις πτήσεις μας στο δωμάτιο.. Δουλεύουμε όμως ακόμα το ανέβασμα στο δάχτυλο! Ενώ του το κάνω όπως σε κάτι βιντεάκια εκπαίδευσης που έχω δει, πιέζοντας απαλά την κοιλίτσα για να ανέβει,(με κόπο γιατί φεύγει) λίγες φορές ανεβαίνει και μετά κατεβαίνει αμέσως!Για επιβράβευση του έδινα να φάει λίγο κεχρί. Και τις περισσότερες φορές όταν πάω να το κάνω, σκύβει το ράμφος του να τον χαιδέψω αμυντικά! Πως να του συμπεριφερθώ για να εμπιστευτεί το χέρι μου και να ανέβει; Για να τρώει από αυτό και να δέχεται συνέχεια τα χάδια μου με ευχαρίστηση δε σημαίνει ότι αρχίζει και με εμπιστεύεται;Να συνεχίσω να προσπαθώ με τον ίδιο τρόπο ή να κάνω κάτι διαφορετικό?
 
Ωραία χαίρομαι Μαρία, μία ερώτηση, πόση ποσότητα σπόρων είναι φυσιολογικό να βάζουμε στα κοκατιλάκια;
 
Εγώ του βάζω μια αυγοθήκη μισογεμάτη καθημερινά συν τα χόρτα ή το κεχρί (όχι κάθε μέρα κεχρί).
 
Ωχ τότε του βάζω μεγάλη ποσότητα γιατί του έχω τη μία ταίστρα γεμάτη με σπόρους. Οπότε θα την αδείασω στο ήμισι; Κεχρί επειδή κ μένα έπεσε με τα μούτρα απο χθες του το έβγαλα σήμερα... Νόμιζα ότι ένα τσαμπί θα το είχα μόνιμα μέσα αλλά τελικά να του το βάζω 2-3 φορές τη βδομάδα; Σήμερα του ξεκίνησα αυγοτροφή και θα του βάλω βλήτα αύριο...
 
Να του βάζεις λίγο παραπάνω απ' ότι τρώει κάθε μέρα. Με τον καιρό θα μάθεις την ποσότητα. Μην γεμίζεις την θήκη με σπόρους, πρώτον γίνονται επιλεκτικά και μερικούς δεν τους τρώνε και έπειτα συμβαίνει να κουτσουλάνε μέσα και δεν κάνει να μένει η τροφή. Αν έχει μείνει λίγη τροφή την επομένη και είναι καθαρή, φύσα τα τσόφλια, (συνήθως τα μεγάλα πουλάκια πετάνε έξω τα τσόφλια και όχι μέσα στο δοχείο) και συμπλήρωσε με μικρότερη ποσότητα. Επίσης τώρα το καλοκαίρι, θα τρώει λιγότερο απ' ότι τον χειμώνα.
Κεχρί μία φορά την εβδομάδα και να έχεις πάντα λίγο για την εκπαίδευση.
Χόρτα λαχανικά και φρούτα και αρωματικά βότανα για συμπλήρωμα εναλλάξ κάθε μέρα.
 
Μάλιστα! Δεν το ήξερα. 🙂Μια μέρα προσπαθούσα να ανεβάσω ένα βιντεάκι με μια περίεργη κίνηση που κάνει το πουλάκι μου σα να πνίγεται κανά 2 φορές τη μέρα...Αλλά δε μπορούσα, σας το έχω στείλει με μήνυμα στο e mail του φόρουμ. Όποτε μπορείτε να ρίξετε μια ματιά ή να μου πείτε πως να το ανεβάσω εδώ να καταλάβετε αν η κίνηση αυτή είναι φυσιολογική...
 
Τα videos τα ανεβάζεις στο youtube και βάζεις το link εδώ.
 
Ναι φαίνεται.
Το κάνει χωρίς να βγάζει ήχο ε; Δεν μου πολυαρέσει. Ρώτησες αυτόν που στο έδωσε; Ενδέχεται, (περίμενε να το δει και κάποιος άλλος) να είναι ακάρεα. Κάνουν κάτι τέτοια καμιά φορά τα παπαγαλάκια αλλά αυτό το κάνει επίμονα. Εκτός αν ήταν κάτι σαν πλάκα, κόλπο που του έχει μάθει ο άλλος. Προσπάθησε να δεις μέσα το στόμα του αν είναι καθαρό χωρίς σημάδια άσπρα, κίτρινα ή κοκκινωπά. Τα ακάρεα βέβαια δεν φαίνονται από το στόμα. Μόνο με πολύ καλό φως και μεγεθυντικό φακό αν δεις το σβέρκο του Ακάρεα της τραχείας . Μην τρομάξεις και να είναι θεραπεύονται.

Εσύ ήσουν που είχες πει ότι δείχνει προτίμηση σε κάποιους σπόρους;
 
☹Μακάρι να μην έιναι κάτι τέτοιο! Πάντως δεν έχει κανένα από τα αρχικά συμπτώματα!
  • αύση κελαϊδίσματος πουλιού.
  • Πτερρόροια, η οποία πολλές φορές είναι έντονη και την κάνει το ίδιο το πουλί το οποίο από τη φαγούρα τα αφαιρεί από μόνο του
  • Ήχους σπασίματος καρπών, χωρίς να έχει τροφή στο ράμφος.
  • Μείωση λήψης τροφής σπόρων και σίτιση περισσότερο με μαλακές τροφές (βιταμίνη, μήλο, αυγό κτλ).
  • Φαγούρα (όχι πάντα)
Θα προσπαθήσω να το κοιτάξω αύριο που είναι μέρα! Αλλα πως να το ακινητοποιήσω το καημένο; Δεν θα τρομάξει;Όχι δεν είχα πει ότι δείχνει προτίμηση σε κάποιους σπόρους. Συσκευασμένους vitacraft του έδιναν και του δίνω..

Ναι και δεν βγάζει ήχο! Τουλάχιστον δυνατό ωστε να το ακούσω! Και το κάνει 1-2 φορες τη μέρα.
 
Δεν θα είναι μάλλον, δεν ξέρω γιατί να το κάνει, ας περιμένουμε κάποια άλλη γνώμη, θα το ψάξω κι εγώ λιγάκι.
 
Σ' ευχαριστώ πολύ! Θα περιμένουμε και θα το παρακολουθώ κ εγώ συνέχεια! Ανέβασα και το βιντεάκι με καινούριο θέμα, να πάρουμε και κάποια άλλη γνώμη...👎
 
Back
Top