Αναπαραγωγή Ανέτοιμη, άπειρη κανάρα ή και τα δυο μαζί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Giannis77
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Giannis77

PB New Member
Εγγραφή
11 Μαρ 2020
Μηνύματα
166
Πόλη
Λαμία
Καλησπερα σε όλους !Εδω κ 3,5 περίπου χρόνια έχω ενα αρσενικό κοινό καναρίνι το οποίο είναι αρκετα καλος τραγουδιστησ και ήταν εξαιρετικός πατέρας στην πρώτη μου απόπειρα αναπαραγωγής πριν 2 χρόνια !Φετος αποφάσισα να το ξαναζευγαρωσω κ έτσι απόκτησα μια καναρα από ένα πετ σοπ (απο εκεί που είχα προμηθευτεί κ τον αρσενικό αλλά κ την πρώτη θηλυκιά )πριν απο 1 μήνα κ κάτι περίπου!Εχω ακολουθήσει διατροφική προετοιμασια με μηλο αυγό μπρόκολο μαρούλι κλπ και για τα δυο κ τα έχω στη ζευγαρωστρα με χώρισμα που βλέπονται τώρα !Δεν έχω δει τάισματα απ τα κάγκελα γιατί λείπω λόγω εργασίας αρκετες ώρες κ το μόνο που βλέπω είναι πως ο αρσενικος είναι πυρωμένος ορμάει στα κάγκελα σαν ταύρος κελαηδάει κλπ !Η καναρα όμως σκορπάει το νήμα κ μου φαίνεται αδιάφορη για την φωλιά !οπως λέω κ στον τίτλο θεωρώ πως ειτε ειναι μικρή ηλικιακά ή ανέτοιμη ακόμη δηλαδή μη πυρωμενη ! Ποια η γνώμη σας ;
Να σημειώσω πως ήταν σε καραντινα όταν αποκτήθηκε για τους γνωστούς λόγους !
 
θεωρώ πως ειτε ειναι μικρή ηλικιακά ή ανέτοιμη ακόμη δηλαδή μη πυρωμενη
Μάλλον συμβαίνει το 2ο, συνέχισε την πλούσια διατροφή και υπομονή, άλλωστε υπάρχει χρόνος.
Προσπάθησε να μάθεις την ηλικία της από το πετ σοπ.
 
H καναρα πριν δυο μέρες πήρε μερικές κλωστές κ τις έβαλε στη φωλιά
Παίζει με το νήμα αλλά φωλιά δεν φτιάχνει !
Μηπως να προσθέσω μια εξωτερική φωλιά κλειστού τύπου μπας και νιώσει περισσότερη ασφάλεια κ στρωσει ;
Ρωτάω απλως γιατί ψάχνω να βρω τι φταιε ι ενώ δε γνωρίζουμε την ηλικία της -πιθανοτατα να ναι άπειρη ηλικιακά
 
Όπως τα περιγράφεις το μόνο λάθος είναι η δική σου ανυπομονησία.
Βάλε στη φωλιά τσόχα και άστη μέσα. Όταν δεις ταΐσματα τότε βάλε νήμα. Θα τα δεις γιατί όλη τη μέρα αυτό θα κανουν.
Ακόμα Μάρτιος είναι. Έχεις άπλετο χρόνο.
Απ ότι φένεται το κορίτσι είναι άπειρο ακόμα. Μην το πιεζεις.
 
@PantelisTs δεν βιαζομαι ...αν διαβασεις το πρωτο ποστ μου εδω πιο πανω αυτο γραφω...πως επειδη λειπω αρκετες ωρες δεν εχω δει ταισματα κλπ...παρεπιπτοντως εχουμε 10 Απριλιου..χαχα οχι πως ειναι αργα φυσικα!
 
παρεπιπτοντως εχουμε 10 Απριλιου..χαχα
Ωχχχ συνήθεια. Με συγχωρείς.
Ναι είναι νωρίς ακόμα και μάλλον είναι πρωταρα η καημένη.Θεωρώ ότι μέχρι το Μάιο(τον κανονικό) θα έχεις αποτελεσματα.
Και τίποτα να μην έχεις μέσα στο κλουβί μπορεί να γεννήσει στην ταιστρα η στην αυγοθηκη (προσωπικη εμπειρία).
Καλά αποτελέσματα.
Βάλε μας και καμια φωτογραφία με τις εξελίξεις.
 
Back
Top